Главные вкладки

    Адыгабзэм ишъэфхэр (Секреты адыгейского языка)

    Гишева Нагмет Нурбиевна

    Дан порядок фонетического разбора адыгейского языка

    Даны все сложные и составные звуки адыгейского языка 

    Дана характеристика все звуков адыгейского языка

    Дан морфологический разбор всех частей речи

    Скачать:


    Предварительный просмотр:

    Фонетическэ зэхэфыным  изэкIэлъыкIуакI

    1. ГущыIэм пычыгъо пчъагъэу хэтыр къэтэгъэнафэ,  ударениер зытефэрэр къэтэIо.

    2. Пычыгъохэр зыфэдэхэр къэтэгъэнафэ

    а) зэIухыгъэмэ (зещэкIэ къыуххэрэр ары)

    б) зIумыхыгъэмэ (зэращэкIэ къыуххэрэр ары)

    в) къыпыщымытмэ (пычыгъом икъежьапIэ зэращэ щымытмэ)                                                                                                          

    г) къыпыщытмэ (пычыгъом икъежьапIэ зэращэ щытмэ ары)  

    3. ГущыIэм итранскрипцие къэтэгъэлъагъо (зэрэзэхэт макъэхэр)

    4. Макъэу хэтхэм яхарактеристикэ къятэты

    а)  Зещэхэр: зещэ къабзэмэ, зещэ зэхэлъмэ     зещэ                                                                                                                                           зэхэлъхэр зэрэзэхэлъ шIыкIэр къэтэIо

    б) зэращэхэр: чанмэ-дэгумэ, зэпэпчъмэ-зэпэмыпчъымэ,зэпэпчъы хъумэ ипэпчъ макъэ къэтэIо;

    чыйзэфэш1ыгъэмэ Iужъумэ-мыIужъумэ; шъабэмэ-пхъашэмэ;

    Пхъашэхэр: дж-чъ-чI,ж-ш, лъэгуандж;                                                                                                          шъабэхэр: дж-кI-ч, жь-щ, баджэ

    4. Мэкъэ пчъагъэр  тамыгъэ пчъагъэр  буквэ пчъагъэр къэтэIо.



    Предварительный просмотр:

    Адыгабзэм хэт буквэ зэхэлъхэмрэ

    мэкъэ Iужъухэмрэ

     Г    ГУ   ГЪ   ГЪУ

     Д   ДЖ   ДЗ    ДЗУ

     Ж  ЖЪ  ЖЬ  ЖЪУ

     К   КУ   КЪ   КЪУ   КI   КIУ

    Л   ЛЪ   ЛI

    П   ПI    ПIУ

    Т   ТI     ТIУ

    Х   ХЪ   ХЪУ   ХЬ

    Ц    ЦУ   Ц

    Ч    ЧЪ    ЧI

    Ш   ШЪ  ШЪУ   ШI   ШIУ

    I     IУ



    Предварительный просмотр:

                         Макъэмэ яхарактеристик.                                                  

                                                                                                                                                       

    Б - зэр., ч., зэпэпчъ (п)                        Т1У- зэр., д., 1ужъу, чыйзэф                                                    

    В - зэр., ч., зэпэпчъ (ф)                        Ф – зэр., д., зэпэпчъ (в)                                                                    

    Г- зэр., ч., зэпэпчъ (к, х)                      Х– зэр., д., зэпэпчъ (г)                                                    

    ГУ- зэр., ч., 1ужъу, зэпэпчъ (ку)        ХЪ– зэр., д., зэпэпчъ (гъ)                                            

    ГЪ- зэр., ч., зэпэпчъ (хъ)                     ХЪУ– зэр., д.,1ужъу, зэпэпчъ (гъу)                            

    ГЪУ- зэр., ч., 1ужъу, зэпэпчъ (хъу)   ХЬ– зэр., д., зэпэмыпчъ                                                

    Д- зэр., ч., зэпэпчъ (т)                          Ц - зэр., д., зэпэпчъ (дз)                    

    ДЗ- зэр., ч., зэпэпчъ (ц)                        ЦУ - зэр., д., 1ужъу, зэпэпчъ (дзу)                                      

    ДЗУ- зэр., ч., 1ужъу, зэпэпчъ (цу)      Ц1 - зэр., д., чыйзэф. Зэпэпчъ (дз)                    

    ДЖ- зэр., ч., шъабэ, зэпэпчъ (ч)          Ч - зэр., д., шъабэ  зэпэпчъ (дж)                                    

    ДЖЪ- зэр., ч., пхъашэ, зэпэпчъ (ч1)   ЧЪ -  зэр., д., пхъашэ, зэпэпчъ (дж)                        

    Ж- зэр., ч., пхъашэ зэпэпчъ (ш)           Ч1-зэр., д., пхъашэ, ч/зэф., зэп.(дж)                  

    ЖЪ- зэр., ч., зэпэпчъ (шъ)                   Ш - зэр., д., пхъашэ, зэпэпчъ (ж)                        

    ЖЪУ- зэр., ч., 1ужъу зэпэпчъ (шъу)  ШЪ- зэр., д., пхъашэ, зэпэпчъ (жъ)                                            

    ЖЬ- зэр., ч., шъабэ  зэпэпчъ (щ)         Ш1- зэр., д., чыйзэф., зэпэпчъ (жъ)                                            

    З- зэр., ч., зэпэпчъ (с)                           Ш1У- зэр., д., чыйзэф., 1ужъу

    К- зэр., д., зэпэпчъ (г)                           ШЪУ- зэр., д., 1ужъу                    

    КУ- зэр., д., 1ужъу зэпэпчъ (гу)          й– зещэ к1аку                    

    КЪ- зэр., д., зэпэмыпчъ                        ў – зещэ к1аку                  

    КЪУ- зэр., д., 1ужъу зэпэмыпчъ          I   зэр., ч/зэф. Дэгу, зэпэмыпчъ                                                                                                         

    К1- зэр., д., чыйзэф. Зэпэпчъ (ч)          - зэр., ч/зэф., дэгу 1ужъу              

    К1- зэр., д., чыйзэф. Зэпэпчъ (г)                        

    К1У- зэр., д., 1ужъу, чыйзэф.                            

    Л - зэр., ч., зэпэпчъ (лъ)                            А – Зещэ къабз

    ЛЪ- зэр., д., зэпэпчъ (л)                           Э - Зещэ къабз              

    Л1 - зэр., д., чыйзэф. Зэпэпчъ (л)            Ы - Зещэ къабз    

    М – зэр., ч., зэпэмыпчъ                            Я – зещэ зэхэлъ (й+а)    

    Н – зэр., ч., зэпэмыпчъ                             И - зещэ зэхэлъ (й+ы)

    П – зэр., д., зэпэпчъ (б)                            Ё- зещэ зэхэлъ (й+о)

    П1– зэр., д., чыйзэф., зэпэпчъ (б)           Е - зещэ зэхэлъ (й+э)

    П1У -  зэр., д., чыйзэф., 1ужъу               Ю – зещэ зэхэлъ (й+у)                                                                              

    Р - зэр., ч., зэпэмыпчъ                              У - зещэ зэхэлъ (ў+ы)

    С- зэр., ч., зэпэпчъ (з)                              О - зещэ зэхэлъ (ў+э)                                                                               

    Т- зэр., д., зэпэпчъ (д)

    Т1У- зэр., д., 1ужъу, чыйзэф.

    Т1- зэр., д., чыйзэф., зэпэпчъ (д)



    Предварительный просмотр:

    ПКЪЫГЪУАЦIЭР

    I.  Бзэ гущыIэу зыщыщыр. Ащ имэхьан.

    II. Морфологическэ нэшанэхэр. 1. УблэпIэ шъуашэр (ц1.  падежым, зы пчъагъэм итыр).  2. Зыпкъ ит нэшанэхэр: а)пкъыгъоцIэ къызэрыкIу е пкъыгъоцIэ унай; б) цIыфыр къекIы нэмыкI пкъыгъо къекIы; в) пкъыгъоцIэ гъэнэфагъ е мыгъэнэфагъ; г) пкъыгъуацIэр зэрэзэокIрэр (гъэнэфэгъэ зэокIын мыгъэнэфэгъэ зэокIын). 3. Зыпкъ имыт нэшанэхэр: а) падежыр б) пчъагъэр.

    III. Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    ПЛЪЫШЪУАЦIЭР.

    I.Бзэ гущы1эу зыщыщыр. Ащ имэхьан.

    II.Морфологическэ нэшанэхэр. 1. Пэублэ шъуашэр (ЦI. падежым, зы пчъагъэм итыр). 2. Зыпкъ ит нэшанэхэр: а) нэшэнэ плъышъуацI; б) ехьылIэгъэ плъышъуацI. 3. Зыпкъ имыт нэшанэхэр: нэшэнэ плъышъуацIэхэм фэгъэдэн степеныр; плъышъоцIэ пстэухэмкIэ: а) падежыр, б) пчъагъэр.

    III.Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    ГЛАГОЛЫР

    I.Бзэ гущыIэу зыщыщыр. Ащ имэхьан.

    II.Морфологическэ нэшанэхэр. 1. Пэублэ шъуашэр (унэшъо шъуашэр). 2. Зыпкъ ит нэшанэхэр: а) лъыIэсыныгъэр, б) зэтекIыныр.

    3. Зыпкъ имыт нэшанэхэр: а) наклонениер, б) пчъагъэр, в) уахътэр,

    г) шъхьэр (иIэмэ).

    III.Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    ПЧЪЭГЪАЦIЭР

    I. Бзэ гущыIэу зыщыщыр. Ащ имэхьан.

     II. Морфологическэ нэшанэхэр. 1. Пэублэ шъуашэр (ЦI. падеж). 2. Зыпкъ  ит  нэшанэхэр: а) къызэрыкIу е зэхэт; б) кьэзыпчъырэ е зэкIэлъыкIокIэ пчъэгъац1. 3. Зыпкъ имыт нэшанэхэр: а) падежыр; б) пчъагъэр (иIэмэ).

    III. Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    ЦIЭПАПКIЭР
    I. Бзэ гущыIэу зыщыщыр. Ащ имэхьан.

     II. Морфологическэ нэшанэхэр. 1. Пэублэ шъуашэр (ц1 падеж, зы пчъагъ). 2. Зыпкъ ит нэшанэхэр: а) купэу зыщыщыр, б) шъхьэр (шъхьэ цIэпапкIэхэм). 3. Зыпкъ имыт нэшанэхэр: а) падежыр, б) пчъагъэр (иIэмэ).

    III. Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    ПРИЧАСТИЕР

    I.Бзэ гущыIэу зыщыщыр. Ащ имэхьан.

    II. Морфологическэ нэшанэхэр. 1. Пэублэ шъуашэр (цIэеIо падежым зы пчъагъэм итыр). 2. Зыпкъ ит нэшанэхэр: а) лъыкIотэрэ е лъымыкIотэрэ глаголым къытекIыгъэр; б) лъымыIэсрэ е лъыIэсрэ глаголым къытекIыгъэр. 3. Зыпкъ имыт нэшанэхэр: а) шъхьэр, б) уахътэр, в) пчъагъэр, г) падежыр.

    III. Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    ДЕЕПРИЧАСТИЕР

    I.Бзэ гущыIэу зыщыщыр (глаголым ишъошэ шъхьаф). Ащ имэхьан.

    II.Морфологическэ нэшанэхэр. 1) Пэублэ шъуашэр. 2) Зыпкъ ит нэшанэхэр: а) лъыкIотэрэ ыкIи лъымыкIотэрэ глаголым къытекIыгъэр; б) лъымыIэсрэ ыкIи лъыIэсрэ глаголым къытекIыгъэр. 3. Зыпкъ имыт нэшанэхэр: шъхьэхэмкIэ ыкIи пчъагъэхэмкIэ зэхъокIы.

    III.Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    НАРЕЧИЕР

    I.Бзэ гущыIэу зыщыщыр. Ащ имэхьан.
    II. Морфологическэ нэшанэхэр. 1. ЗэмыхъокIрэ гущыI. 2. Фэгъэдэн степеныр (иIэмэ).

    III.Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    БЗЭ IЭПЫIЭГЪУ ГУЩЫIЭХЭР

    ГУЩЫIЭЛЪЫКIОР

    I.Бзэ гущыIэу зыщыщыр 

    II.Морфологическэ нэшанэхэр.

    III.Синтаксическэ пшъэрылъыр.

    ЗЭПХЫР

    I.Бзэ гущыIэу зыщыщыр. Ащ имэхьан. 

    II. Зэпх купэу зыхахьэрэр.

    III.Зэпх гущыIэ псау е зэпх суффикс.
    IV.Синтаксическэ пшъэрылъыр.



    Предварительный просмотр:

    А   Б   В        

    Г   ГУ   ГЪ   ГЪУ

    Д   ДЖ   ДЗ   ДЗУ

    Е   Ё

    Ж   ЖЪ   ЖЪУ   ЖЬ

    З   И   Й

    К   КУ   КЪ   КЪУ   КI   КIУ

    Л   ЛЪ   ЛI

    М   Н   О

    П   ПI   ПIУ

    Р   С

    Т   ТI   ТIУ

    У   Ф

    Х   ХЬ   ХЪ

    Ц   ЦУ   ЦI

    Ч   ЧЪ   ЧI

    Ш   ШЪ   ШЪУ   ШI  ШIУ

    Щ   Ъ   Ы   Ь   Э   Ю   Я

    I   IУ