Урок-игра "Еда"
план-конспект урока по иностранному языку (4 класс)

Чикнайкина Наталья Васильевна

Good morning, children! Sit down. I’m glad to see you! My name is N.W. Today I will you teach English. How are you?

-The weather is good and the mood is good too. Children, show me your mood! (показ смайликов)

- I have one rule. I want you to smile. So, please look at each other and say «cheese». That’s right!

-What date is it today? (число называют)  Children! I have news. There is a rumor in the city of Ardatov. I will tell you this rumor and you have to tell it each other. (друг другу на ушко день недели передают)

-Children, look at the screen. What is the theme of our lessоn? (What is the topic of our lesson?) What word is this?  (отгадывают слово food) (презентация)

-Children, listen to me and say what we are going to do at the lesson? (цели урока)

Today we’ll speak about about food and what we like to eat, we’ll repeat the words, we will answer questions, we’ll do different kind of exercises.

Children, don’t be afraid to speak English! Let’s start working! Begin with the phonetical exercise.

Look at the smart board and repeat after me.

 

 

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл otkrytyy_urok_eda_i_napitki_.docx30.67 КБ

Предварительный просмотр:

Тема: «Food»

Класс: 4

Цель урока: развитие лексических и коммуникативных навыков по теме «Еда»

Задачи урока:

Образовательные(предметные)

  1. Развивать лексические навыки по темам «Еда», «Английская еда»;
  2. Активизировать употребление лексических навыков по темам «Еда», «Английская еда»;
  3. Развивать монологическую речь по теме.
  4. Развивать иноязычную коммуникативную компетенцию в совокупности ее составляющих – речевую, языковую, социокультурную, компенсаторную, учебно-познавательную.
  5. Формирование у учащихся потребности изучения иностранного языка и овладение им как с средством общения, познания, самореализации.

Развивающие: (метапредметные)

  1. Развивать коммуникативную компетенцию, включая умение взаимодействовать с окружающими;
  2. Учить строить высказывания по образцу и самостоятельно;
  3. Развивать учебно-организационные умения (самостоятельная работа, самоконтроль), умение нацелить себя на выполнение поставленной задачи (учебно-организационные);
  4. Развивать умения конструктивно действовать (даже в ситуации неуспеха);
  5. Развивать умения использовать речевые средства и средства информационно-коммуникационных технологий;
  6. Развитие умения планировать свое речевое и неречевое поведение;
  7. Развивать внимание, память, наблюдательность, вырабатывать стойкую мотивацию к изучению языка.
  8. Осуществление регулятивных действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки. 

Воспитательные: (личностные)

  1. Способствовать развитию интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сферы личности учащихся;
  2. Воспитывать стремление к совершенствованию собственной речевой культуры в целом;
  3. Прививать интерес к изучению иностранного языка посредством игровых моментов;
  4. Воспитывать умение работать в парах, группах, самостоятельно;

Практические:

  1. Расширять словарный запас учащихся.
  2. Развивать умение общаться на иностранном языке.

Оборудование урока: мультивидео проектор, презентация к уроку, карточки.

Тип урока: комбинированный.

Вид урока: урок развития лексических и коммуникативных навыков.

Форма: традиционная с использованием игровых элементов.

Элементы применяемых технологий:

  • коммуникативно-ориентированного обучения
  • развития познавательных интересов
  • активизация учебной деятельности
  • учебно-познавательная игра
  • информационные технологии
  • групповая
  • парная
  • национально-регионального компонента
  • здоровьесберегающая
  • проектная
  • дифференцированного обучения

Межпредметная связь: страноведение, технология, валеология.

План урока

  1. Организационный момент.
  2. Фонетическая зарядка.
  3. Речевая зарядка.
  4. Основной этап:

1Закрепление лексических навыков «Food » (magic box)

2Упражнение «Find the odd words» (лишнее слово)

3Упражнение «Name the colours of food» (работа в парах)

4Упражнение «Заполни холодильник» (Put the food into) (групповая работа)

5Упражнение «Look and find» (змейка)

6Физкульминутка + песенка

7Развитие навыков аудирования «What does Alice like?»

8 Упражнение «What do you eat for breakfast, for dinner, for supper?»

9Упражнение «Healthy and unhealthy food (корзинка)

10Составление меню «В кафе»

  1. Подведение итогов урока. Оценки.
  2. Завершение урока. Рефлексия.

                                                       Ход урока

  1. Начало урока. Организационный момент.

Good morning, children! Sit down. I’m glad to see you! My name is N.W. Today I will you teach English. How are you?

-The weather is good and the mood is good too. Children, show me your mood! (показ смайликов)

- I have one rule. I want you to smile. So, please look at each other and say «cheese». That’s right!

-What date is it today? (число называют)  Children! I have news. There is a rumor in the city of Ardatov. I will tell you this rumor and you have to tell it each other. (друг другу на ушко день недели передают)

-Children, look at the screen. What is the theme of our lessоn? (What is the topic of our lesson?) What word is this?  (отгадывают слово food) (презентация)

-Children, listen to me and say what we are going to do at the lesson? (цели урока)

Today we’ll speak about about food and what we like to eat, we’ll repeat the words, we will answer questions, we’ll do different kind of exercises.

Children, don’t be afraid to speak English! Let’s start working! Begin with the phonetical exercise.

Look at the smart board and repeat after me.

  1. Фонетическая зарядка.

[æ]

[e]

Jam

salad

hamburger

sandwich

bread

egg

lemonade

breakfast

[i:]

[I]

sweet

cream

cheese

tea

mineral

fish

milk

chicken

chips

biscuit

[ei]

  1. 1Упражнение «Magic box» Повторение лексики «Еда»

-Children, look here! What is it? It is a magic box. There are many cards with words about food. You must guess the words. What is this? (отгадывают слова)

Now look at the blackboard and match the words with pictures. (отгадывают слова на доске)

  1. Основной этап.

I see you know a lot of English words about food. Well done.

Children, look at the screen. You must find odd word.

2 Упражнение «Find odd word out!» (найди лишнее слово)

3Упражнение «Name the colours of food»  (назови цвет продукта)

  (работа в парах) I check your task (проверка выполнения)

4.Упражнение «Заполни холодильник» (Put the food into ….)

  After shopping we bring bags home, what should we do? После похода по магазинам, мы несем пакеты домой, и нам надо разложить продукты. Куда? - В холодильник и в шкаф. (работа в группах)

At the fridge                                       At the cupboard

Eggs, butter, cheese, ham, tomatoes            rice, sugar, tea, coffee, sweets,

Cream, ice cream, chicken,                         cornflakes, chocolate, jam, spaghetti,

Milk, juice, yogurt, cucumbers                  oil, biscuits, bread

I check your task. (проверка выполнения задания)

5 Упражнение «Змейка». Find and name the words

6Физкульминутка  Let s have a rest А теперь немного подвигаемся!!!

      (стихотворение + песенка)

7 Аудирование Алиса

Children, who is it? It s Alice. Alice came to our lesson. She wants to tell about herself. She will tell us what she likes to eat. What does Alice like?

8 Упражнение «What food must we eat? »

   Alice asks you what do you like to eat? Look at the screen.

What do you eat for breakfast?

-.Your breakfast must be light and nourishing.

What do you eat for dinner?

. Your lunch must be nourishing and dense and energetic.

What do you eat for supper?

- Your supper must be light and energetic.

9 Упражнение «healthy and unhealthy food» (корзинка с полезной и неполезной едой)

     Children, look here! There are two baskets. One basket is with healthy food and another basket with unhealthy food. You have to say which food is healthy and which is unhealthy and put it into the basket. (учащиеся кладут карточки с названиями продуктов в корзинки)

10 Упражнение «Составление меню для кафе «Золотая рыбка»

     Children? Make up a Menu for our cafe «Golden fish»

Do you go to café «Golden fish» in our city Ardatov?

We make a Menu for this café. Work in pairs! Open your books on page 30, ex, 5. Choose your favorite food, you can write in your Menu your favorite tasty things, Let s start working. We choose the best Menu then.

What kind of food do you like to eat in the cafe? Read, please!

12 Рефлексия

 - Today you worked hard. We will have an apple tree. But we have no any apples for it. You have them on your desks. There are 2 apples: red and green . If the lesson was interesting to you stick the green apple, if it was not interesting and you were bored stick the green.

(учащиеся клеят яблоки на деревья) 

13. Подведение итогов урока. Оценки.

We were active, attentive, and creative and I give you the following marks.

Write down your Homework – make up a menu for tomorrow (breakfast, dinner, supper)

14. Конец урока.

Children, mind the clock,

And keep the rule,

Try to come

In time to school!

Our lesson is over, thank you for the lesson, you may go out.