Books in our life
методическая разработка по английскому языку (8 класс) на тему

Урок систематизации и обобщения  в 8 кл по теме :Books in our life

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл urok_v_8_klasse_books_in_our_life.docx18.31 КБ

Предварительный просмотр:

УРОК СИСТЕМАТИЗАЦИИ И ОБОБЩЕНИЯ МАТЕРИАЛА.

Евсеева Наталья Викторовна, государственное бюджетное общеобразовательное учреждение средняя общеобразовательная школа №347 с углубленным изучением английского языка Невского района, города Санкт-Петербурга, учитель английского языка

Тема урока: Books in our life.

Задачи урока:

- систематизировать знания по теме урока

- развивать умения монологической и диалогической речи

- развивать познавательный интерес через вовлечение учащихся в творческую деятельность

- расширять кругозор учащихся

- формировать коммуникативную культуру учащихся

- развивать умение выразить свое мнение

- повышать интерес обучающихся к чтению на английском языке.

Форма работы: групповая, индивидуальная.

Используемые технологии: игровая, групповая, сотрудничества

Оборудование: доска, мел, раздаточный материал, поднос, компьютер, проектор

Ход урока

1.Начало урока.

Teacher: Dear friends, I'm happy to see you at our lesson. It's devoted to books. Today we'll see what role books play in our life and it would be interesting to know your opinion about reading. The task of our lesson is to understand what reading is for you. Look at the blackboard. There are many variations of answers to this question. Please, put the cards according to the importance in your life.

(ДОСКА)

Reading is…                A way to explore new ideas

                        Education

                        A way to expand outlook

                        A perfect way not to be alone

                        A hobby

                        A chance to escape from everyday life problems

                        Pleasure

2.Основная часть урока.

1) Монологические высказывания учащихся о книгах.

Teacher: Well, friends! I see books on your tables. What kind of books do you prefer to read and why?

(ответы учащихся)

Teacher: TASTES DIFFER! Thank you very much! I see that you've read a lot of books. This lesson will show your knowledge of this matter. Look at the blackboard.

2) Приветствие команд.

Teacher: Now it'll be an unusual part of our lesson. You're the members of two teams. Be active, industrious, helpful. Let's start! I want the captains to introduce their teams.

Captains: The name of my team is…

Our motto is…

3) Игра «Are you a good reader»?

Teacher: Here is a game to test your literary knowledge. Next to each author's name write the name of his or her book. The red letters make a message. We'll read it in a minute.

(учащиеся выполняют задание)

ARE YOU A GOOD READER?

William Shakespeare

_ _ _ _ _    _ _ _     _ _ _ _ _ _

Alexander  Pushkin

_ _ _ _ _ _    _ _ _ _ _ _

Charles Dickens

_ _ _ _ _ _    _ _ _ _ _

Mark Twain

_ _ _    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _    _ _    _ _ _    _ _ _ _ _ _

James Fenimore Cooper

_ _ _    _ _ _ _    _ _    _ _ _    _ _ _ _ _ _ _ _

Jules Verne

_ _ _ _ _ _    _ _ _    _ _ _ _ _    _ _     _ _ _ _ _ _    _ _ _ _

J.M.Barrie

_ _ _ _ _    _ _ _

Miguel Cervantes

_ _ _    _ _ _ _ _ _ _

Leo Tolstoy

_ _ _    _ _ _    _ _ _ _ _

Daniel Defoe

_ _ _ _ _ _ _ _    _ _ _ _ _ _

Robert L Stevenson

_ _ _ _ _ _ _ _    _ _ _ _ _ _

J.R.R. Tolkien

_ _ _    _ _ _ _ _ _

Edgar Alan Poe

_ _ _    _ _ _ _     _ _ _

Oscar Wilde

_ _ _    _ _ _ _ _ _ _    _ _    _ _ _ _ _ _    _ _ _ _

Teacher: You're right. It's our motto today!

(на экране надпись)

Reading is to the mind what exercise to the body! (Richard Steele)

4) викторина

Teacher: The second task is to take a question from my tray and answer it. If you do not know the answer, your friends have a chance to help you.

5) вопросы друг другу

Teacher: And now, we'd like to know who is the best learner of the biographies of writers. You've prepared cards at home. Listen and guess who they are.

6) составление связного высказывания из отдельных предложений

Teacher: I know that you read funny stories with great pleasure. There are a lot of them about famous writers. Make up such a story using the sentences from the envelopes. Put them in a logical order.

7) составление диалогов (реклама книги)

Teacher: Well done! Now I would like you to give a useful advice how to choose the right book. Make up your own dialogue about your reading habits. You'll have different situations. Captains, choose the card, please.

At the library.

At the bookshop.

8) драматизация (домашнее задание)

Teacher: It's time to have a rest. Every team has prepared a short performance from books. After watching them, guess the name of the book, the author and the main character.

Сценки «The Prince and the Pauper» и «Tom Sawyer»

3.Подведение итогов урока.

Thank you. You're good actors! In conclusion, please, listen to the words of M. Gorky «Love books. They will help you to understand the life. They will teach you to respect others and yourselves. They will teach you to love peace and man. Love books. They are the source of knowledge, and only knowledge can make us stronger and better».

4. Рефлексия (песня на английском языке Books)

5.Подведение итогов урока.

