НОД Табан хушуу мал
план-конспект занятия (старшая группа)
Непосредственная образовательная деятельность
Скачать:
| Вложение | Размер |
|---|---|
| 21.44 КБ |
Предварительный просмотр:
Открытое интегрированное занятие в старшей группе на тему:
«Табан хушуун мал»
Цель: закрепление пройденного материала по теме «Табан хушуун мал».
Задачи образовательные: «Табан хушуу мал» гэhэн темээр мэдэсэеэ дабтаха;
Задачи развивающие: үхибүүдэй ухаан бодолынь хүдэлгэхэ, аман хэлэлгэ хүгжөөхэ.
Задачи воспитывающие: үхибүүдэй хоорондоо харилсаха , бэе бэедээ туhалха мэдэрэл хүгжөөхэ.
Оборудование: гэрэй амитад (нааданхайнууд), ноутбук, интерактивна самбар, шагайнууд, шэрээнууд, раскрасканууд, карточканууд.
Интеграция образовательных областей: социально-коммуникативное развитие, познавательное развитие, речевое развитие.
Форма организации детей: подгрупповая.
Методы и приемы: словесные, наглядные, практические, игровые.
Лексический материал: табан хушуун мал: морин, үхэр, хонин, ямаан, тэмээн, унаган, тугал, хонин, ямаан, ботогон.
Хэшээлэй ябаса
I. Вводно-мотивационно шата (вводно –мотивационный этап)
(Үхибууд сугларна)
Багша; Сайн байна , үхибүүд.
Үхибүүд: Сайн байна.
Багша: Мүнөөдэр би гансаараа бэшэ, харин Дугар үбгэжөөлтай таанадта ерээб. Дугар
бгэжөөлэй малынь хорёоhоо гараад үгы болошоо. Тиигээд таанадые бэдэрэлсэгты гэжэ гуйжа ерээ. Туhалхамнай гү?
II. Операционно-содержательна шата (операционно-содержательный этап)
Багша: Үбгэжөөлэй амитадыень суглуулхын тула, 5 даабари дүүргэхэ хэрэгтэй. Даабари дүүргэхэдэмнай, байhан газарынь элирхэ.
1.Ямар амитадые табан хушуун мал гэдэг бэ? Үгтэhэн амитад сооhоо 5 хушуун мал олохо. (Нэгэдэхи подсказка)
2.5 хушуун малые зүб буряад хэлэн дээрэ нэрлэгты: морин, үхэр, хонин, ямаан, тэмээн. (Хоёрдохи подсказка)
3.Буряад хэлэн дээрэ амитадые тоологты. (Гурбадахи подсказка)
Физминутка
Лаадуу, лаадуу лаадуухай,
Лаадуу алтан шубуухай.
Альгаа ташыш лаадуухай,
Альган соомни шубуухай.
4.Амитадай түлыень нэрлэгты. Унаган, тугал, хурьган, эшэгэн, ботогон. (Дүрбэдэхи подсказка)
Эдэ үгтэhэн зурагуудые шэлэжэ абаад, дуратай шэрэ абаад шэрдэгты. (Табадахи подсказка)
Багша: Зай, үхибүүд, бидэ бүхы даабаринуудыень тон hайнаар дүүргэбэбди. Бүхы подсказкануудтай болобобди. Харая даа. эдэ подсказкануудые хайшан гэжэ хэрэглэхэ гээшээбди? Юун гээшэб?
Үхибүүд: Пазлы.
Багша: Суглуулхамнай гү?
Үхибүүд: Суглуулая.
Багша: Дугар үбгэжөөлэй амитадай байhан газар элирбэ гу? Ошоод, асарая.
Булта олдобо гү? Дахин дабтая, энэ юун бэ? Морин, хонин, ухэр, ямаан, тэмээн.
Эдэ гэрэй амитадые «Табан хушуу мал» гэдэг. Юундэб гэхэдэ, эртэ урда сагhаа хойшо эдэ амитад буряадуудта эгээл ехэ туhа хүргэжэ ябаhан. Зоной баялиг гээшэ.
Багша: Дугар үбгэжөөл таанадта баярые хүргэнэ, бэрхэнүүдтэ даа!
III. Рефлексивно-оценочно шата (рефлексивно-оценочный этап):
Хэшээлэй дүн: Ямар амитад тухай хөөрэлдөөбибди?
Баяртай!
Самоанализ ООД «Табан хушуун мал»
.. .. 2024 года проведено открытое занятие по бурятскому языку.
Группа старшая (ахалагша) (подгруппа)
Время реализации – 25 мин.
Количество детей – 8
Тип занятия: закрепление изученного материала; были поставлены следующие цель и задачи:
Цель: закрепление пройденного материала по теме «Табан хушуун мал».
Задачи образовательные: «Табан хушуу мал» гэhэн темээр мэдэсэеэ дабтаха;
Задачи развивающие: Үхибүүдэй ухаан бодолынь хүдэлгэхэ, аман хэлэлгэ хүгжөөхэ.
Задачи воспитывающие: Үхибүүдэй хоорондоо харилсаха, бэе бэедээ туhалха мэдэрэл хүгжөөхэ.
Оборудование и материалы: гэрэй амитад (нааданхайнууд), ноутбук, интерактивна самбар, шагайнууд, шэрээнууд, раскрасканууд, карточканууд.
Интеграция образовательных областей: социально-коммуникативное развитие, познавательное развитие, речевое развитие.
Форма организации детей: подгрупповая.
Методы и приемы: словесные, наглядные, практические, игровые.
Содержание ООД:
Данное занятие было целенаправленным, все компоненты соотнесены с ведущей целью. Занятие проходит, развиваясь по всем этапам последовательно: 1. Вводно-мотивационный этап;
2. Операционно-содержательный этап;
3. Рефлексивно-оценочный этап.
ООД осуществлялась в соответствии с конспектом. Конспект составлен самостоятельно, в соответствии с задачами основной общеобразовательной программы, соответствующими данному возрасту детей.
Структурные компоненты проведенного занятия:
- Организационный момент.
- Проблемная ситуация: нужно помочь старику Дугару найти его животных.
- Подведение итогов.
Старалась вызвать интерес у детей и создать доброжелательную атмосферу в процессе ООД. Думаю, что разнообразие оборудования и материалов позволили удержать внимание и познавательный интерес детей на протяжении всего ООД. Проводилась физминутка. Для развития речи задавались наводящие вопросы. На основе проделанных заданий, было видно, насколько дети освоили материал.
Считаю, что поставленная цель достигнута, все задачи выполнены. Дети были активны и внимательны.
Агинское: Байгалма Галановна