Конспект уроков по английскому языку с использованием мнемотехники.
план-конспект урока по иностранному языку (4 класс)

Конспект 3-х уроков по теме "Повседневная жизнь".

Цель уроков - развитие монологической речи и создание монологического высказывния на заданную тему.

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл mnemotehnika_primer_1.docx695.52 КБ

Предварительный просмотр:

Использование мнемотехники на уроках английского языка

Фрагмент урока №1

Цель урока: совершенствование речевых лексико-грамматических навыков по теме «Future Simple»

Задачи урока:

  • Тренировать употребление в речи изученных речевого образца: I will…
  • Развивать умения в построении монологического высказывания (микро-высказывания)

Ход урока:

Этап урока

Слова учителя

Слова учеников

  1. Организационный момент

Hello, children!

How are you today?

I'm great, thank you very much.

Sit down, please.

Hello, Olga Leonidovna!

I'm fine, thank you. How are you?

  1. Активизация ранее изученных ЛЕ и РО

Look at the pictures. Can you name the actions here?

(Name), please, name picture 1.

Right you are. Next picture, (Name), please.

Аналогично учитель спрашивает остальных учеников

Great! Now, look, what are they?

Right you are! Let's try to tell the time. What time is it, (Name)?

Excellent!

Have breakfast

Get up

Meet friends

Paint a picture

Tidy a room

Go to the cinema

Go for a walk

Play football

Go to the adventure park

Ride on a rollercoaster

Read a book

Do homework

Have dinner

Go to bed

Clocks!

It's five o'clock.

It's twelve o'clock.

It's seven o'clock.

It's two o'clock

It's six o'clock It's eight o'clock

It's one o'clock It's eleven o'clock

  1. Тренировка в употреблении ЛЕ и РО в речи

Look at the board. There is a sentence. (Name), read it, please.

Great! В каком времени это предложение?

You're right! What do we use in Future Simple?

Right you are! Look at the board.

There is a big clock with some phrases.

Look and say what children will they do at each time. We have an example. Let's read it. (Name), read, please.

Thank you. Be careful, we tell the time at the end of the sentence.

Now, it's your turn. (Name), please.

Аналогично учитель спрашивает остальных учеников

Perfect!

I will tidy my room at 2 o'clock.

В будущем! Future Simple!

Will

They will get up at 7 o'clock.

They will play football at 10 o'clock.

They will meet friends at 5 o'clock.

They will have lunch at 3 o'clock.

They will do homework at 8 o'clock.

  1. Динамическая пауза

Let's move! Stand up, please. Listen and try to make some actions to each phrase.

Учитель называет детям фразу со знакомым действием «have breakfast»; «do homework»; etc., а задача детей – придумать действие, которым можно обозначить данную фразу

Get up!

Do homework

Аналогично учитель называет остальные фразы

Wonderful!

Ученики могут зевать, потягиваться, будто показывают, что они проснулись

Ученики могут делать вид, что пишут

  1. Тренировка в построении монологического высказывания

Look at the board – these are Ben and Jack. They are spies and they usually make riddles and codes. Look, there is a code. Hm, can you tell me, what Ben and Jack want to say? (Name), please.

Hmmm, let's look, there is an answer. (Name), read this text, please.

Is it correct?

Now, it's your time to be spies. Here are some pieces of paper for you. So, code (зашифруйте) some information about two very important (очень важных) activities. You can draw and colour.

Perfect! Remember, that you are spies. Change the codes with your partner. So, think a little bit and say, what is the information here? (Name), can you? You can start with «You ….».

So, is it true? Учитель спрашивает ученика, которому принадлежит работа

Wonderful! You're a great spy!

Аналогично учитель спрашивает остальных учеников

They will read a book at 5 o'clock. And they will go to the cinema at 8 o'clock.

They will read a book at 5 o'clock. And they will go to the cinema at 8 o'clock.

Yes!

Учащиеся заполняют мнемотаблицу.

You will go to the park at 2 o'clock. And you will meet you friends at 10 o'clock.

Yes!

Фрагмент урока № 2

Цель урока: совершенствование речевых лексико-грамматических навыков по теме «Future Simple»

Задачи урока:

  • Совершенствовать речевые лексико-грамматические навыки по теме «Future Simple»
  • Развивать умения в чтении
  • Развивать умения в построении монологического высказывания

Ход урока:

Этап урока

Слова учителя

Слова детей

  1. Организационный момент

Hello, children!

How are you today?

I'm great, thank you very much.

Sit down, please.

Hello, Olga Leonidovna!

I'm fine, thank you. How are you?

  1. Активизация ранее изученных ЛЕ и РО

Let's revise the phrases that you know. Make two teams and take these envelopes. There are pictures and phrases. Your task is to match.

Ready, steady, go!

Now, we will check the phrases. Let's do it team by team. Show me a picture and name a phrase.

Perfect! We have a winner – team (…)

Ученики соединяют картинки с фразами

Get up

Have breakfast

Go for a walk

Paint a picture

Аналогично учащиеся называют остальные фразы

  1. Тренировка в употреблении ЛЕ и РО в речи

Look at the picture. There is a boy Max with the three balloons. There some words above them. Let's read.

Do you know them?

Right you are! Now, look, there are phrases. Can anyone say, what Max will do in the future, using phrases and these words. Let's try to do the first together. In the morning Max will do homework.

Now, it's your turn.

Here are some pictures for you. Write down the phrases that you know inside the balloons.

Are you ready?

Then, (Name), tell us about your day in the future.

Thank you!

Аналогично учитель спрашивает остальных учеников

Morning afternoon, evening

Yes, утро, день, вечер.

In the afternoon Max will play football.

In the evening Max will go for a walk.

Дети дополняют мнемоколлаж информацией

Yes!

Примерный вариант ответа:

In the morning, I will have breakfast. In the afternoon I will tidy my room. In the evening, I will read a book.

  1. Текстовый этап

Look! We have a letter from the future! Let's open and read it!

But before reading, look at this question, please. (Name), read it, please.

Who can translate it?

You're absolutely right!

Let's read and find the answer! Read the text.

So, what is the answer to the question?

Wonderful!

Now, read the text once again and tick the right pictures.

Are you ready?

Great, let's check the task. What Melissa will do at 9 o'clock?

What Melissa will do at 2 o'clock?

What Melissa will do at 5 o'clock?

What Melissa will do at 10 o'clock?

Right you are!

Who will Melissa be witth in the adventure park?

С кем Мелисса будет в парке развлечений?

Дети читают текст

Melissa will be with a friend Lucy.

Дети читают текст

Yes!

She will have breakfast at 9 o'clock.

She will go to the adventure park at 2 o'clock.  

She will eat pasta at 5 o'clock.

She will go to bed at 10 o'clock.

  1. Аналитический этап

So, now, we will try to make a plan of the text.

What is the first part about?

Let's write down what actions Melissa will do?

What is the next part about?

 

What Melissa will do?

What is the last part about?

What Melissa will do?

Wonderful! Now you have a plan of the text!

It is about Melissa's morning.

Melissa will get up and have breakfast.

It is about Melissa's afternoon.

Melissa will meet friend Lucy and ride on a rollercoaster.

It is about Melissa's evening.

Melissa will come home and do homework.

Фрагмент урока №3

Цель урока: развитие умений в монологической речи по теме «My Tomorrow Day»

Задачи урока:

  • Тренировать употребление «Future Simple» в речи
  • Развивать умения в монологической речи

Ход урока:

Этап урока

Слова учителя

Слова детей

  1. Организационный момент

Hello, children!

How are you today?

I'm great, thank you very much.

Sit down, please.

Hello, Olga Leonidovna!

I'm fine, thank you. How are you?

  1. Активизация ранее изученного материала

Here are some cards for you.

Учитель раздает карточки с изображением действий, известных детям, и временем

Now, I will ask you some questions, and you will answer them, using these cards.

(Name), what will you do in the afternoon?

(Name), what time will you go to the cinema?

Аналогично учитель спрашивает остальных учеников

In the afternoon I will go to the cinema.

I will go to the cinema at 7 o'clock.

  1. Послетекстовый этап

On the last lesson we've made a plan of the text about Melissa. Let's try to retell it. Please, work in pairs and tell it each other.

Wonderful!

Дети пересказывают текст в парах

  1. Послетекстовый этап

Today we will write the letters to the Future for our friend Ally the Alien. You know, that he is very unusual, so the letters will be the same. Look at the board.

This is my letter. I will read it to you. Now, it’s your turn to write the letters to the Future for Ally. Take those pieces of paper and draw with me this unusual figure.

Great! Put away your papers and pencils and look at me.

So, I think, what I will do tomorrow. I will get up at 7 o'clock. And I draw a sun there and write 7 o'clock. Then I will have breakfast and I draw a fried egg. I will draw pictures up to the end of the figure.

Now, you may think and draw. You can use phrases, that you know.

Ученики рисуют фигуру.

Ученики рисуют картинки про свой завтрашний день.

  1. Речевой этап

Let me see, what pictures do you have.

Great!

Let's listen to you.

(Name), start, please.

Wonderful!

Аналогично учитель спрашивает остальных учеников

Very good! Now we will put the letters in the magic box and they will fly to the Future for Ally the Alien!

Учащиеся показывают свои работы.

Примерный вариант работы: 

Примерный вариант ответа:

I will get up at 8 o'clock tomorrow.

I will have breakfast at 10 o'clock.

Then, I will go to school and have lunch at 4 o'clock.

I will have a football training at 6 o'clock and I will come home at 8 o'clock. I will go to bed at 10 o'clock.



