"Зимующие птицы" - конспект занятия по конструированию во 2 младшей группе
план-конспект занятия по конструированию, ручному труду (младшая группа)

Шакирова Лилия Харисовна

Предварительный просмотр:

Конспект занятия по конструированию во 2 младшей группе

Тема: «Зимующие птицы»

Задачи:

- Отметить характерные признаки зимы в природе 

- Закрепить понятие «зимующие» птицы;

- Вызвать у детей интерес к созданию кормушек путем приклеивания зернышек.

- Воспитывать доброту, заботливое и доброжелательное отношение к птицам.

Ход занятия

1. Организационный момент.

Станем рядышком, по кругу,
Скажем  "Здравствуйте!" друг другу.
Нам здороваться ни лень:
Всем "Привет!" и "Добрый день!";
Если каждый улыбнётся – 
Утро доброе начнётся.
– ДОБРОЕ УТРО!!!

(Дети садятся на стульчики)

- Дети, как вы думаете, сейчас на улице какое время года? (зима)

- А как можно определить, что на улице зима? (выпал снег, метет метель, очень холодно.) Мороз на окнах рисует красивые узоры. Ежик сложился в клубочек и спит. И медведь заснул в своей берлоге глубоким сном.  А зайчик, лиса и волк не спят, а бегают. Лиса и заяц одевают теплую шубу. У лисы шуба рыжая, а у зайки белого цвета.  А у волка шуба серая. Некоторые птицы уже давно улетели в теплые края. А некоторые остались зимовать и они часто прилетают на наш участок.

- Давайте послушаем  их голоса и вы попробуете их отгадать, какие же птицы зимуют у нас?

(Голос вороны)

- Это кто?  (если дети отгадывают, открывается рисунок вороны)

(голос воробья)

-А это кто? (если дети отгадывают, открывается рисунок воробья)

Голос голубя

- А что это за голос птицы?

-Это ребята голубь. Давайте еще раз послушаем,  как воркуют голуби. Вот какие птицы зимуют у нас, в наших краях. Их мы называем «зимующими птицами».

- А сейчас дети давайте чуть-чуть отдохнем. Вставайте в круг. 

Физкультминутка

Воробьишка чик-чирик,

На тропинку с ветки прыг. (прыжки на двух ногах, движения руками вверх-вниз)

Крошек вдоволь поклевал. (наклоны туловища, хлопки руками по коленям)

Потянулся! Ох, устал! (потянуться, руки вверх)

-Молодцы. Садимся за стол.

2. Основная часть

-Когда наступает зима, все покрывается белым снежком. Птицам становится трудно найти пищу. Давайте им поможем, сделаем для них кормушки.  Посмотрите, это – кормушка. Мы ее вешаем на дерево. Птица находит эту кормушку, садится на нее и клюет от туда зернышки. Но одной кормушки будет мало, ведь птичек на улице очень много. Нам нужно сделать их побольше, чтобы птичкам было веселее. Для этого нам понадобятся бумажная втулка, клейстер, корм для птичек (высыпаю на тарелку), веревка.

- Сначала берем втулку, смазываем всю поверхность клейстером. Обратите внимание, чтобы приклеить зерна, мы используем клейстер, а не клей. Потому что клей содержит вредные  вещества. Птички могут их проглотить и заболеть. А клейстер делается из муки и воды, поэтому он безвреден. У всех все получается?

-Дальше обваливаем втулку в зернышках. Приклеились зернышки?

- А сейчас нам понадобиться веревка, для того чтобы мы смогли повесить кормушку на дерево. Вдеваем веревку во втулку и кончики завязываем.

-Все! Наша кормушка готова. Оставляем высыхать. Потом мы их повесим на деревья, которые растут на нашем участке. Птички очень обрадуются и будут вам очень благодарны.

 

3. Заключение

- И так, о чем мы сегодня узнали?  (узнали, что некоторые птицы остаются зимовать  в наших краях. Это вороны, воробьи, голуби. Узнали, что зимой им трудно найти пищу. И, оказывается, мы можем им помочь, делать кормушки. Сегодня мы научились делать кормушки)

-Вы все молодцы, старались,  все справились. Спасибо вам за работу!  Давайте друг другу похлопаем. На этом мы завершаем наше занятие.



Предварительный просмотр:

«Гади карандаш» (Зурлар төркемендә белем бирү эшчәнлегенең танып белү һәм сөйләм телен үстерү өлкәләре буенча Бенджамин Блум таксономиясенә нигезләнгән шөгыль конспекты)

Лилия ШАКИРОВА,

Казан шәһәре Авиатөзелеш районының 78 нче номерлы катнаш төрдәге тәрбия һәм белем бирүче балалар бакчасы тәрбиячесе

Белем бирү өлкәләрен тормышка ашыру: «Сөйләм үсеше», «Социаль-аралашу үсеше», «Танып белү үсеше», «Эстетик-сәнгать үсеше».

Бурычлар:

Белем бирү: балаларны карандаш үзлекләре белән таныштыру.

Үстерү: балаларның логик фикерләү, тикшерү эшчәнлегендә инициатива күрсәтү,  үзләренең күзаллауларын анализлау, нәтиҗә чыгару сәләтен үстерү

Тәрбия:  үзара дустанә мөнәсәбәт, әйләнә-тирз белән кызыксыну тәрбияләү.

Җиһазлау: агач күмере, карандашлар, очлагычлар, бетергечләр,  тартмалар, тастымал, мольберт, проектор, экран.

Шөгыль барышы

  • Исәнмесез, балалар!   Сезне күрүемә мин бик шат! Ничек хәлләрегез? Балалар, сезгә сюрприз бар. Һәркем бер тасма (лента) сайлый һәм мин  1, 2, 3 дип әйткәч тартырсыз. Әзерләндек! 1, 2, 3 (бер бала карандашлар, диск салынган тартманы тартып чыгара)
  • Алып килегез монда! Нәрсә икән анда, карыйк әле!? (диск, карандашлар) Ә дискта нәрсә икән, карыйбызмы? Игътибар белән тыңлагыз яме  (карандаш тарихы турында видео карау)
  • Күпме яңа мәгълүмат белдек без, әйеме, балалар?
  • Элек нәрсә белән рәсем ясаганнар (язганнар)? (Күмер белән)
  • Аннан нәрсә барлыкка килгән? (графит, грифель, карандаш)
  • Ә карандашка күлмәк нәрсәгә? (кул буялмасын өчен, җайлы язар өчен)
  • Карандашларны кемнәр куллана?  (рәссамнар, сызымчылар, укытучылар, без)
  • Әйдәгез, карандашлар белән якыннанрак танышыйк, берәр карандаш алыгыз.

   - Нинди  карандашлар бар монда? (бетергеч белән һәм бетергечсез,  төрле зурлыкта, төрле төсле күлмәкле)

       - Уйныйбызмы, балалар? (әйе)  Алайса уенның кагыйдәләрен тыңлагыз. Мин хәзер музыка кушам да зал буенча йөрибез. Музыка сүнгәч туктыйбыз һәм төркемнәргә берләшәбез. Балалар, карандашлар  белән сак булыгыз, аларны аска каратып тотыгыз, яме  (музыка яңгырый)  Туктадык!

  1. Кемнең карандашы очында бетергеч бар - бер төркемгә берләшәбез.
  2. Карандаш озынлыгы буенча төркемнәргә берләшәбез.
  3. Карандаш төсе буенча төркемнәргә берләшәбез.
  • Балалар, ә карандаш белән нишлиләр? (рәсем ясыйлар, язалар, сызалар)
  • Шулаймы икән, тикшерәбезме? Сезне карандаш үзлекләрен тикшерер өчен  лабораториягә чакырам.  (Өстәл артына утыралар)
  • Балалар, без хәзер элек күмер белән ясаганнарын беләбез, шуна күрә аны да тикшерергә һәм чагыштырырга тәкъдим итәм. Күзәтүләребезне менә мондый таблицада билгеләп барырбыз. Монда күмер, монда карандаш үзлекләрен.
  • Нәрсә белән эксперимент ясыйсыгыз килә: карандаш беләнме, күмер беләнме, сайлап алыгыз (балалар күмер яки карандаш сайлыйлар). Башлыйк.
  • Каршыгызда кәгазь бите ята. Әйләндерегез әле. Нокталарны тоташтырып чыгыгыз. (эшлиләр). Балалар, карандаш ясыймы? (әйе)  Ә күмер? (әйе) Нәтиҗәне таблицада билгеләп куйыйк. Алсу билгелә әле.
  • Балалар, карагыз әле, минем рәсемем бераз бозылып китте. Ничек төзәтергә инде аны? (бетергеч белән). Бетергеч белән бетереп карыйм әле. Күмер эзе кала икән. Ә карандаш эзе бетәме? (бетә). Әйдәгез, күзәтүебезне таблицада билгеләп куйыйк. Алмаз билгелә әле. Бетергеч күмер эзен бетерми – куябыз “-“, карандаш эзен бетерә – куябыз “+”.
  • Балалар, карандаш матур, әйбәт ясасын өчен аны нишләтергә кирәк? (Очларга).  Очлап карагыз әле. Кызык, ә күмерне очлап буламы икән? (эшләп карыйлар). Юк, булмый. Күзәтүне билгеләп куйыйк.
  • Дөрестән дә, күмер кулны пычрата икән. Кем карандаш белән ясады әле, сезнең дә кулыгыз пычракмы? (юк). Тагын бер үзлекне билгеләп куйыйк: күмер кулны пычрата (“-“), карандаш пычратмый (+”)
  • Балалар, сез ничек уйлыйсыз, күмер һәм карандаш суда ясыймы икән? (әйе, юк). Әмин ясый (ясамый) дип уйлыйм. Тикшереп карыйк, кем хаклы? Сезнең каршыгызда сулы савыт, якынрак китерегез, капкачларын ачыгыз. Эчендә такта. Ясап карыйк. (эшлиләр).  Күмер дә, карандаш та суда ясый икән бит.  Булат, таблицада күзәтүләрне билгеләп куйыйк.

  • Менә шундый кызыклы нәтиҗәләр килеп чыкты. (күрсәтәм). Балалар, нәрсә белән ясарга уңайлырак  (карандаш, күмер). ( Күмер дисәләр:  күмер белән җайлымыни? Ул бит кулны буйый, аны очлап та, эзен бетереп тә булмый). Шулай да, карандаш белән ясау уңайлырак, балалар.
  • Сезгә тикшерү үткәрү ошадымы?
  • Хәзер инде без карандаш үзлекләре турында китап әзерли алырбыз дип уйлыйм.  (икенче өстәл янына җыелу) Моның өчен сезгә парларга бүленергә кирәк. Үзегезгә пар сайлагыз.
  • Һәр пар бер карта ала. Нәрсә ясалган анда?  Бу – карандаш үзлекләре.  Өстәлдә яткан рәсемнәр арасыннан картагызга туры килә торган рәсемне сайлагыз. Аларны менә бу китапка урнаштырыйк.
  • Нинди кызыклы китап ясадык. Бу китап ярдәмендә сез дусларыгызга карандаш үзлекләре турында сөйләрсез дип уйлыйм.
  • Шулай итеп, тагын бер сөйләшик, карандаш күмердән ни өчен яхшырак, уңайлырак? (кулны пычратмый, кәгазьдә дә, суда да ясый, бетергеч белән бетә,  очларга була)
  • Балалар, сезгә бүген ниләр ошады? Ни өчен?
  • Нинди яңа мәгълүматлар белдегез?
  • Нәрсә эшләү катлаулы (кыен) булды?
  • Балалар, моннан соң сез үзегез дә якын-тирәдәге предметларны тикшерә алырсыз дип уйлыйм, белмәгән нәрсә якында гына бит Рәхмәт сезгә!  



Предварительный просмотр:

Воспитатель встречает ребят.

- Здравствуйте, ребята! (Здравствуйте!)

Я очень рада видеть вас! (Мы тоже)

Сегодня нас ждет много интересного, познавательного и увлекательного! Ведь неизведанное рядом! Мы с вами продолжим ознакомление с предметами окружающего мира. Из чего они сделаны? Как появились? Кто им пользуется и, кто их применяет? 

А для этого у нас есть шесть слуг,

Проворных, удалых,

И всё, что видим мы вокруг,

Всё узнаем от них.

Они по знаку нашему

Являются в нужде.

Зовут их: Как и Почему,

Кто, Что, Когда и Где.

- Ребята, посмотрим, что же сегодня нам предложить исследовать наш друг компьютер

(воспитатель приглашает детей сесть на подушки). Идет звук «Компика» и мультфильм коробка с карандашами (после завершения)

- Ребята думаю вы уже догадалась, сегодня мы с вами поговорим о карандашах. Точнее о простом карандаше.

- Посмотрите пожалуйста, какие карандаши я вам принесла. (Показывает коробку с карандашами)

Берет в руку карандаши

- Какой он? (Простой, новый, старый, с резинкой, шестигранник, зеленый и т.д.)

- Из чего он сделан? (Из дерева, древесины)

- Кто с ним согласен?

- А для чего нам нужен карандаш? (рисовать, делать наброски, писать, закрашивать)

- Сколько у нас карандашей А? (….)

- Кто считает ответ А правильным?

- Я правильно поняла, что это простой карандаш? (да)

- А что случилось с этим карандашом? (сломался)

- Что нужно сделать с ним, чтобы им можно было рисовать? (поточить)

- Кто пользуется карандашами (художники, чертежники, плотник, школьник, мы)

Еще простым карандашом пользуются мультипликаторы, они рисуют мультфильмы (Видео мультика). Какой интересный мультфильм, созданный простым карандашом.

Ребята, а знаете ли вы, что раньше люди рисовали угольками (фото пещерного человека и наскальных рисунков) Они изображали на скалах в пещерах то, что видели, что их окружало: это животные, люди, сцены охоты и другие события из жизни своего племени. Предлагаю вам попробовать создать свои «наскальные» рисунки. (дети подходят к мольберту или доске и рисуют рисунки)

- Посмотрите, как испачкались наши руки. Рисовать угольками удобно? (предлагает вытереть руки салфетками)

(голос «Компика»)

Какие у вас интересные рисунки получились. (Педагог ведет детей к проектору). Ребята, а знаете ли вы что давным-давно, в Англии, пастухи пасли овец. Решили передохнуть, сели под поваленное дерево.  И увидели на земле какое — то темное вещество. Они взяли его в руки и поняли, что это вещество оставляет следы.

Тогда пастухи придумали, что этим веществом можно метить овец, чтобы не перепутать с чужим стадом. Назвали это вещество — графит. В дальнейшем стало понятно, что графитом можно рисовать и писать. Конечно, пользоваться графитом было очень неудобно - руки пачкались! Приходилось обматывать графит веревкой, бумагой, а то и просто зажимать между дощечек, поэтому у него появилась «одежда». Она стала деревянной.

Характер у карандашей бывает разный – твёрдый и мягкий. Графит очень мягкий и поэтому в графитную массу стали добавлять глину для прочности.  Если в стержне больше глины, то карандаш получается твёрдый.

Первые карандаши в России были сделаны в Архангельской области. Именно там знаменитый ученый Михаил Васильевич Ломоносов организовал производство карандашей.

- Какая увлекательная история у простого карандаша! Сейчас я вам предлагаю, исследовать его свойства. Для это нужно сесть на свои рабочие места. Прежде чем приступить к работе нужно разогреть руки. Возьмите в руки карандаш. Зажимаем его между ладонями. Пальцы выпрямлены и направлены вперед. Начинаем прокатывать карандаш вперед-назад

Вот какой послушный наш
Славный добрый карандаш.
Я его в руках качу:

вперед, назад и как хочу!

Ну что ж мы подготовили свои пальчике к работе. Начнем свое исследование.

- Ребята у кого самый длинный карандаш, а у кого самый кроткий?

- Чтобы это узнать нам надо измерить. А будем мы измерять с помощью линейки.

(Перечислить каждого ребенка)

- Почему у В короткий карандаш? (его часто точили)

- Ребята чей карандаш нужно подточить?

(пока точит рассказывает)

Ребята, привычное нам слово карандаш происходит от тюркского языка «Кара» - черный, и «Таш» - камень. Черным камнем они называли графит. Теперь наши карандаши заточены. Предлагаю вам порисовать.

- Перед вами лист бумаги. Переверните его. Здесь нарисованы точки. Нужно будет соединить их карандашом. Что за рисунок у вас получился? (варианты ответов)

- Смотрите как не аккуратно у меня получилось. Как мне исправить рисунок? (стереть ластиком). Действительно след от карандаша легко стерся ластиком.

- Ребята, как вы думаете простой карандаш, пишет в воде? (Варианты ответов)

- Сейчас мы это проверим (Наливаем в ёмкость с доской воду. И пишем карандашом на ней)

!

Действительно наши карандаши очень удобные: во-первых, они экологически чистые, рисуют, не пачкают руки, их можно поточить

Ребята, что было бы если, исчезли все привычные нам карандаши? (варианты ответов)

Голос Компика: Ребята! Ребята! Я хочу вас познакомить с необычным карандашом! (дети и педагог подходят к экрану)

Перед вами графический планшет с специальным карандашом – стилусом. Я предлагаю вам порисовать им.

-Ребята давайте вместе нарисуем открытку к новому году.

Воспитатель рисует елочку. А я вам предлагаю нарисовать на ней шары на. Дети рисуют шарики и снежинки.

Компик «Какой красивый эскиз новогодней открытки у вас получился» Чтобы открытка была ярче, ее надо разукрасить цветными карандашами. О них мы с вами поговорим на следующем занятие.

-Спасибо тебе наш верный помощник.

-Ребята что вы узнали сегодня нового? (варианты ответов)

-Чем лучше рисовать? (современным карандашом)

-Вам понравилось рисовать стилусом?

-Кому бы вы хотели нарисовать Новогоднюю открытку?.

Ребята предлагаю вам немного отдохнуть и поиграть. Потом нарисуем открытку.



Предварительный просмотр:

Зурлар төркемендә җилне күзәтү.

Автор : Шакирова Лилия Харисовна, Казан шәһәре Авиатөзелеш районы

78 нче балалар бакчасы тәрбиячесе

     Максат: балаларның  табигать  күренеше  - җил турында күзаллауларын формалаштыру.  

Бурычлар:

Белем бирүче:

  • балаларны табигать күренеше – җил белән таныштыруны дәвам итү;
  • җил үзлекләре белән таныштыру;
  • җилгә характеристика бирергә өйрәтү: көчле – талгын, салкын – җылы;
  • җил һәм әйләнә-тирәдәге предметлар арасындагы бәйләнешләрне күрсәтү;

Үстерүче:

  • сүзлекне баету;
  • хәрәкәтле уеннарда сигнал буенча хәрәкәтләнергә өйрәтү.

Тәрбияләүче:

  • табигать күренешләренә карата кызыксынучанлык тәрбияләү.
  • бердәм эшләү, ярдәм итү теләге тәрбияләү

Материаллар һәм җиһазлар:

  • тасма
  • целлофан пакет
  • әйләнчек (вертушка)
  • әләм
  • сабын куыклары
  • тырмалар, себеркеләр, капчыклар

Оештыру эше

  • Балалар, бүген нәрсә турында сөйләшәсебезне табышмакны чишсәгез белерсез:

Канатсыз, ә оча белә,

Сыбызгысыз сызгыра,

Күктәне ак болытларны

Тегендә, монда куа.

Кулсыз алма өзеп ала,

Агачларны куптара.

Әле генә монда иде

Кая киткән шул ара? (Җил)

  • Балалар, җил кайда икән соң, эзләп карыйк эле. Нәрсәләргә карап без җилнең барлыгын яки юклыгын белә алабыз? (Агачлар чайкалса, агач яфраклары селкенсә, коелса, тасмалар, әләмнәр җилфердәсә, күлләвекләрдә дулкыннар күренсә, димәк җил бар, күктә болытлар тиз агылса, димәк җил көчле)

Тәҗрибә үткәрү

  • Ачыклыйк әле, нәрсә соң ул җил?
  1. Нәрсәдән башка кеше яши алмый? (һавадан башка). Әйдәгез, кешедә һава барлыгын исбат итик. Целлофан пакет алыйк һәм шуңа өрик. Нәрсә күрәбез? (пакет кабарды, эчендә һава)
  2. Без һаваны кайдан алабыз? (ул бөтен әйләнә-тирәбездә, тик без аны күрмибез, һава күренми)
  3. Без һаваны сизә, тоя алабызмы? (әйе. Ул хәрәкәткә килгәндә җил барлыкка килә)
  4. Нәрсә икән ул җил? (һава хәрәкәте)
  5. Ул ничек барлыкка килә? (җылы һәм салкын һава очрашканда)
  6. Минем кулымда нәрсә? (тасма)
  7. Ул нишли? (аны җил хәрәкәткә китерә, ягъни җилфердәтә)

  1. Җилне күзәтү.

-  Элеккеге вакытларда, бернинди приборлар булмаганда, җилнең көчен

коры җирдә  агач ябалдашларына, морҗадан чыккан төтенгә карап, диңгездә  җилнең суга  һәм корабларның җилкәннәренә ничек тәэсир итүенә карап билгеләгәннәр. Аннан 12 баллы шкала уйлап тапканнар. Аның белән җилнең көчен һәм тизлеген балларда билгеләргә өйрәнгәннәр.

  • Нинди җилләр була? (җил булмаса – штиль (җилсезлек), җил бераз гына агач  яфракларын селкетсә талгын җил, тагын уртача җил, көчле җил, шторм һәм ураган була. Ул 12 баллга җитә)
  • Карагыз әле, әйләнчек (вертушка) ничек әйләнә? Бүген җил көчлеме, талгынмы?
  • Бүген җил җылымы, салкынмы? Йөзегез  белән җилгә каршы борылып басыгыз. Битегез туңамы, юкмы?

Нәтиҗә: җил көчле һәм талгын, җылы һәм салкын була.

  1. Хәрәкәтле уен “Җил һәм болытлар”

Бер бала “җил” итеп сайлана,  калганнары “болытлар”.

Алып баручы “Җил йоклыйдыр үз өендә, ишетмидер берни дә, ә болытлар  талгын гына йөзәдер күк йөзендә” дигәндә бала “җил” күзләрен йомып утырып тора, “болытлар” аяк очында җиңелчә генә йөгереп йөриләр.

Алып баручы “Болытлар парларга буленеп нәрсәдер ясадылар” дигәч “болытлар” парлашалар һәм ниндидер образ ясыйлар.

Алып баручы “Җил йокыдан уянды, киерелде, сузылды, парлы болытлар кургәч, шаккатты, аптырады” дигәч “җил” образларны карап йори, аларның нәрсәгә әверелгәннәрен белергә тырыша.

Алып баручы “Җил көч җыя, болытларны куа, юнәлешне кара, йөгерче шул якка” диюгә “болытлар” бала “җил “ әләм курсәткән якка йөгерергә тиешләр.

  1. Шәхси эш. Образлар ясарга авырсынган балаларга киңәш бирү, аңлату, ярдәм итү.
  2. Хезмәт.
  • Балалар, күрегезче, җил никадәр яфракны койган,  безнең уен мәйданчыгына тутырган. Безгә аларны җыеп алырга кирәк.

Эш коралларын тотыйк,

Бергәләп эшләп алыйк!  

(яфракларны тырмалау, себерү, капчыкларга тутыру)

  1. Балаларның мөстәкыйль уеннары.

Сабын куыклары очыру. Яфрак очыру. Сюжетлы-рольле уен “Урам себерүче”

 

  • Сөйләгез әле, җил турында нинди яңа мәгълүматлар белдегез? (җил ул – һаваның хәрәкәтләнүе, ул көчле һәм талгын, җылы һәм салкын була ала)

Кулланылган әдәбият

  1. Кравченко И.В., Долгова Т.Л.   Прогулки в детском саду. Старшая и подготовительная к школе группы: Методическое пособие / Под ред. Г.М.Киселевой, Л.И.Пономаревой. – М.: ТЦ Сфера, 2010.    
  2. Уланова Л.А. Иордан С.О. Методические рекомендациипо организации и проведению прогулок детей 3-7 лет. СПб.: «ДЕТСТВО-ПРЕСС», 2008. 

