Математикадан ашық сабақ Тақырыбы: 440+50, 750-90 (44онд. +5 онд., 75 онд. – 9 онд.) түріндегі үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту
план-конспект урока (2 класс) на тему

Мақсаты: 440+50 және  750-90 өрнегін шешудің жаңа алгоритмімен танысамыз.

Міндеті:

1.     Өрнек және есептерді шығару дағдыларын арттыру.

2.     Математикалық сөздік қорын, ынтасын, ойлау қабілетін дамыту.

3.     Математика пәніне қызығушылықтарын арттыру.

 

Құралдар: бағалау парағы, тапсырма   карточкалары, презентация.

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл математика 38.61 КБ

Предварительный просмотр:

Тақырыбы: 440+50, 750-90 (44онд. +5 онд., 75 онд. – 9 онд.) түріндегі үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту

Мақсаты: 440+50 және  750-90 өрнегін шешудің жаңа алгоритмімен танысамыз.

Міндеті:

  1. Өрнек және есептерді шығару дағдыларын арттыру.
  2. Математикалық сөздік қорын, ынтасын, ойлау қабілетін дамыту.
  3. Математика пәніне қызығушылықтарын арттыру.

Құралдар: бағалау парағы, тапсырма   карточкалары, презентация.

Күтілетін нәтиже:

Сабақ барысы.

Сабақ кезеңдері

Мазмұны

Уақыт 

Ұйымд. бөлімі

Оқушылармен амандасу

модульдер

Психологиялық ахуал

Бүгінгі сабағымыз күнделікті сабақтардан ерекше, себебі бүгінгі сабаққа қонақтар келіп отыр. Сондықтан біз өзіміздің білім, тәртібіміздің қандай жақсы екенін көрсетейік. Бүгін біз сабақта қандай болуымыз керек?

  • Тәртіпті
  • Тиянақты
  • Ынталы
  • Ұқыпты

Акупунктурлық жаттығу

Көзімізді жұмайық, құлағымыздың ұшын ұстайық.Құлағымыздың ұшын уқалаймыз. Қан айналымы жақсарады, бастағы мида қан айналымы жақсы жүреді, ойлау қабілетіміз артады.  Сабаққа бет бұрайық.

Бағалау парағына түсіндірме

Сабақты бастамас бұрын алдарында жатқан бағалау парағына назар аударындар.  Сабақ барысында өздерінді өздерін бағалайсыңдар, сабақтың барлық этаптары жеке көрсетілген.  Жұмыстарына лайықты 5, 4, 3 және 2 бағаларын қоюға болады.сабақ соңында жинап, ортақ бағаны шығарып, бүгінгі сабақты бағалаймын.  

Көркем жазу минуты

Дәптерімізді ашамыз. Бүгінгі күнді, сынып жұмысы.

Бірінші жолда қандай сан жазылыпты?

340.

Осы санға талдау жасап жіберейік.

Санды қандай цифрлар арқылы жаздық?

Тақтаға қарап сандардың жазылуына назар салыңдар.

Осы санды бір-ақ рет жазамыз. 340

Ал енді келесі сандарды 1 ондыққа кемітіп жазамыз.

Тексеру: қандай сандар қатары шықты?

340, 330, 320, 310, 300, 290, 280, 270.

Жарайсыңдар.

Екінші жолда қандай сан жазылыпты?

304

304 санына талдау жасап жіберейік.

Санды қандай цифрлар арқылы жаздық?

340 және 304 сандары туралы не айтуға болады?

Қандай бірліктері ортақ? Қай бірліктерінде айырмашылық бар?

Осы санды бір-ақ рет жазамыз. 304.

304 санын  2 бірлікке кемітеміз.

Шыққан санды  4 жүздікке арттырамыз.

Шыққан санға 3 ондықты қосамыз.

Шыққан саннан 200-ді азайтамыз.

Тексеру: қандай сандар қатары шықты?304,  302, 702, 732, 532.

Сабақтың осы кезеңінде қандай тақырыптарды қайталадық?

(үш таңбалы сандардың сандық құрамын  талдадық, қосу және азайтуды, разрядтық құрамдарына ажыраттық.)

Бағалау

Өз жұмыстарынды бағалау парақшасына бағаландар

Ауызша есеп

Өрнектерді дұрыс оқып, ауызша есптеп шеш:

500+200         270-100          300+310

700-400          220-200           520+400

800-500          530-500           270+100

500+300         460-400           440+400

Бұл кезеңде нені қайталап отырмыз?

Бағалау

Өз жұмыстарынды бағалау парақшасына бағаландар.

Жаңа сабақ

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: 440+50, 750-90 (44онд. +5 онд., 75 онд. – 9 онд.) түріндегі үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту

Қане, есептеп үйренелік!

Ойланбайық  тым ұзақ,

Есептейік ауызша.

Үш таңбалы сандарды

Қосайықта, алайық .

.

Мақсаты мен міндеттерін тану

Қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабақта неүйренеміз? Не істейміз?

Дұрыс.

Бүгінгі сабақта 440+50, 750-90 (44онд. +5 онд., 75 онд. – 9 онд.) үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту  түріндегі өрнектерді шешіп үйренеміз.Өрнектер, тееңдеулер, есептер шығарамыз.

Тақырып бойынша жұмыс

Өрнекті жаз:

440+50

Қандай таңба берілген?

Қандай амал қолданылған?

Қосу амалының компоненттерін ата.

Сонымен шешу алгоритмі:

1.Ондықтарды қосамыз.

2.Жүздікті көшіріп жазамыз.

3.жауабын жазамыз.

440+50=490

Тағы қандай ұсыныстарын бар?

Осы берілген өрнекті ондықтардың қосындысымен өрнектеп жазуға бола ма?

44онд. + 5онд. = 49онд. немесе  490.

Келесі өрнекті жазыңдар:

750-90

Қандай таңба берілген?

Қолданылған амалды ата.  

Алу амалының компоненттерін ата.

Алдыңғы алгоритмге сүйеніп қандай шешім айтуға болады?

1.Ондықтан ондықты  аламыз.

2.Жүздікті көшіріп жазамыз.

3.жауабын жазамыз.

 75д – 9д = 66д

Жаңа сабақты бекіту жұмысы

(Тақтамен жұмыс)

520+70          830-80

340+40          910-60

710+60          240-70

Оқулықпен жұмыс  

(222 бет №7)

19+8-21               64-22-7                53+9-12

(65+15)-34          72-(32-9)              26+16+14

Бірімізді –біріміз тексереміз.

Бағалау

Бірімізді –біріміз тексеріп, бағалайық.

Сергіту сәті

Мен үш таңбалы сандарды көрсетемін, ал сендер:

1.Санда қанша жүздігі болса, сонша секіресіңдер.

2. Санда қанша жүздігі болса, сонша еңкейіндер.

3. Санда қанша бірлігіі болса, сонша отырындарр.

159, 591, 915

Ал, осы сандардан не байқап отырсындар?

Теңдеу шешу

(тақтада)

Жаңа білімдерінді теңдеу шешуде қолданып көрелік:

Қандай амал қолданылған?

Қосу амалының компоненттерін ата.

Қай компонент белгісіз?

Қалай табамыз?

Х+30=660  

                         

Қандай амал қолданылған?

Алу амалының компоненттерін ата.

Қай компонент белгісіз?

Қалай табамыз?

550-С=350

Өздік жұмысы

Нұсқа бойынша:

1 вариант:                                                      2вариант:

1.Сандардың әрбіреуін разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз:

652, 162;                                                   480, 775;                

2.Сандарды оқы, әрқайсысында неше жүздік, неше ондық бар ажыратып жаз:

600; 480; 326;                                                  531;259; 309.

Бағалау

Өз жұмыстарынды бағалау парақшасына бағаландар.

Есептер шығару

(тақтада)

(шарты ғана, шешуі өзбеттерінше)

№6

Анамның туған күнінде тортқа шамдар қойылды.көк түсті шам 14 және 15 қызғылт шам жағылды. Анам олардың 18 шамын үрлеп өшірді. Анам тағы неше шамды өшіру керек?

Болды- 14 және 15 шам

Өшірді -18 шам

Өшіру керек-?

Шешуі: 1) 14+15 =29 (шам)- барлығы

               2) 29-18 = 11 (шам) -      Өшіру керек

Өрнек: (14+15) -18 = 11(шам)

Жауабы:  11 шам өшіру керек.

№5(1)

Мектеп асханасында ет қосылған 28 бәліш пісірілді, ірімшік қосылған бәліштің одан 8-і артық, ал күріш қосылған бәліштің  ірімшік қосылған бәлішке қарағанда 4-еуі артық. Сонда мектеп асханасында күріш қосылған неше бәліш пісірілді ?

Ет -28 бәліш

Ірімшік-?, одан 8-еуі артық

Күріш-?, одан 4-еуі артық      

Шешуі: 1) 28+8 =36 (ірімшік)- бәліш

               2) 36+4 = 40 (күріш) -      бәліш

Жауабы: күріш қосылған 40 бәліш пісірілді.

Бағалау

Өз жұмыстарынды бағалау парақшасына бағаландар

Рефлексия

Жұмыс түрлері

Мен білемін

 Қиындық туғызды

Үйренгім келеді

Үш таңбалы сандарды оқу, жіктеу

Ауызша қосу, азайту

Теңдеу шешу

Есептер шығару

Үй тапсырмасы

222 бет № 5 (2), 7, 9.

Қорытындылау

Бүгінгі тақырыпты атайық?

Не үйрендік?

Сабақ аяқталды.

Рахмет.

Бағалу парағы: _______________

Сабақ кезеңі

Баға

Көркем жазу минуты

Ауызша есептеу

Жаңа сабақты бекіту жұмысы

Оқулықпен жұмыс  

Теңдеу шешу

Өздік жұмысы

Есеп шығару

Бағалу парағы:_______________

Сабақ кезеңі

Баға

Көркем жазу минуты

Ауызша есептеу

Жаңа сабақты бекіту жұмысы

Оқулықпен жұмыс  

Теңдеу шешу

Өздік жұмысы

Есеп шығару

Бағалау парағы: _______________

Сабақ кезеңі

Баға

Көркем жазу минуты

Ауызша есептеу

Жаңа сабақты бекіту жұмысы

Оқулықпен жұмыс  

Теңдеу шешу

Өздік жұмысы

Есеп шығару

Бағалау парағы: _______________

Сабақ кезеңі

Баға

Көркем жазу минуты

Ауызша есептеу

Жаңа сабақты бекіту жұмысы

Оқулықпен жұмыс  

Теңдеу шешу

Өздік жұмысы

Есеп шығару

Жұмыс түрлері

Мен білемін

 Қиындық туғызды

Үйренгім келеді

Үш таңбалы сандарды оқу, жіктеу

Ауызша қосу, азайту

Теңдеу шешу

Есептер шығару

Жұмыс түрлері

Мен білемін

 Қиындық туғызды

Үйренгім келеді

Үш таңбалы сандарды оқу, жіктеу

Ауызша қосу, азайту

Теңдеу шешу

Есептер шығару

Жұмыс түрлері

Мен білемін

 Қиындық туғызды

Үйренгім келеді

Үш таңбалы сандарды оқу, жіктеу

Ауызша қосу, азайту

Теңдеу шешу

Есептер шығару

Жұмыс түрлері

Мен білемін

 Қиындық туғызды

Үйренгім келеді

Үш таңбалы сандарды оқу, жіктеу

Ауызша қосу, азайту

Теңдеу шешу

Есептер шығару

1 вариант:                                                      

1.Сандардың әрбіреуін разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз:

652, 162;                                                  

2.Сандарды оқы, әрқайсысында неше жүздік, неше ондық бар ажыратып жаз:

600; 480; 326;                                                  

2вариант:

1.Сандардың әрбіреуін разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз:

480, 775;    

2.Сандарды оқы, әрқайсысында неше жүздік, неше ондық бар ажыратып жаз:

531;259; 309.    

1 вариант:                                                      

1.Сандардың әрбіреуін разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз:

652, 162;                                                  

2.Сандарды оқы, әрқайсысында неше жүздік, неше ондық бар ажыратып жаз:

600; 480; 326;                                                  

2вариант:

1.Сандардың әрбіреуін разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жаз:

480, 775;    

2.Сандарды оқы, әрқайсысында неше жүздік, неше ондық бар ажыратып жаз:

531;259; 309.            

       

