Конспекты уроков и внеклассных занятий по английскому языку

Пупырева Мария Сергеевна

Предварительный просмотр:

Внеклассное мероприятие:

 Праздник английского языка в начальной школе «Hello, English!»

Цель: Систематизировать знания по теме «Английский алфавит»

Задачи: 1.Учебная:- формирование навыка использования изученных лексических и грамматических единиц по теме «Алфавит»

- совершенствование навыков аудирования, говорения.

2.Воспитательная:

-  умение работать в паре, в группе;

3. Развивающая:

-развитие внимания, памяти;

- развитие способности и готовности общаться.

Задачи:

Активизация лексики по теме: “ The ABC”.

Формирование коммуникативной компетенции (монолог и диалог).

Совершенствование навыков аудирования.

Оснащение урока: учебник English 2,автор В.П.Кузовлев

                             компьютер

                             мультимедийный   проектор

                             аудио файлы

Программа праздника: 1. «The ABC»

                                          (выступление 1 класса)

                                       2. «The Turnip» сказка

                                          (показывает 3 класс)

                                       3. «Three Bears» сказка

                                          (показывает 4 класс)

                                                 Ход праздника

I. «The ABC»

    1. Учащиеся 1 класса читают стихи про буквы английского алфавита.

        В это время на экране иллюстрации букв английского алфавита.

       

        Буква «А» открыла рот:

        Хочет съесть an apricot.

        Кто стучится к нам: тук-тук?

        Буква «В» несёт a book.

        Буква «С» кричит: «Пока!»

        Уезжаю! Вот a car.

        Приходи к нам буква «D»

        Куклу ДОЛЛИ приводи!

       «Е» всегда: хоть дождь, хоть снег

        Утром ест яйцо – an egg.

        - Буква «F»! Куда спешишь?

        - Я хочу поймать a fish.

        Как-то раз пустилась в пляс

        Буква «G» на травке grass.

        Буква «Н» даёт совет:

        «Холодно! Надень a hat

        Ай! На солнышке сгорим!

        Буква «I» несёт ice-cream.

        Буква «J» подарит всем

        Сладкое варенье – jam.

        «К» гуляла у реки –

        Уронила ключ – a key.

        Буква «L» купала в море

        Грязный грузовик – a lorry.

        Буква «М» купила санки

        И катала в них a monkey.

       Буква «N» ходила в сад

       И нашла орех – a nut.

      Жалко «О» плачет он!

      В глаз попал an onion.

      «Р» поехал по делам:

      В магазин. Купить a plum.

       «Q» испёк горячий блин –

      Королеве дал – a queen.

  • Буква «R»! Куда ты едешь?
  • На базар. Купить a radish.

Буква «S» открыла шкаф:

Ищет шарфик там – a scarf.

Буква «Т» принести

Просит чашку чая – tea.

«U» в окошко посмотрела:

«Дождь. Где зонтик – an umbrella

«V» поехал в магазин

Покупать a violin.

Буква «W» ты тут?

Здесь темно! Здесь лес – a wood.

Букве «Х» недавно слон

Подарили a xylophone.

Буква  «Y» сегодня рад!

Он подмёл весь двор – a yard.

Пригласила «Z» козу

Съездить в зоопарк – a zoo.

2. Учащиеся исполняют песню “The ABC”

     

        A, B, C, D, E, F, G,

        H, I, J, K, L, M, N, O, P,

        Q, R, S, T, U, V,

        W, X, Y and Z

         Now I know my ABC

         Next I want you sing with me.

II. Сказка « The Turnip»

     Показывают учащиеся 3 класса.

                      Characters:

                      Reader

                      Grandfather

                      Grandmother

                      Granddaughter

                      Dog

                      Cat

                      Mouse

             (Выходит дед, прихрамывая с лопатой, суетиться, дует на зёрнышко репки, прежде чем его посадить)

Reader: “A grandfather planted a turnip” (Дед уходит)

              “It grows, it grows. It’s big-big very big”

               (Ученик изображающий репку в это время начинает вставать)

Reader: “The grandfather comes to pull the turnip”

 

Grandfather: “I pull, I pull, I pull. No, I can’t!” (Тянет репку) “ Grandmother, grandmother, come here!”

 Grandmother: “Just now, just now! What do your want?(Идёт, прихрамывая)

Grandfather: “Help me, please.”

 Grandmother: “O’key!”

   

 Grandfather, grandmother:  “We pull, we pull, we pull” (Тянут репку)

Grandfather: “No, I can’t!” (Хватается за сердце)

Grandfather: “No, I can’t!” (Хватается за поясницу)

Grandfather, grandmother: “Granddaughter, granddaughter, come here! Help us, please!”

Granddaughter: “O’key!” (Бежит вприпрыжку)

Grandfather, grandmother, granddaughter: “We pull, we pull, we pull” (Тянут репку)

Grandfather: “No, I can’t!” (Хватается за сердце)

Grandfather: “No, I can’t!” (Хватается за поясницу)

Granddaughter: “No, I can’t!” (Вытирает с лица пот)

Grandfather, grandmother, granddaughter: “Dog, dog, come hear! Help us, please!”

Dog: “O’key!”

Grandfather, grandmother, granddaughter, dog: “We pull, we pull, we pull”

Grandfather: “No, I can’t!”

Grandfather: “No, I can’t!”

Granddaughter: “No, I can’t!”

Dog: “No, I can’t! Wow”

Grandfather, grandmother, granddaughter, dog: “Cat, cat, come hear! Help us, please!”

Cat: “O’key!”

Grandfather, grandmother, granddaughter, dog, cat: “We pull, we pull, we pull”

Grandfather: “No, I can’t!”

Grandfather: “No, I can’t!”

Granddaughter: “No, I can’t!”

Dog: “No, I can’t! Wow!”

Cat: “No, I can’t! Mew!”

Grandfather, grandmother, granddaughter, dog, cat: “Mouse, mouse, come hear! Help us, please!”

Mouse: “O’key!”

Grandfather, grandmother, granddaughter, dog, cat, mouse: “We pull, we pull, we pull, we pull” ( Вытягивают репку и падают)

 

                                                           The End

III. Сказка “Three Bears”

     Показывают учащиеся 4 класса.

                         Characters:

                         Father Bear

                         Mother Bear

                         Baby Bear

                         A Little Girl

                                                              I сцена

(Три медведя сидят за столом, они собираются есть кашу.)

Mother Bear: “Take your plate, Father!”

Father Bear: “Thank you, dear!”

Mother Bear: “Take your little plate, Baby Bear!”

Baby Bear: “Thank you, Mummy dear… Mother, it is too hot!”

Father Bear: “Then let us go for a walk.”

            (Медведи выходят из комнаты)

                                                               II сцена

          (Заходит маленькая девочка и оглядывается по сторонам.)

A Little Girl: “Whose room can it be? (Смотрит на стол.) I am hungry. (Садится за стол и пробует кашу. Дальше пересаживается с места на место.) Oh, this porridge is too hot for me!... Oh, this porridge is too cold for me!... This porridge is just right for me.

       (Слышен приближающийся топот медведей. Девочка прячется за маленькую кроватку.)

                                                               III сцена

               (Медведи входят в комнату и садятся на свои места)

Father Bear: “My plate is not full!”

Mother Bear: “My plate is not full either!”

Baby Bear: “And my plate is empty. (Оглядывается по сторонам)

                     Oh, and who is this? A little girl!”

Father Bear: “Let us catch her up!”

Mother Bear: “Let us eat her up!”

Baby Bear: “Yes, yes, let us eat her up!”

Little Girl: “No, you won’t.” (Девочка убегает)

 

 (Медведи пытаются поймать её, но спотыкаются и падают)

Mother Bear: “It is your fault, Father! You fell and I fell, too!”

Baby Bear: “And I fell because you fell!”

All together (качая головой): “And the Little Girl has run away. Oh! Oh! Oh!”

                                                         The End

Источники материалов:

1. “MERRY ALPHABET - ВЕСЁЛАЯ АЗБУКА” Котова Е. И.

        ТОО РИФ «Лицей»; Ростов-на-Дону;1993 год

2. «Сегодня праздник у ребят» Ярковая Р. И.

   Журнал «Класс!» №1 1993 год

3. «Играя, учись!» Амамджян Ш. Г.

   Английский язык для детей

   Москва «Просвещение» 1986 год



Предварительный просмотр:

Конспект внеклассного мероприятия по английскому языку для 5-6 классов «Пасхальные традиции в Англии»

Автор: Пупырева Мария Сергеевна,

МБОУСОШ п.Коммунистический,

ХМАО-Югра

                                                     Задачи урока:

  • учебный аспект:

- формирование умения употреблять лексический материал по теме «Easter» и обеспечение его первичной тренировки в серии речевых и языковых упражнений.

- совершенствование правильности произношения английских звуков и слов; правильной интонации.

 - обучение проектной  деятельности по теме урока, умению давать свою оценку прослушанному, умению поддержать беседу;

  • способствование повышения мотивации учения при помощи интерактивных средств обучения. 

-    развивающий аспект:

  • развитие творческих способностей учащихся; эмоциональности, артистичности,                 активности, быстроты реакции, трудолюбия.
  • формирование умения учащихся осуществлять поиск необходимой информации, используя стратегию чтения с извлечением информации.  
  • воспитательный аспект:

воспитание чувства коллективизма, чувства доброты, желание доставить радость другим.

-   социокультурный аспект:

предоставление возможности для коммуникативного использования английского языка.    

Оборудование: Компьютер, проектор, экран, презентация, посвящённая пасхе в Англии, раздаточный материал по теме урока.  

Ход урока

  1. Организация класса:

(Сообщение целей и плана работы на уроке)

Good morning, children! You know about traditions of British festivals. You know much interesting about Saint Valentine’s Day and about Halloween. Today you’ll know more about Easter. We’ll speak about this holiday, about symbols and about traditions of this day. This year English people will celebrate Easter on the 12th  of April. When do English people celebrate Easter?   They celebrate Easter on the 12th of April.  

  1. Речевая зарядка

 We begin with the phonetic drill. Repeat after me, please. (Слова зарядки выписать на доску)

[і] it, pink, ring, little, singing, bring, busy, symbol, children, chocolate, christian, tradition, lilies Britain, British.

Little children like British traditions.

[i:] Easter, street, people, eating, sweet, bean, green, meal.

  [і]      -     [i:]

British – people

tradition – Easter  

British people have a lot of Easter traditions.

[^] Bunny, funny, bun, Sunday, much, hunt, hunting, custom, colour, love, pumpkin.

[α:] garden, card, carnival, party, are

[^]        -    [α:]

Sunday - garden

Bunny -   are

Easter Bunny hides Easter eggs in the garden.

On Easter Sunday children are busy with hunting Easter eggs.

Please, children, read the words with the sounds ……..

(Спрашиваю на чтение каждого звука нескольких учащихся)

  1. Основной этап:

Take yellow cards and read out words and word combinations which refer to Easter, please.

Heart, cross, card, festival, Christian, Easter card, Valentine’s card, to decorate the house, to decorate the church, to colour eggs, to buy chocolate eggs, to go to a party, to go to church, to put presents under the Christmas tree, to put eggs into baskets, to eat roast turkey, to eat chocolate eggs, Easter Bunny, to eat traditional meals, to hide Easter eggs in the garden, to be busy with hunting eggs , to play snowballs, to play egg-rolling.

Now Take pink cards and match the words to form word combinations, please.

Christian

hot cross buns

to decorate

egg-rolling

to go to

holiday

to walk down

eggs

Easter

eggs in the garden

Easter

hunting eggs

to eat

eggs

to play

festival

a tasty

Bunny

chocolate

Parade

to hide

 the streets

to be busy with…

church

to colour

churches

Please, watch the presentation which I’ve made for you and fill in the gaps in your green cards. (Медленно комментирую слайды в презентации, дети заполняют карточки)

Let’s check up you answers.

(Проверяем выполненное задание. Показываю презентацию с готовыми ответами)

Read the next text about Easter and underline some new information.

One of the Easter traditions is to send Easter cards. Today we’ll make Easter cards. Let’s come to computers. You’ve got cards with addresses. Write down these addresses on Easter cards and then write down Easter wishes.

(Дети выполняю работы в Publisher             почтовая карточка          праздники)

IV.Заключительный этап. Подведение итогов.

Dear children, it’s a pity, but our lesson is over. Thank you for your work. Have you liked our lesson? Tell me, please. Use these sentences.

                   It was interesting because……..          

 I know about Easter traditions in Britain.

 I like to work at the computer.

 I can make Easter cards.

I liked the presentation about Easter in Britain.

     It wasn’t interesting because………

I don’t like working at the computer.

I haven’t understood some new words at the lesson.

Our lesson was boring.

Your home task is to make simple publications about Easter. We’ll have a kind of competition.


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 2

On Easter festival people decorate churches with white lilies and all the families go there.

Слайд 3

After church people walk down the streets in their new Easter hats and suits. This procession of people is called Easter Parade.

Слайд 4

There are many Easter symbols in great Britain: Easter Eggs, Easter Bunnies, Chicks.

Слайд 5

One of the Easter traditions is eating hot cross buns. There is a white cross on a hot cross bun.

Слайд 6

Children like Easter very much because it is a tasty holiday. At Easter children eat chocolate Easter eggs, chocolate bunnies and a lot of sweets.

Слайд 7

Parents hide Easter eggs in the house or in the garden. Little children think that Easter Bunny brings and hides eggs for them.

Слайд 8

In the morning little children are busy with hunting eggs.

Слайд 9

Children like to play Easter egg-rolling. Easter egg, Easter egg, roll forward not back!

Слайд 10

All the families in Britain colour eggs and put them into baskets.

Слайд 11

HAPPY



Предварительный просмотр:

ВНЕКЛАССНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ ПО АНГЛИЙСКОМУ  ЯЗЫКУ НА ТЕМУ “CHRISTMAS WITH LITTLE RED RIDING HOOD”

(номинация "Внеклассное мероприятие по иностранному языку")

Пупырева М.С.

МБОУ СОШ пгт.Коммунистический

Советский район

Ханты-Мансийский автономный округ-Югра

Театральное представление  на английском языке “ Christmas with   Little Red Riding Hood”

Сценарий  предлагается для учащихся, изучающих английский язык (2-4год обучения)

Цель мероприятия:

  • Прививать интерес к изучению английского языка;
  • Развивать творческую активность учащихся;
  • Применять полученные знания на практике;
  • Формировать коммуникативные, личностные, познавательные  универсальные учебные действия на материалах АЯ.

CHRISTMAS WITH LITTLE  RED  RIDING  HOOD

A play

Characters:

Little Red Hood

Mother

Father

Grandmother

 Wolf

Santa Claus

Forest animals

Postman

Scene 1.

Mother: My dear! Where are you, Red Hood?

Red Hood: I`m here, Mum! Good morning!

Mother: What are you doing?

Red Hood: Oh, I`m very busy. I want to send greetings cards to my friends for Christmas. I`m painting  now.

Mother: That`s nice! I want you to go to our Granny and give her a Christmas pudding.

Red Hood: Oh, with pleasure! Where is my basket?

Mother: Here it is. Put some apples and a box of chocolates in it!

Red Hood: I`ll give her my greetings card for Christmas, too.

Father: Oh, how beautiful it is! I`m going  with you.  Our forest  is not safe.

 Red Hood: All right! Let`s go! Good bye, Mummy!

Mother: Good bye, see you soon!

Scene 2.  In the wood

Red Hood: How nice is here in the wood! I`ll pick some beautiful fir-tree brunches  for my Granny. May I, Daddy?

Father: Yes, you may, dear, but don`t go far away. I`ll peck some wood for grandma`s oven.

Red Hood: Oh, I know a tongue twister about wood: How much wood would a woodpecker peck if a woodpecker could peck wood?(is going and singing)

Wolf (appears): Hello, little girl! What`s your name?

Red Hood: I`m Little Red Riding Hood.

Wolf: How old are you? And why are you alone in the forest?

Red Hood: I am 7, Mr.Wolf.  My father and I`re  going  to my grandma to celebrate Christmas.

Wolf:  With your father?  What a pity! Where does your Granny live then?

 Red Hood: Not very far, near the river.

Wolf: Oh, I`m very busy now. I must hurry up! Bye-bye!

Father: I`m here, honey! How are you?

Red Hood: Not too bad. I have met Mr.Wolf  in the wood.

Father: Really? Weren’t you afraid of him?

Red Hood: I wasn`t. He has gone away. He is very busy.

Father: Yeah, our Granny is in danger! The Wolf  is hungry and it want to eat her. We must help her! Hurry up!

Scene 3.  In the Granny`s House

Wolf: Clap, clap, clap

Rap, rap, rap

Tap, tap, tap

I`m knocking at the door!

Grandma: Who is there?

Wolf: I`m your Red Hood. May I come in?

Grandma: Come in, my dear! You are welcome! Oh, Mr.Wolf!

Wolf: I`m hungry! I want to eat you!

Grandma: Mr.Wolf, you needn`t eat me. We are going to have a Christmas party! Come and stay here with us! Santa Claus will come soon!

Wolf: Santa Claus?  What a surprise! Then I can make a cake for him!

Santa Claus: Knock-knock-knock! Here we are! Are you waiting for us?

Grandma: Of course, we are! Come in! You are welcome! Red Hood, dear!

Red Hood: Merry Christmas, dear Granny! Where is the Bad Wolf?

Grandma: The Wolf is not bad! He is making a cake for all us.

Santa Claus: I`m very pleased to hear that!

Wolf:  Dear Santa, I promise to be good next year! I`ll help all the animals in the forest!

Santa Claus: I hope you will. But where are my forest friends?

Father: Here they are! Hares, squirrels, foxes, birds, come in and have a Christmas party with us!

Santa Claus: I have got presents for you!  Merry Christmas and Happy New Year! Let`s sing a song with me “We wish you a merry Christmas”

Wolf:  Let`s try  my Christmas cake with raspberries! I hope it is very tasty.

 Sing along: Good tidings we bring to you and your kin, good tidings for Christmas and a Happy New Year!

Grandma: What a merry Christmas party we have! Our forest friends know many rhymes and poems about winter. Am I right?

Hares, squirrels, foxes, birds: Yes, we know.

***

It`s winter, it`s winter,

Let us skate and ski!

It`s winter, it`s winter,

It`s great fun for …me!

***

Down comes the snow

On a winter day.

I make a snowman

When I go to play!

***

We go up the street,

And we make the snow speak

With our little feet-

Crickle, crickle, crrreet,

Crickle, crickle, crrreet.

***

Singing, dancing, merrily

Round the Christmas tree.

Merrily, merrily, merrily

Round the Christmas tree.

***

It`s winter now, so bundle up tight!

Warm mittens and caps will be just right.

Ice on the lake, snow on the ground,

Time to ski and skate all around.

Winter, spring, summer, fall-

I like winter best of all!

***

Christmas day, happy day!

We all dance and sing and play!

Santa Claus:        HO-HO-HO! Let`s play “Like This”

How do you walk? - Like this!

How do you run?-Like this!

How do you sleep?-Like this!

How do you sleep?-Like this!

How do you dance?–Like this !

How do you smile?-Like this!

How do you think?-Like this!

How do you drink?(swim, climb,jump, play,…)etc

(Santa tries to confuse the players doing false).

Wolf: Dear Santa, would you give me a Christmas present? I will be very happy. Nobody gives me presents.

Santa: Oh, with pleasure, but first, guess my riddles!

Wolf: I will.

Santa Claus: It`s something you can read. It has a lot of pictures and it is interesting.

Wolf: Oh, I know, it is a book.

Santa Claus: You are right. This book is your present! Hares, can you guess this riddle? It is round. It may be red, yellow, green. It is tasty.

Hares: Apples!

Santa Claus: Here you are! Help yourselves!

Red Hood: I want to guess, too!

Santa Claus: Now, listen! It is a thing you can play with. It has got blue eyes, a pretty head, long hair and many dresses. What is it?

Red Hood: I think it`s a beautiful doll.

Santa Claus: Yes, a very nice doll. It is yours.

All: Thank you very much, dear Santa!

Grandma: You are very smart! Somebody is knocking! Who is there?

A postman: I am a postman. I`m looking  for Santa Claus. I have a letter for him .

Santa Claus: What a letter? Let`s read it. I`m sorry, I must go now. Will you sing my favourite song for me? It is “Jingle Bells”

All: Of course, we sing!

Dashing through the snow

In a one-horse open sleigh.

Over the fields we go

Laughing  all the way.

Bells on bob-tail ring

Making spirits bright!

What fun it is to ride and sing

A sleighing song tonight!

Jingle bells, jingle bells,

Jingle all the way!

Oh, what fun it is to ride

In a one horse open sleigh!

Santa Claus: Good bye, see you next Christmas!

All: Good bye, dear Santa! See you!

Red Hood: Dear Granny, thank you for your tasty food and a merry party! Our mother is waiting for us! Good bye, friends!        Merry Christmas!

All: Merry Christmas!

Заявка участника

ФИО участника (полностью)

Пупырева Мария Сергеевна

ФИО научного руководителя (полностью)

-

Название разработки

Рождество с Красной Шапочкой

Christmas with Little Red Riding Hood

Номинация

Внеклассное мероприятие по иностранному языку

Электронная почта

pupyreva58@mail.ru