Беларуская мова 3 клас "Вызначэнне і абазначэнне суфіксаў у слове"
план-конспект занятия (3 класс)

Шершнёва Инга Александровна

Тэма: Вызначэнне і абазначэнне суфіксаў у слове  

Мэта: знаёмства з   падваеннем зычных на стыку кораня і суфікса.

Задачы: пазнаёміцца з новым слоўнікавым словам; утвараць аднакаранёвыя словы, выдзяляць у іх корань і суфікс; развіваць граматычны лад маўлення, лагічнае мысленне навучэнцаў; выхоўваць узаемавыручку.

 

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл План урока29.54 КБ
Файл 25.02.pptx1.83 МБ

Предварительный просмотр:

25.02 Тэма: Вызначэнне і абазначэнне суфіксаў у слове  

Мэта: знаёмства з   падваеннем зычных на стыку кораня і суфікса.

Задачы: пазнаёміцца з новым слоўнікавым словам; утвараць аднакаранёвыя словы, выдзяляць у іх корань і суфікс; развіваць граматычны лад маўлення, лагічнае мысленне навучэнцаў; выхоўваць узаемавыручку.

                                                                         Ход урока

1. Арганізацыйна-матывацыйны этап.

2. Этап праверкі дамашняга задання. Кот, ян; каляровы, еньк; бобр, ан; работа, іст.

Тэст:

1. Корань – гэта
а) зменная частка роднасных слоў;

б) зменная частка роднасных слоў,  якая служыць для ўтварэння слоў;

в) агульная частка роднасных слоў, якая выражае асноўнае лексічнае значэнне слова.
2.Прыстаўка – гэта
а) зменная частка слова;

б) частка слова, якая стаіць перад коранем, якая служыць для ўтварэння новых слоў.

в) зменная частка роднасных слоў,  якая служыць для ўтварэння слоў.

3. Канчатак – гэта

а) апошні гук слова;

б) зменная частка слова, якая знаходзіцца ў канцы слова, патрэбна для змянення слоў і  іх сувязі ў сказе;

в) частка слова, якая стаіць пасля кораня і служыць для ўтварэння новых слоў.

4. Каб адрозніць прыназоўнік ад сугучнай прыстаўкі, трэба;

а) паставіць паміж прыназоўнікам і наступным словам яшчэ адно слова;
б) падабраць аднакаранёвыя словы да наступнага слова пасля прыназоўніка;

в) змяніць слова па пытанням.

5. Суфікс-гэта

а) частка слова, якая стаіць пасля кораня і служыць для ўтварэння слоў;

б) агульная частка роднасных слоў, якая выражае асноўнае лексічнае значэнне слова;

в) частка слова, якая стаіць пасля кораня і патрэбна для змянення слоў і  іх сувязі ў сказе.

3. Этап актуалізацыі ведаў.

Чыстапісанне: Ш ш Ц ц

Слоўнікавы дыктант: Бутэрброд, воблака, вулей, павук, пенал, сшытак, булён, пошта, смяяцца, яблык.

Ціха прашумеў лёгкі ветрык. Падкрэсліць ГЧ, паставіць пытанні да слоў.

Кало[сс’]е-калоссе, збо[жж]а-збожжа.
-бясстрашны, бяззубы.

Успомніце, калі ў словах пішуцца побач дзве аднолькавыя літары. Выкарыстайце схемы.

Гэта два выпадка, калі  пішуцца побач дзве аднолькавыя літары.

4. Этап вызначэння тэмы і мэтаў навучальнага заняткі.

Як вы лічаце, што мы даведаемся на ўроке (якая мэта)? (Даведаемся аб тым, калі яшчэ пішуцца побач дзве аднолькавыя літары.)

А тэма ўрока … “Вызначэнне і абазначэнне суфіксаў у слове  ”.

5. Этап вывучэння новага навучальнага матэрыялу.

Пр. 62(1слупок) (лімон-н-ы, камен-н-ы, туман-н-ы, карцін-н-ы).

Што заўважылі пры ўтварэнні новых слоў? Які робім вывад?

Падмацуем наш вывад правілам з падручніка на с. 38.

Калі пішацца абедзве літары?

6. Фізкультхвілінка

7. Этап замацавання вывучанага матэрыялу.

Дзён-нік-работа са слоўнікавым словам.

Пр.63 (Дзень-дзённы-дзённік.)

Чаму ў словах пішуцца побач дзве аднолькавыя літары?

Пр.64 Прачытаць, спісаць праз коску словы, у якіх трэба ўставіць літары, у выдзеленых словах абазначыць корань і суфікс. (Гадзіннікамі, на-руч-н-ыя, на-столь-н-ыя, кішэн-н-ыя, гадзін-н-ік-аў.)

5-6  Пр.65 (Вясен-н-і, пад-ман-н-ы, бяс-сон-н-ы, ран-н-і.)

7-8  Выдзеліць усе часткі слова.

Пад-каз-к-а, пера-лёт-н-ыя, смел-ы, уз-лес-ак-, пра-беж-к-а.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

9-10 Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

Сосны, лес,       грыбны, бярозавы,       пералесак, прагулка.

8. Этап падвядзення вынікаў навучальнага заняткі. Рэфлексія.

Над якой тэмай працавалі?

Калі ў словах пішуцца побач дзве аднолькавыя літары

Сёння на ўроку:

Я ўспомніў…

Я даведаўся…

У меня атрымалася…

Мне было цяжка…

Дасягнулі мэт?

9. Этап інфармавання аб хатнім заданні. Пр. 67

10. Этап ацэньвання дзейнасці навучэнцаў.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.

1.Выдзеліць усе часткі слова.

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак, прабежка.

2.Размеркаваць словы па схемах. Запісаць, разабраць па саставу. 

Грыбны, бярозавы, пералесак, сосны, лес, прагулка.



Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 1

1. Корань – гэта а) зменная частка роднасных слоў; б) зменная частка роднасных слоў, якая служыць для ўтварэння слоў; в) агульная част ка роднасных сло ў, якая выражае асноўнае лексічнае значэнне слова.

Слайд 2

2. Прыстаўка – гэта а) зменная частка слова; б) частка слова, якая стаіць перад коранем, якая служыць для ўтварэння новых слоў. в) зменная частка роднасных слоў, якая служыць для ўтварэння слоў.

Слайд 3

3. Канчатак – гэта а) апошні гук слова; б) зменная частка слова, якая знаходзіцца ў канцы слова, патрэбен для змянення слоў і іх сувязі ў сказе; в) частка слова, якая стаіць пасля кораня і служыць для ўтварэння новых слоў.

Слайд 4

4. Каб адрозніць прыназоўнік ад сугучнай прыстаўкі, трэба; а) паставіць паміж прыназоўнікам і наступным словам яшчэ адно слова; б) падабраць аднакаранёвыя словы да наступнага слова пасля прыназоўніка; в) змяніць слова па пытанням.

Слайд 5

5. Суфікс-гэта а) частка слова, якая стаіць пасля кораня і служыць для ўтварэння слоў; б) агульная част ка роднасных сло ў, якая выражае асноўнае лексічнае значэнне слова; в) частка слова, якая стаіць пасля кораня і патрэбна для змянення слоў і іх сувязі ў сказе.

Слайд 13

Бутэрброд, воблака, вулей, павук, пенал, сшытак, булён.

Слайд 14

Гадзіннікамі, наручныя, настольныя, кішэнныя, гадзіннікаў.

Слайд 15

Вясенні, падманны, бяссонны , ранні.

Слайд 16

Падказка, пералётныя, смелы, узлесак прабежка. ,

Слайд 17

Сосны, лес ; грыбны, бярозавы; пералесак, прагулка.

Слайд 18

Сёння на ўроку: Я ўспомніў… Я даведаўся… У меня атрымалася…

