Конспект урока " Моё хобби"
план-конспект занятия по английскому языку (7 класс)
Урок "My hobby" по УМК Кузовлева 7 класс в разделе "How do you spend your free time?"
Скачать:
Предварительный просмотр:
Мухина Ирина Андреевна
МБОУ « Пацынская средняя общеобразовательная школа
Рогнединского района Брянской области»
УМК «Английский язык», 7 класс
Авторы: В.П.Кузовлев, Н.М. Лапа, Э.Ш. Перегудова, И.П. Костина, О.В. Дуванова, Ю.Н. Кобец
Год издания: 2012
Тема урока: “ What’s your hobby”
Цель урока: создать условия для достижения образовательных результатов.
Планируемые результаты:
личностные: у учащихся сформируется потребность в здоровом образе жизни и полезном времяпрепровождении, в стремлении к активному образу жизни;
предметные: у учащихся формируются грамматические навыки говорения; развивается умение читать с целью понимания основного содержания и полного понимания текста; учащиеся умеют работать в соответствии с намеченным планом;
метапредметные: развитие коммуникативной компетенции учащихся; расширение кругозора учащихся; у учащихся развивается память, внимание, мышление; развитие самостоятельной познавательной деятельности и умения осуществлять рефлексивную деятельность.
Задачи урока:
учебные: формировать у учащихся навыки говорения; ввести грамматический материал
( прилагательные, оканчивающиеся на – ing, -ed).
развивающие: развивать у учащихся память, мышление и внимание; развивать умение высказывать и аргументировать свою точку зрения; развивать умение осуществлять рефлексивную деятельность.
воспитательные: формировать у учащихся положительное отношение к здоровому образу жизни;
формировать умение различать полезное и бесполезное времяпрепровождение и стремление полезно и рационально использовать время.
Оснащение урока:
УМК « Английский язык» для 7 класса под ред. Кузовлева В.П., компьютер, мультимедийный проектор, проекционный экран, презентация, раздаточный материал ( текст и задания к нему).
Структура урока:
I. Оргмомент.
II. Мотивация и актуализация знаний.
III. Постановка учебной задачи.
IV. Основной этап урока.
1)аудирование текста
2)освоение нового материала
- семантизация лексических единиц
- работа с текстом
- физпауза
- закрепление изученного материала
- высказывание по проблеме
- рефлексия
III. Заключительный этап урока.
- домашнее задание
- подведение итогов урока
Ход урока:
I. Оргмомент.
Good morning, students! The weather is wonderful today and you are in a good mood. Am I right?
O’K! Let’s start our lesson. slide
II. Мотивация и актуализация знаний.
T. I know that you are very busy at school. You have six or seven lessons every day, a lot of home tasks. Besides, you are involved in different school activities. But I am sure when school is over you like doing your favourite things. What are they?
P1. I like……
P2. My favourite activity is… . etc.
T. Guess what hobbies are encoded: slide
U T E R C M O P computer
S G N G I I N singing
E A R I D N G reading
I S F H N G I fishing
L N A G A U G S E languages
P. учащиеся разгадывают зашифрованные слова
T. What do you think the theme of our lesson is?
Ps высказывают свои мнения.
T. O’K! Right you are. The theme of our lesson is “ What’s your hobby?” slide
III. Постановка учебной задачи.
T. Students! How would you like to improve your English today?
Ps. (генерируют свои идеи) We have to work with grammar, practice in reading, expand our vocabulary.
T. I agree with you.
So, our objectives for today lesson are: slide
- to improve our grammar skills;
- to expand our vocabulary;
- to practice in reading;
- to express our opinions on the problem.
IV. Основной этап урока.
- аудирование текста
I have learnt about your hobbies. They are great. And now I suggest you to listen to the text to find out what other children like doing in the spare time.
Listen to the text ex.1 p.147
And now answer the questions:
- What are Suzanne’s & Justin’s hobbies?
- What are children’s opinions about their hobbies?
- How do they feel about their hobbies?
- What adjectives do the children use to describe hobbies and their feelings about them?
(Учащиеся читают правило и проверяют свои догадки, делают выводы)
- освоение нового материала:
T. Students, what do you know about the extreme hobbies?
Ps. высказываются о том, что они знают об экстремальных хобби или видах спорта.
T. Pay attention to the screen: read the verbs RUN, JUMP, ROLL, CLIMB, SWING
Think of different sports and activities where participants have to do these actions (slide)
P1 Football includes running.
P2 Basketball includes jumping.
P3 Gymnastic includes rolling. etc.
T. Do you know a sport that includes all these actions?
Ps ????
T. Let’s watch a short video and try to guess what it is about. slide
P s It is parkour. slide
T. Right you are. What are your associations with parkour?
Well, I see you are short of information about this non-competitive urban sport. For many young people all over the world it is a hobby. To learn more about parkour let’s work with the text.
- семантизация лексических единиц:
swing –качаться
negotiate –управлять
obstacle [’ɒbstəkəl] - препятствие
a stunt –трюк
the impact [ ’ɪmpækt ] -удар slide
- работа с текстом:
Parkour
Parkour is about moving from A to B in the most effective way. You have to run, jump, roll, climb and swing to negotiate obstacles like walls, benches, fences and buildings. It’s not about doing dangerous stunts; it’s about the way you move. The word ‘parkour’ originally comes from France. It means ‘to hurry’. Anyone can do it! It’s not competitive so you can do it on your own.
You can do it anywhere in the city. You just have to navigate through the urban landscape. You can practise in the local park when there are no little kids around of .
You don’t have to wear any special clothes. You need baggy trousers, а T-shirt and cushioned trainers to soften the impact when you land.
It’s fun. It’s free. It’s cool.
Well, the adults are worried that their children will end up in hospital but young people think they’re happy that their children are not just sitting at home, on Facebook all day.
с ) физпауза slide
- закрепление изученного материала:
Vocabulary:
fill in the gaps with the necessary words:
free, move, to hurry, competitive, the impact, negotiate, moving |
- Parkour is about ………. in the most effective way.
- You have to run,jump, roll, climb and swing to ……….. the obstacles.
- Parkour is a way to…….. .
- It means…….. .
- It is not …… so you can do it on your own.
- You need baggy trousers, a T-shirt and cushioned trainers to soften …… when you land.
- It is fun. It is ….. . It’s cool.
Slide
Looking for details
Answer the questions:
- What is parkour?
- Who does parkour?
- Where can young people do it?
- Are there any special clothers?
- Why do tracers like it? slide
Main idea : True or False
- Parkour is about moving from one place to another in the most effective way. ____
- You don’t have to negotiate obstacles. ___
- It is about doing dangerous stunts.____
- The word “ parkour” originally comes from Great Britain. ____
- You can do parkour in the city.______ slide
Grammar hint:
Fill in the gaps with the correct adjectives:
- Parkour is a ……….. hobby. (thrilling/ thrilled)
- Many young people are ……… in parkour. (interesting / interested)
- It is not ………. . (boring / bored)
- Sometimes I am ………. (tired / tiring) of the practice.
- But my friends find it very ……… . (relaxed /relaxing) slide
- Высказывание учащихся по проблеме
T. Would you like to go in for parkour? Why? Why not?
( учащиеся высказывают свои мнения по проблеме 8 – 10 фраз)
- Рефлексия
T. It’s a high time to do a creative task. Let’s make a cinquain, the key word is parkour. slide
III. Заключительный этап урока.
- домашнее задание:
- Reader №2 p 62 - 63 (Read the text about another popular sport – skateboard and do the task)
- AB № 1 p.108 (adjectives with –ing; -ed) slide
- подведение итогов:
T. Student’s! Our lesson is going to be over. Have you got any questions?
Thank you for your work at the lesson. Your marks are…..
Good bye! slide
Список информационных источников:
1 Кузовлев В.П., Лапа Н.М., Перегудова Э.Ш., Костина И.П., Дуванова О.В., Кобец Ю.Н. УМК «Английский язык» 7 класс- М. : Просвещение, 12 издание, 2012.
2 Примерные программы по учебным предметам. Иностранный язык 5-9 классы, М. Просвещение, 2010.
yandex.ru/images/search?img_url=http%3A%2F%2Fbodoga.ru%2Ffoto%2F14%2Fsmayli
http://yandex.ru/images/search?text=анимация вопросительный знак&stype=image&lr=213&nore
http://parkouracademy.ru/video/
Предварительный просмотр:
Подписи к слайдам:
Guess what hobbies are encoded: U T E R C M O P P N A I I T N G E A R I D N G I S F H N G I L N A G A U G S E Painting Reading Fishing Languages Computer
The theme of our lesson is : “ What’s your hobby ?”
Word-building noun adjective translation danger excitement interest competition thrill
RUN, JUMP, ROLL, CLIMB, SWING
RUN, JUMP, ROLL, CLIMB, SWING Ex: Football includes running.
http://parkouracademy.ru/video/
It is a parkour . [ pɑ:‘kʊə ]
Our objectives for today lesson are : to improve our grammar skills; to expand our vocabulary; to practice in reading; to express our opinions on the problem.
New words: swing – качаться negotiate – управлять obstacle [’ ɒbstəkəl ] - препятствие a stunt – трюк the impact [ ’ ɪmpækt ] - удар
Finish the sentences: I knew that……… I didn’t know that……..
free, move, to hurry, competitive , the impact, negotiate, moving Parkour is about ………. in the most effective way. You have to run,jump , roll, climb and swing to ……….. the obstacles. Parkour is a way to…….. . It means…….. . It is not …… so you can do it on your own. You need baggy trousers, a T-shirt and cushioned trainers to soften …… when you land. It is fun. It is ….. . It’s cool . Key: moving, negotiate, move, to hurry, competitive, the impact, free.
Answer the questions: What is parkour ? Who does parkour ? Where can young people do it? Are there any special clothers ? Why do tracers like it ?
True or False Parkour is about moving from one place to another in the most effective way. You don’t have to negotiate obstacles. It is about doing dangerous stunts. The word “ parkour ” originally comes from Great Britain. You can do parkour in the city. T F F F T
Fill in the gaps with the correct adjectives: Parkour is a ……….. hobby . ( thrilling/ thrilled) Many young people are ……… in parkour . ( interesting / interested ) It is not ………. . ( boring / bored) Sometimes I am ………. of the practice. ( tired / tiring ) But my friends find it very ……… . ( relaxed /relaxing) thrilling interested boring tired relaxing
Express your opinion on the problem Would you like to go in for parkour ? Why ? Why not ?
I can…. I can’t….. I can understand information about parkour ; I can express my own opinion on the topic and give reasons for it; I can use special words for expressing my opinion.
Синквейн 1. Имя существительное, выраженное одним словом . ( тема) 2. Описание темы именами прилагательными . (2 прилагательных) 3. Описание действия . ( 3 глагола) 4. Фраза, выражающая отношение автора к теме. 5. Слово – синоним .
H ome task : Reader №2 p 62 - 63 ( Read the text about another popular sport – skateboard and do the task) AB № 1 p.108 (adjectives with – ing ; - ed )
Thank you Good bye! for your hard working