Конкурсная программа “Туган телем-Тукай теле! ” « Родной язык – язык Тукая!»
план-конспект занятия (4 класс)
Предварительный просмотр:
Муниципальное казённое общеобразовательное учреждение
средняя общеобразовательная школа №16 аул Малый Барханчак
Ипатовского района Ставропольского края
Конкурсная программа
“Туган телем-Тукай теле! ”
« Родной язык – язык Тукая!»
учителя родного языка (татарского)
муниципального казённого общеобразовательного
учреждения средней общеобразовательной
школы №16 аул Малый Барханчак
Ипатовского района Ставропольского края
Шихаповой Эльмиры Ринатовны
Тема: “Туган телем-Тукай теле!
Цель: Развивать театрально-художественную деятельность детей,
учить детей по желанию выбирать роль,
передавать характерные особенности героев,
вызвать радостный, эмоциональный настрой,
стимулировать стремление к участию.
Обобщить знания детей по творчеству Габдуллы Тукая.
Ход проведения конкурса
1.Вступительное слово о жизни и творчестве татарского поэта Г. Тукая.
- Зэнгэр кук йозендэ кояш балкыган чакта, шаулап – шаулап горлэвеклэр, ярларыннан ярсып сулар ташып акканда, чут – чут итеп кошлар сайраган апрель аенда безнен яраткан шагыйребез Габдулла Тукай доньяга килэ.
Г. Тукай – шигърият кугендэге ин якты йолдыз, халкыбызнын боек жырчысы. Буген без сезнен белян «Туган телем –Туган теле» дип исемлэнгэн зирэклэр хэм тапкырлар бэйгесенэ коч сынашырга жыелдык.
Тормышында бэйрэмнэр аз булган…
Тартыш белэн уткэн коннэрен.
Шуна, ахры, искэ алынмыйча,
Уткэн синен туган коннэрен.
- Кадерле балалар хэм кунаклар! Курегез эле, тэрэзэ Аша кояш елмая. Ул да безгэ кунел кутэренкелеге хэм унышлар тели. Хэрберебезнен кунеле шат, кэефе яхшы. Димэк, бэйгене башларга момкин.
2. Проведение конкурсной программы.
- Представление команд: « Су анасы» («Водяная»), «Шурэле», «Карлыгач» («Ласточка»), «Сандугач» («Соловей»), «Кубэлэк» («Бабочка»). Выбор капитанов.
Бойге шартларын анлата. Хокемдарлар белэн таныштыргач, балалар уз урыннрына утыралар, Суз капитаннарга бирелэ.
Тукай абый шигырьлэрен
Ойрэнэбез дэрестэ.
Тырышлык хэм зирэклек
Юлдаш булсын хэр эштэ!
Кирэк икэн жырлыйбез,
Кирэк икэн сойлибез.
Тукай абый шигырьлэрен
Бик яратып укыбыз.
Туган телем – татар теле,
Жырга-монга, шигырьгэ бай.
Шушы телдэ ижат иткэн
Боек шагыйребез Тукай.
Татар телем, туган телемне мин
Яратырга синнэн ойрэндем.
«Туган тел» не сабый чагымда УК
Матур койгэ салып койлэдем.
3. Викторина.
Алып баручы: (ведущий)Хэзер, дуслар, коч сынашыйк,
Кыюлар алга чыксын.
Хэрбер бала бэйгедэ
Зирэклеген, тапкырлыгын,
Булганлыгын курсэтсен!
1 нче бирэм. «Жавабын тап!»
Алып баручы сорауны укый. Командалар сорауларга жавап язалар. Уен шулай чиратлап довам итэ.
Тубэндэге сораулар бирелэ:
- Габдулла Тукайнын туган авылын языгыз. (Кушлавыч.)
- Габдулла Тукайнын энисенен исеме ничек? (Мэмдудэ.)
- Этисенен исеме ничек? ( Мохэммэтгариф.)
- Кечкенэ Тукайга кем дип дэшэлэр? (Апуш.)
- Габдулла Тукай елнын кайсы фасылында туган? (Яз коне.)
- Энисе Сасна авылына киткэндэ аны кемгэ калдыра? (Шэрифэ карчыкка.)
- Ул, пар атка утырып, кайсы шэхэргэ кайта? (Казанга.)
- «Кызыклы шэкерт» шигырендэге этнен исеме ничек? (Акбай.)
- Сандугач белэнсойлэшкэнкызнын исеме ничек? (Фатыйма.)
- Кэжэ белэн сарык нэрсэ пешерэлэр? (Ботка.)
- «Шурэле» экиятендэ нинди авыл табигате сурэтлэнгэн? (Кырлай.)
- Фатыйма нинди кош белэн сойлэшэ? (Сандугач.)
4. Домашнее задание. Театрализованное представление ««Театр одного стихотворения Тукая».
Биремебез жигел тугел,
Жинэргэ бик зур телэк.
Матур итеп шигырьлэрне
Сэхнэлэштерергэ кирэк.
Балалар Г. Тукай шигырьлэрен сойлилэр.
5. Конкурс капитанов.
Задание: «Собрать стихотворение «Родной язык».
Алып баруче: Булдырдыгыз , балалар. Бик зур рэхмэт сезгэ. Килэчэктэ дэ Тукай теленэ, туган телебезгэ тугрылыклы булыгыз. Бэйгебезне дэвам итеп, сузне капитаннарга бирэбез. «Туган тел» шигырьрен тозергэ кирэк.
6. Конкурс «Мозаика». Задание: собрать иллюстрацию к стихотворению «Счастливый ребёнок»
7. Конкурс « Кто больше?» 6 нче бирем. «Мин башлыйм, син тэмамла».
Барысын да белэм мин, дип,
Мактанырга ашыкма.
Мин башлыйм – син дэвам ит,
Шигырьлрне таны да.
Алып баруче биремнэр белэн таныштыра, телдэн анлата.
«Гали белэн________»
«Туган____________»
«Бэйрэм___________»
«Пар______________»
«Бэхетле __________»
«Шаян____________»
« Эш беткэч_______»
«Бала белян_______»
«Фатыйма белэн ___»
8. Жюри подводит итоги. Награждение команд.
Жюри эгъзалары балалар эшенэ бэя бирэ.
Бэйгебез буген тэмам,
Коч тэ куелган хэйран.
Тагын бераз гына туз,
Жюрига бирэбез суз.
Бэйгегэ нэтиже ясалгач, жинучелэр тэбриклэнэ.
9. Слушание и исполнение песни «Туган тел».
Баларар хэм кунаклар, бергэлэп, Г. Тукайнын «Туган тел» жырын жырлыйлар.
10. Итог праздника
Хушыгыз, хуш, бугенгэ
Безнен бэйгебез тэмам.
Барчагызга килэчэктэ
Унышлар телэп калам!