Урок «English is the World Language. Robert Burns».

Евстегнеева Наталья Алекеевна

Методическая разработка урока.

Тема:   «English is the World Language. RobertBurns».

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл tema.docx26.08 КБ

Предварительный просмотр:

Тема:   «English is the World Language. Robert Burns».

Цели урока.

Познавательная:

-совершенствование и развитие иноязычной коммуникативной компетенции (речевой, языковой, социокультурной, компенсаторной);

-совершенствование навыков аудирования (понимание иностранной речи на слух);

-осуществление межпредметной взаимосвязи с дисциплинами: история, география, литература;

-использование компьютерных технологий при изучении английского языка.

Развивающая:

-развивать способность и готовность к самостоятельному и непрерывному изучению английского языка;

-формировать умение использовать английский язык, как средство     профессионального общения;

-активизировать мыслительную деятельность студентов, развивать навыки логического мышления.  

Воспитательная:

воспитывать интерес к предмету, культуру общения на иностранном языке.

Тип урока: 

урок систематизации и обобщения знаний.

Вид урока:

 урок с использованием активных форм и методов обучения: компьютерных, коммуникативных, проблемных, игровых технологий.

Метод:

словесно-практический.

Общие компетенции:

-социокультурная - углубить социокультурные знания о стране изучаемого языка;

-учебно-познавательная- совершенствовать приемы культуры чтения и слушания;

-коммуникативная- совершенствовать продуктивные(говорение) и рецептивные(аудирование, чтение)  виды речевой деятельности.

Обеспечение урока:

Использование:

-мультимедийных технологий: компьютера, проектора, проекционного экрана.

- Роберт Бернс.  «Сборник стихотворений»

Задачи урока

Студенты должны знать:

лексико-грамматический материал по темам: «Modern English»,

« English- Speaking Countries», «Great Britain», « Robert Burns»

 

Студенты должны уметь:

- осуществлять беседу с опорой на иллюстративную и предметную наглядность;

-осуществлять монологические  и диалогические высказывания  по предлагаемому материалу;

-понимать иностранную речь на слух;

-выразительно читать предлагаемый поэтический материал.

План занятия.

1.Организационный момент

2.Беседа с использованием мультимедийных технологий по темам:

 «Modern English», «English- Speaking Countries», « Great Britain».

3.Знакомство с творчеством выдающегося шотландского поэта Роберта Бернса.

  1. Конкурс чтецов.
  1. Подведение итогов. Оценка деятельности студентов.

Ход урока.

1.Организационный момент.

Преподаватель озвучивает цели и задачи урока.

Good morning, dear teachers and students! Welcome our  guests. I am glad to see you at our lesson.

Today we’ll speak about  the importance of learning English nowadays, about English -speaking countries, make a short journey to Great Britain, and speak about the great Scottish poet Robert Burns, listen to his songs and poems.

 The problem of learning foreign languages is very important today. Foreign languages are needed as the main and most efficient means of information exchange between the people of our planet. Today English is the language of the world I am sure you already know a lot about it and its people, but some things are easily forgotten. Let’s brush up our knowledge and see who knows it better.

  I hope you are ready to work hard, so let’s get started.

2.We’ll start our lesson  with   brain-storming period.

Проводится  беседа  с опорой на карту «English -Speaking Countries»

( использованием мультимедийной, коммуникативной, проблемной технологий)

 

The students study the map and answer the questions:

Questions: 

1.How many people speak English?

2.How many nations have English as official language?

3.In what country  is English  a must for technical jobs?

4.Where is  English  the chief foreign language at school?

5.What are the reasons for it’s popularity?

6.Why is English the standard for all kinds of international communication?

7.People of what professions have English as the international language?

8.Where do the native speakers of English live?

9.In what countries is English spoken?

10.Where is English used as official language?

11.Where is English used as semi-official language?

Преподаватель предлагает сделать краткое содержание по теме

« Modern English».

Text

The English language is now the first language of about 350 million people, the native language of 12 nations and the official or semiofficial language of 33 more nations. That means one in every seven people speaks English. In terms of scientific know-how and technological development one must know English to be a part of the twenty-first century. In this contest it’s not difficult to see why in Italy, for example, English is a must for all technical jobs. In China, English is the chief foreign language learnt at school.

At present no other language on earth is better suited to play the role of a world language. There are many reasons for it’s popularity. First English is easier to learn than any other language. Second, it easily borrows local words and phrases from the very countries into which it expands.

English is so widespread that it has become the standard for all kinds of international communication. 75% of the world mail is in English,60% of the world’s telephone calls are made in English, 60% of the world’s radio stations broadcast in English and more than half of the world’s periodicals are printed in English.

Teacher: 

English is also the international language of business people, pilots and air traffic controllers, diplomats and politicians, sports people, scientists, doctors and pupils. Beyond a doubt, English is the world’s top language.

English is one of the  official languages of the United Nations Organization and other political organizations. It is the language of computer software, literature, education, modern music, international tourism.

Вопросы к беседе по теме: «Why do you learn English?»

Студенты отвечают на вопрос преподавателя: «Почему мы изучаем английский язык?»

Варианты ответов:

-to communicate with people of the world;

-to do business;

-to understand films and songs in English;

-to get a better job;

-to want to live in an English-speaking country;

-useful when you travel;

-gives the chance to meet new people;

-to operate computer.

Teacher:

 English language is the language of  such outstanding poets and writers as: William Shakespeare, Oscar Wild, Charles Dickens, Walter Scott, Bernard Shaw, Robert Burns ( показ слайдов).

The English writer Bernard Shaw said: «I know three English. In one English I write my plays, the other English I use for official communication, and in the third English I speak with my friends».

Now we’ll speak about one of the greatest poets of Scotland-Robert Burns and read his poems. Listen to his biography and get ready to answer my questions.

Использование компьютерной презентации, подготовленной одним из студентов.

 

On the 25th of January a son was born to William Burness. He was called Robert. His father William was a gardener on a small estate, he could understand people, their manners very well and Robert learn from his father to understand people. Robert’s mother knew many old songs and ballads of the countryside. In the evening she told the children folk tales. The family was poor but the father wanted to give the children the best education. When the children were young he began to teach them to read and write.

When Robert was six he and his brother Gilbert went to school. But in a few months later the school was closed but father and some people engaged another teacher . His name was John Murdoch, he was 18, but very clever. The teacher lived with each family in turn and taught the children. Robert interested him more than other pupils. Soon Robert’s farther decided to try his hand at farming and the family went to the Mount Olifant farm. The teacher went to this farm too and stayed there for two years more.

When Robert was 13, he had to work hard on the farm. He died at the age of 37 in 1796. He is considered to be the national poet of Scotland and the date of his birth, the 25th of January is always  celebrated.

Robert began to write when he was 15. When his first book of poems was  published he changed his name from Burness to Burns. He wrote poems in the dialect of his country. In his songs he showed his dislike for the rich, sympathy for the poor and made fun of the church.

Burns traveled much throughout Scotland collecting folk-tales and ballads But he didn’t take money for his work. He did this for the love of his country and his people.

Беседа по содержанию прослушанного.

Questions.

When was Robert Burns born?

What was his father?

When did Robert go to school?

Was the family poor or rich?

Why did the family want their children to get best education?

Why did the parents engage the teacher and what was his name?

Did Robert help his father on the farm?

When did Robert begin to write?

How old was Burns when he died?

Why is Robert considered to be  a national poet?

Один из студентов рассказывает о жизни Роберта Бернса.

Teacher:

Now let’s speak about his poems. Your home task was to read the poem «My heart is in Highlands».

Проводиться конкурс чтецов.

Прослушивание поэмы «My Heart’s in the Highlands» (читают 4 студента)

My heart’s in the Highlands, my heart is not here;

My heart’s in the Highlands, a-chasing the deer;

Chasing the wild deer, and following the rou;

My heart’s in the Highlands wherever I go.

Farewell to the Highlands, farewell to the north;

The birth-place of valour, the country of worth;

Wherever I wander, wherever I rove;

The hills of the highlands forever I love.

Farewell to the mountains high covered with snows;

Farewell to the straths and green valleys below;

Farewell to the forests and wild-hanging woods;

Farewell to the torrents and loud-pouring floods.

My heart’s in the Highlands, my heart is not here;

My heart’s in the Highlands, a-chasing the deer;

Chasing the wild deer, and following the rou;

My heart’s in the Highlands wherever I go.

Teacher:

Now I want you to listen to the translation by Marshak

(читают те же студенты)

В горах мое сердце.

В горах мое сердце...  Доныне я там,

По следу оленя лечу по скалам

Гоню я оленя, пугаю козу,

В горах мое сердце, а сам я внизу.

Прощай моя родина! Север прощай,

Отечество славы и доблести край,

По белому свету судьбою гоним,

Навеки останусь я сыном твоим!

Прощайте вершины под кровлей снегов,

Прощайте долины и скаты лугов,

Прощайте, поникшие в бездну леса,

Прощайте потоков лесных голоса.

В горах мое сердце...  Доныне я там

По следу оленя лечу по скалам

Гоню я оленя, пугаю козу,

В горах мое сердце, а сам я внизу.

Teacher:

Robert Burns wrote many poems about love and one of his famous poems

«A red, red rose».  Студенты читают стихотворение.

«A Red, Red Rose».

Oh, my love is like a red, red rose,

That’s newly sprung in June,

Oh, my love is like the melodine,

That’s sweetly play’d in tune.

 

As fair art thou, my bonnie lass,

So deep in love am I,

And I will love thee still my dear,

Till a’ the seas gang dry.

Till a’ the seas gang dry, my dear,

Till a’ the seas gang dry,

Till a’ the seas gang dry, my dear,

And I will love thee still, my dear,

Till a’ the seas gang dry.

Till a’ the seas gang dry, my dear,

And rocks melt wi’ the sun!

And I will love thee still, me dear,

While sands o’ life shall run.

And fare thee well, my only love,

And fare thee well a while!

And I will come again my love,

Tho’t were ten thousand miles!

Tho’t were ten thousand mile, my love,

Tho’t were ten thousand mile,

And I will come again, my love,

Tho’t were ten thousand miles!

Студенты читают перевод стихотворения на русский язык.

 

Любовь как роза, роза красная,

Цветет в моем саду.

Любовь моя как песенка,

С которой в путь иду.

Сильнее красоты твоей

Моя любовь одна.

Она с тобой пока моря

Не высохнут до дна.

Не высохнут моря, мой друг

Не рушиться гранит,

Не остановиться песок,

А он как жизнь, бежит.

Будь счастлива, моя любовь,

Прощай и не грусти.

Вернусь к тебе, хоть целый свет

Пришлось бы мне пройти.

Преподаватель  предлагает студентам послушать стихотворения Роберта Бернса.

«Она идет во всей красе»

Она идет во всей красе,

Светла как ночь ее страны.

Вся глубь небес и звезды все в ее очах заключены,

Как солнце в утренней росе,

Но только мраком смягчены.

Прибавить луг иль тень отнять

И будет уж совсем не та

Волос агатовая прядь,

Не те глаза не те уста

И лоб, где промыслов печать

Так безупречна, так чиста.

А этот взгляд и цвет ланит,

И легкий смех, как всплеск морской

Все в ней о мире говорит.

Она в душе хранит покой,

и если счастье подарит

то самой щедрою рукой!

«Пробираясь до калитки»

Пробираясь до калитки

Полем вдоль межи,

Дженни вымокла до нитки

Вечером во ржи.

Очень холодно девчонке,

Бьет девчонку дрожь

Замочила все юбчонки,

Идя через рожь.

Если кто-то звал кого-то

Сквозь густую рожь,

И кого-то обнял кто-то

Что с него возьмешь?

И какая нам забота,

Если у межи

Целовался с кем-то кто-то

Вечером во ржи!

Teacher: Many of the Burn’s poems were put on music. We’ll listen to a very famous song «Auld Lang Syne» the song which is sung on the New Year’s day.

Прослушивание песни «Auld Lang Syne».

1.Should auld acquaintance be forgot

and never brought to mind?

Should auld acquaintance be forgot

And days of lang syne?

For all lang syne, my dear

For all lang syne,

we’ll take a cup of kindness yet

For all lang syne.

2.And here is a hand my trusty friend,

And give us a hand of thine,

We’ll take a cup of kindness yet

For auld lang syne

For all lang syne, my dear

For all lang syne,

we’ll take a cup of kindness yet

For all lang syne.

The teacher:

Besides poems R Burns wrote epigrams. We’ll read them in Russian.

The pupils in turn read epigrams.

1. «To the portrait of clеrgumen»- «К портрету духовного отца»

Нет, у него не лживый взгляд,

его глаза не лгут. Они правдиво говорят

Что их владелец-плут.

2. «About the heard of a fool»- «О черепе тупицы».

Господь во всем, конечно, прав.

Зачем он создал прочный шкаф

с таким убогим содержимым!

  1. «About the origin of one person»-«О происхождении одной особы».

В году семьсот сорок девятом( точнее я не помню даты)

Лепить свинью задумал черт.

Но вдруг в последнее мгновенье

Он изменил свое решение

И вас он вылепил, милорд!

4.«To a girl who is short»- «Девушке маленького роста».

На что и меньше мой алмаз

Гранитной темной глыбы,

Чтобы дороже в сотни раз

Его ценить могли бы!

  1. «On the grave of mean man» -«Надпись на могиле скряги».

Под камнем сим погребены

Твои, скупец, останки,

Ты можешь в царстве сатаны

Служить хранителем казны

в его подземном банке.

6.  «The lable on the couch of a famous lady»-«Ярлычок на карету знатной дамы»

Как твоя госпожа,

Ты трещишь дребезжа,

Обгоняя возки, таратайки,

Но слетишь под откос, если оси колес

Ненадежны, как сердце хозяйки.

Teacher:

What new information did you learn at the lesson?

Robert Burns loved his country and he sang the praise of it in his poems, songs and ballads. In his epigrams he showed his dislike for the rich, sympathy for the poor and made fun of the church.

Teacher: 

Now we’ll listen to a very famous song It is called «Honest poverty»-«Честная бедность».Прослушивание песни.

Подведение итогов урока. Оценка деятельности студентов.

Today we have revised and discussed the material about the importance of learning English language, got to know with the life and  poems of the great Scottish writer Robert Burns. Thank you very much for your active work in the lesson.