открытые уроки
план-конспект урока на тему


Предварительный просмотр:

Тема: Курочка Ряба (русская народная сказка)

Цели:

Обучающие: формировать у детей умение представлять и характеризовать персонажей, уметь выразительно и четко произносить слова.

Развивающие: развивать память, связную речь, творческое воображение, выразительность речи.

Воспитывающие: воспитание любви к животным. Привить интерес к сказке.

Методы: словесный (Объяснение, беседа, рассказ); наглядный (показ, демонстрация)

Оборудование: учебник русского языка «Устный курс» 1 класс Митюшина, экран, проектор, пластилин

Этапы урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

УУД

Самоопределение к деятельности

Цель:

Включение обучающихся в деятельность на личностно-значимом уровне

Здравствуйте, ребята! Посмотрели друг на друга, улыбнулись.

 Готовы к уроку? Какой у нас урок?  Молодцы! Все у меня очень умные.

К нам на урок пришли гости.

Здравствуйте

Посмотрят друг на друга и улыбаются между собой Да

Русский язык

Регулятивные УУД: 

- волевая саморегуляция как способность к мобилизации сил и энергии; Личностные УУД: 

-развитие доброжелательности, доверия и внимательности к людям,  готовности к сотрудничеству

-формирование ценностных ориентиров и смыслов учебной деятельности на основе развития познавательной деятельности

Актуализация знаний

Цели:

Повторение изученного материала, выявление затруднений в индивидуальной деятельности каждого обучающегося

- Какую тему мы учили на прошлом уроке.

- Все внимательно смотрим на экран (слайд 1). Кто это?

- Что делал мальчик?

-  Какое действие обозначает слово строил?

- Что сделал мальчик?

- Слово построил обозначает законченное действие.

- Что делала девочка?

- А здесь что сделала девочка?

- А кто это? - Что делала кошка?

- Что сделала кошка?

    - Кто это?

- Что делал заяц?

- А здесь что сделал заяц?

- Давайте, ребята, сделаем вывод.

- Слова на вопросы что делал? что сделал?

- Это мальчик.

Мальчик строил дом.

- Слово строил обозначает незаконченное действие.

- Мальчик построил дом.

- Девочка рисовала цветок.

- Девочка нарисовала цветок.

-Это кошка

-Кошка пила молоко

Кошка выпила молоко.

-Это заяц

-Заяц ел морковку

-Заяц съел морковку.

-Слова, отвечающие на вопрос что делал? обозначает незаконченное действие. Слова, отвечающие на вопрос что сделал? Обозначает законченное действие.

Регулятивные УУД: 

- целеполагание как постановка учебной задачи на основе соотнесения того, что уже известно и усвоено и того, что ещё неизвестно.

Коммуникативные УУД:

- умение слушать и вступать в диалог,

- умение выражать свои мысли полно и точно,

- учёт  разных мнений и умение обосновывать своё.

Физминутка с музыкальным сопровождением

А теперь немного отдохнём и проведём минутку отдыха.

Выполняют упражнения

Личностные УУД: - формирование установки на здоровый образ жизни.

Коммуникативные УУД: 

- умение слушать и выполнять инструкцию учителя.

Постановка поблемы

Цели:

организовать актуализацию умений учащихся;

 организовать выполнение учащимися пробного учебного действия;

организовать фиксирование учащимися индивидуального затруднения.

- Ребята, откройте учебники стр. 52. Какую сказку мы изучаем сегодня? Как называется эта сказка?

-Какие цели ставим на этом уроке?

Курочка Ряба

Выразительно и четко пересказать сказку. Передать образы героев

Регулятивные УУД: 

- целеполагание как постановка учебной задачи на основе соотнесения того, что уже известно и усвоено и того, что ещё неизвестно.

Коммуникативные УУД:

- умение слушать и вступать в диалог,

- умение выражать свои мысли полно и точно,

- учёт  разных мнений и умение обосновывать своё.

Открытие нового знания

Цели: реализовать построенный проект в соответствии с планом; зафиксировать новое знание в речи

организовать устранение и фиксирование преодоления затруднения

Слайд 2

- Жили-были дед да баба. И была у них курочка Ряба. Снесла курочка яичко. Яичко не простое, а золотое. Дед бил-бил, не разбил. Баба били-била, не разбила. Мышка бежала, хвостиком махала, яичко упало и разбилось. Дед плачет, баба плачет. Курочка кудахчет: «Не плачь дед, не плачь баба. Я снесу вам яичко другое, не золотое , а простое».

- Сказка короткая, сюжет простой.

Слушают сказку.

Познавательные УУД:

- самостоятельное создание способов решения проблем творческого и поискового характера;

- умение осуществлять действие по образцу и заданному правилу;

- умение применять новые знания: находить ответы на вопросы, используя свой жизненный опыт и информацию, полученную на уроке.

Коммуникативные УУД:

- умение договариваться, находить общее решение, оформлять свои мысли в устной форме; слушать и понимать речь других.

Регулятивные УУД:  

- умение работать по коллективно составленному плану.

Первичное закрепление нового знания

Цели: организовать усвоение учениками нового способа действий с проговариванием во внешней речи.

- У кого была курочка Ряба?          

-Какое яичко снесла курочка Ряба?        Кто бил-бил его и не разбил?  Когда яйцо разбилось, началось такое горе. А кто виновен в этом горе?

- А как золотое яйцо отличается от простого?

- курочка обещает деду с бабой взамен золотого яйца снести простое. Какая славная курочка была у деда и бабы. Она жалела деда и бабу, утешала их «Не плачь дед, не плачь баба».

У деда и бабы была курочка Ряба

Снесла курочка золотое яичко.

Дед и баба били-били и не разбили его.

-Мышка

-Золотое яйцо сверкает, блестит.

Регулятивные УУД:  

- умение вносить необходимые коррективы в действие после его завершения на основе его оценки и учёта характера сделанных ошибок.

Личностные УУД: 

- способность к самооценке на основе критерия успешности учебной деятельности.

Творческое воспроизведение усвоенных знаний

Цели:

- организовать выполнение учащимися самостоятельной работы на новое знание;

- организовать самопроверку, самооценку;

- организовать выявление места и причины затруднений,

Повторение, включение в систему имеющихся знаний

Игра «Доскажите предложение»

Жили-были_

Была у них_.

Курочка снесла не простое, а___

Дед бил-бил-

Баба била-била___.

Мышка бежала, хвостиком__.

Яичко упало и____.

Не плачь дед, не плачь____.

Я снесу вам яичко не золотое, а ___________.

- У вас на партах есть пластилины. Давайте лепим из пластилина не золотое, а простое яичко.

- Ребята, давайте разыгрываем эту сказку.

-Кто главные герои сказки?

-Кто дедом будет?

-А бабой?

- Курочкой?

-Мышкой?

-А еще кто будет автором?

Дед да баба

Курочка Ряба

Золотое

Не разбил

Не разбила

Махала

Разбилось

Баба

Простое

Дети лепят яичко

Дед, баба, курочка, мышка.

Регулятивные УУД:  

- овладение пооперационными действиями, готовность взаимодействия со взрослыми и сверстниками в учебной деятельности, выполнение учебных действий в сотрудничестве с учителем;

Коммуникативные УУД:

- овладение навыками речевого отображения содержания совершаемых действий,  способностью с помощью вопросов,  материалов учебника добывать и использовать недостающую информацию.

Личностные УУД: 

- способность к самооценке на основе критерия успешности учебной деятельности.  

Рефлексия

Цели:

- зафиксировать новое содержание урока;

- организовать рефлексию и самооценку учениками собственной учебной деятельности.

- Что мы делали на этом уроке? Понравилась вам сказка? Давайте вспомним всех героев сказки и назовем их. Золотых яиц куры не несут. В сказке всякое бывает. Кто хорошо работал на этом уроке? А кто плохо работал?

Учащиеся отвечают на вопросы учителя,

дают самооценку своей деятельности на уроке.

Познавательные УУД :

- рефлексия способов и условий действия, контроль и оценка процесса и результатов деятельности

Регулятивные УУД:  

- умение оценивать правильность выполнения действия на уровне адекватной ретроспективной оценки.

Личностные УУД: 

- формирование адекватной позитивной осознанной самооценки;

- внутренняя позиция школьника на уровне положительного отношения к школе, ориентации на содержательные моменты школьной действительности и принятия образца «хорошего ученика».

Тема: Курочка Ряба (русская народная сказка)

Прогнозируемые результаты:

Предметный: формировать у детей умение представлять и характеризовать персонажей, уметь выразительно и четко произносить слова.

Метапредметный: развивать память, связную речь, творческое воображение, выразительность речи.

Личностный: воспитание любви к животным. Привить интерес к сказке.

Методы: словесный (Объяснение, беседа, рассказ); наглядный (показ, демонстрация)

Оборудование: учебник русского языка «Устный курс» 1 класс Митюшина, экран, проектор, пластилин.

Ход урока.

  1. Мотивация учебной деятельности

- Здравствуйте, ребята! Какой урок у нас?

- Молодцы, ребята. Сейчас урок русского языка. К нам пришли гости.

2. Повторение.

- Какую тему мы учили на прошлом уроке.

- Слова на вопросы что делал? что сделал?

- Все внимательно смотрим на экран (слайд 1). Кто это?

- Это мальчик.

- Что делал мальчик?

- Мальчик строил дом.

- Какое действие обозначает слово строил?

- Слово строил обозначает незаконченное действие.

- Что сделал мальчик?

- Мальчик построил дом.

- Слово построил обозначает законченное действие.

- Что делала девочка?

- Девочка рисовала цветок.

- А здесь что сделала девочка?

- Девочка нарисовала цветок.

- А кто это? (Это кошка)

- Что делала кошка? (Кошка пила молоко)

- Что сделала кошка? ( Кошка выпила молоко).

- Кто это? (Это заяц)

- Что делал заяц? (Заяц ел морковку)

- А здесь что сделал заяц? (Заяц съел морковку)

- Давайте, ребята, сделаем вывод. Слова, отвечающие на вопрос что делал? обозначает незаконченное действие. Слова, отвечающие на вопрос что сделал? Обозначает законченное действие.

Физминутка «Коза»

Давай, коза попрыгаем

И ножками подрыгаем

И ручками похлопаем

И ножками потопаем.

Новая тема

- Ребята, откройте учебники стр. 52. Какую сказку мы изучаем сегодня? Как называется эта сказка? (Курочка Ряба)

- Правильно, ребята. Сегодня мы отправляемся в сказку «Курочка Ряба». Все смотрим на экран. (Слайд 2)

- Жили-были дед да баба. И была у них курочка Ряба. Снесла курочка яичко. Яичко не простое, а золотое. Дед бил-бил, не разбил. Баба били-била, не разбила. Мышка бежала, хвостиком махала, яичко упало и разбилось. Дед плачет, баба плачет. Курочка кудахчет: «Не плачь дед, не плачь баба. Я снесу вам яичко другое, не золотое , а простое».

- Сказка короткая, сюжет простой.

Работа над текстом сказки.

- У кого была курочка Ряба? (У деда и бабы была курочка Ряба)

- Какое яичко снесла курочка Ряба? (Снесла курочка золотое яичко)

-Кто бил-бил его и не разбил? (Дед и баба били-били и не разбили его)

- Когда яйцо разбилось, началось такое горе. А кто виновен в этом горе? (Мышка)

- А как золотое яйцо отличается от простого?

- Золотое яйцо сверкает, блестит.

- курочка обещает деду с бабой взамен золотого яйца снести простое. Какая славная курочка была у деда и бабы. Она жалела деда и бабу, утешала их «Не плачь дед, не плачь баба».

Игра «Доскажите предложение»

Жили-были_______________.

Была у них__________________.

Курочка снесла не простое, а____________.

Дед бил-бил_______________________.

Баба била-била_______________.

Мышка бежала, хвостиком____________________.

Яичко упало и____________________.

Не плачь дед, не плачь_____________________.

Я снесу вам яичко не золотое, а ____________.

- Ребята, давайте разыграем эту сказку.

Рефлексия

- Что мы делали на этом уроке? Понравилась вам сказка? Давайте вспомним всех героев сказки и назовем их. Золотых яиц куры не несут. В сказке всякое бывает. Кто хорошо работал на этом уроке? А кто плохо работал?

Домашнее задание

- повторить стр. 52

МБОУ Суг-Аксынская СОШ

Открытый урок по русскому языку в 1 классе.

Тема: «Курочка Ряба»

Русская народная сказка

                                                                                        Провела: Даш-Шиви Ш.У.

с. Суг-Аксы



Предварительный просмотр:

Тема: 9 деп чурагай.

Өөредилге сорулгазы: 9 деп чурагайны шын бижидип, оон составын, турар туружун шын тыптырып, саннарны кадып, казыдып өөредир.

Кижизидилге сорулгазы: ак сагыштыг, бүдүштүг медерелдиг, бүдүштүг мөзүлүг кижини хевирлээр.

Сайзырал сорулгазы: оореникчилернин угаан-медерелин, чүве шингээдирин, бот-башкарлырын, чогаадыкчы чоруун, бот-туружун бедик чадаже көдүрери.

Өөреникчилернин билиинин деннелин дараазында барымдаалар ёзугаар илередир:

Шингээл барымдаазы –9 деп чурагайны танып, номчуп, бижип билир.

Уне барымдаазы – Уругларны сонуургаачал, хайгаараачал, кичээнгейлиг сундулуг болурунга чанчыктырып турарынын деннели.

Аажы-чан барымдаазы – бичиизинден эгелеп коллективтиг езуга, бот- боттарынга негелдени, шынчы ак сеткилдиг, быжыг туруштуг, эрес- дидим болурунга, куш-ажылга киириштирер

Кичээлдин дерилгези; слайдылар, бөдуун карандаш, өӊнуг карандаштар (кок, кызыл, ногаан ) ном, , класс кыдыраажы. Саннар составынын схемазы. Телевизор, компьютер, презентация.


Манап турар түӊнели:

  1. 9 деп чурагайны танып, номчуп, бижип билири;
  2. Уруглар бот-тускайлаӊ байдалга өөренип билири;
  3. Өөренип турар чуулдерни сайгарып, бөлүктеп, деннеп, туннеп билиринге, оларнын иштинден кол болгаш чугула чуулдерни тып, тайылбырлаарынга оореникчилерни чанчыктырары

Кичээлдин чорудуу

Кичээлдин этаптары

Башкынын ажыл-чорудулгазы

Оореникчилернин ажыл чорудулгазы

Организастыг кезээ

Шупту оожум туруп келир. Келген аалчылар-биле мендилежиптээлинер, уруглар. Шупту оожум олуруп алыр. Богун бистин кичээливисте дыка хой аалчылар келген. 1 дугаар класстын оореникчилери кайы-хире ооренип турарын коор дээ келген.

-сан кичээли деп чуу деп ындыг эртем чувел ол. Ол бисти чуге ооредип турарыл?

Келген аалчылар-биле мендилежир. Башкыны кичээнгейлиг дыннаар. Айтырыгларга харыылаар.

-бисти долгандыр турар чуулдерни санап ооредир, чурагайларны шын бижип ооредир, бодалгалар, чижектерни шын бодап ооредир.

2)Билиг актуализациязы

а) логиктиг разминка

б) аас-биле саналга

в) Слайд.

Балыкчы четкиге 9 балык тудуп алган.

 Сонам 6 моогу тып алган. Оон база 2 моогу тып алган. Сонам каш моогу тып алганыл?

Ыяш будуунга 8 мочурга турган. Оон бирээзин диин алгаш барган. Будукта каш моогу артканыл?

Карточкада чижектер бодадыр.

-Бо кым-дыр, уруглар?

-Балыкчы четкизинде балыын угбайн турар. Ону сугдан уштужуп бээлинерем. Бо балыктар артында чижетерни аас-биле бодаар.

-Шупту каш балык болду?

- 8<9 ,   9>8 бо чуу дээни ол?

 Сес

Чеди

Балыкчы

Уруглар балыктарны алгаш, артында саннарны бодааш, самбырага чыпшырар.

Тос

Деннел эвес.

3)Кичээлдин темазын тодарадыры

Чурук. Хун болгаш 9 планета. 9 деп чурагай.

-Оон оске кандыг профессиялар билир силер?

- хунну долгандыр каш планета долганып чоруп турар-дыр?

-Уруглар,  богун кичээлде   чуу деп тема ооренир-дир бис?

- Богун киээлде силер чуну ооренип алыр силер азы кандыг сорулга салып алдынар?

9 планета

9 деп санны  ооренир бис.

9 деп чурагайны бижип ооренир бис. 9-тун составын ооренир бис.

4) Чаа тема

- 9 деп саннын мурнунда чуу деп сан барыл? Соонда…?

9 деп санны амыдыралга канчаар ажыглап турар силер?

.

Башкынын айтырыгларынга харыылаар.

Сула шимээшкин

Экранда шимчээшкиннерни оттундур кылыр.

Шимчээшкиннерни кылыр

Ном-биле ажыл

Кыдыраашка ажыл

- 9 деп сан чуу деп санга домей-дир?

9 деп чурагайны бижиирин тайылбырлаар

6-га.

Быжыглаашкын

Слайд.

Рефлексия

-бо кымнын чуруу-дур?

Бис ам айже ужудуушукун кылыр бис. Чуге хунче ушпас бис?

- мында 3 ракета бар. 3 одуругдан 3 кижи унуп келир. Бо ракетанын сонгаларынга 9-тун составынга саннар салыр бис.

- Уруглар, кичээливистин эгезинде салдынган сорулгаларывыс чедип алдынган бе?

- Кымнар бо кичээлде эки ажылдады? Кымнар шуут ажылдавады.

Ю.А. Гагарин

Ужудуушкун каш шакта эгелээр-дир?



Предварительный просмотр:

Те м а з ы: [м] деп үн, «М, м» деп үжуктер.

Өөредилге сорулгазы: [м] деп үнну шын адаарыныӊ артикуляциязын көргүзүп, ма-маа, мо-моо деп кыска, узун слогтарны шын номчуурунга өөредир.

Кижизидилге сорулгазы: ак сагыштыг,  медерелдиг, бүдүштүг мөзүлүг кижини хевирлээр. Унну шын адап, бижип билиринге ооредир.

Сайзырал сорулгазы: оореникчилернин угаан-медерелин, чүве шингээдирин, бот-башкарлырын, чогаадыкчы чоруун, бот-туружун бедик чадаже көдүрери.

Өөреникчилернин билиинин деннелин дараазында барымдаалар ёзугаар илередир:

Шингээл барымдаазы –«М» деп үн, «М, м» деп үжуктерни танып, номчуп, бижип билир.

Уне барымдаазы – Уругларны сонуургаачал, хайгаараачал, кичээнгейлиг сундулуг болурунга чанчыктырып турарынын деннели.

Аажы-чан барымдаазы – бичиизинден эгелеп коллективтиг езуга, бот- боттарынга негелдени, шынчы ак сеткилдиг, быжыг туруштуг, эрес- дидим болурунга, куш-ажылга киириштирер

Кичээлдин дерилгези; чуруктар, кескинди ужуктер, кескинди слогтар, бөдуун карандаш, өӊнуг карандаштар (кок, кызыл, ногаан ) ном, ужуглелдин бижилгези, класс кыдыраажы. Сөстер схемазы. Телевизор, компьютер, презентация.


Манап турар түӊнели:

  1. «М» деп үн, «М, м» деп үжуктерни танып, номчуп, бижип билири;
  2. Уруглар бот-тускайлаӊ байдалга өөренип билири;
  3. Өөренип турар чуулдерни сайгарып, бөлүктеп, деннеп, туннеп билиринге, оларнын иштинден кол болгаш чугула чуулдерни тып, тайылбырлаарынга оореникчилерни чанчыктырары

Кичээлдиӊ этаптары

Кичээлдиӊ чорудуу

Бугу талалыг ооредилге ажыл чорудулгызы

1.Организастыг кезээ.

Школачы болу бердим деп шүлүк биле эгелээр. Кичээлге бо хүн чүнү кылыр бис деп айтырар.

Уруглар коллективин организастаары

Катаптаашкын

Схемаларны самбырага аскан турар. Башкы слогтар, сөстер адаарга, уруглар схеманы көруп оргаш, слогтарны, сөстерни бижиир.

  1. Таблицага домактар бижип алгаш, номчудар.
  2. Домак эгезин улуг ужук-биле эгелеп бижиир, сөөлунге улуг сек салыр. Домакта сөстерни ангылай бижиир. Өөреникчилерге тайылбырны катаптадыр. Кол-ла чуве сөсте ужуктерни тудуштурарынче кичээнгей салыр.

Уругларны медерелдии-биле шын номчуур, бижиир болгаш чугаалаарынга ооредир

Чаа тема

  1. Сөстен [м] деп үннү ылгап тывары.




  1. Сөстен [м] деп үннү дыӊнап туружун тодарадыры
  2. М, м деп үжүктер-биле таныжылга.
  3. Ажык слогтарны тургузары.
  4. Хаалчак слогтуг мал деп сөстү номчудары


  1. Ном-биле ажыл

Самбырада ном берип турар уруг чуруу, ооӊ адаанда ма деп сөстүӊ схемазы.

-Уруг номну сунуп алгаш чүү деп тур?

Сөстү адаарынга белеткенип, ийи эринни шып алыр. Ниитизи – биле ма деп сөстү адаар. Ол сөстү адаарыныӊ артикуляциязын хайгаарадыр. Бирги үннү адап турда ийи эрин чышпынчак турар, дараазында үннү адаарывыска аас ажыттына бээр. Ынчангаш бо сөсте 2 үн бар, ма деп сөстүӊ бирги үнүн шөйүндүр адавышаан, катаптадыр. Сөстүӊ эгезинде[м] деп үн дыӊналыр. Ол үннү 2 эринниӊ дузазы – биле адаар. Адаарда, ыяп-ла шып алгаш адаар. [м] деп үннү адап турдувуста, аас иштинден үнген агаарны эриннер шаптыктап кааптар болгаш, агаар думчуктан үнгеш, [м] деп ажык эвес үннү тывылдырар. Ону схемага көк төгерик-биле демдеглээр. [м]-биле узун кыска узун ажык слогтардан тургузар.


Тывызык: Эъттиӊ хенчээн шуглапты,

Ээтпек ак шляпа болду. (манчы)

[м] кирип турар сөстерден ададыр.

Үжүк-биле таныжылга. Парламал болгаш бижимел үжүктерни көргүскеш адап бээр.

Чурукта уруг чүү деп үжүк адаан-дыр? [м]

Чүге ынча деп бодап тур силер? Силер өттүнүп көрүӊерем.

[ма] маа, мо-моо

Схемалар дузазы- биле Ма деп сөстүн схемазынга көк төгерикчигешти кожа са лыптар. Ма деп слогту ниитизи-биле номчудуп, слог ам-даа төнмээнин сагындырар болгаш л деп үжүктү кожа тудуптарга мал деп номчуп үне бээр.                                                                                                                арын 23 номчуур.


сөстү адаарыныӊ артикуляциязын хайгаараар.

Шын адап өөренир.


Уругларныӊ сөс курлавырын байлакшыдар, чугаа сайзырадыр

Уругларны медерелдии-биле шын номчуур, бижиир болгаш чугаалаарынга ооредир.


Тывызыкты тывар

Үжүк-биле таныжар. Кассада м деп үжүктү тывар.

ажык слогтарны тургузар.

хаалчак слогту номчуп өөренир


арын 23 номчуур.

Быжыглаашкын

Сюжеттиг чурукка чугаа тургузар. Ол ала мал деп домакты номчудар. Домак дугайында билиин хынаар

өөренип турар чуулдерни сайгарып, бөлүктеп, деннеп, туннеп билиринге, оларнын иштинден кол болгаш чугула чуулдерни тып, тайылбырлаарынга оореникчилерни чанчыктырар

Түӊнел

[м] деп үн болгаш ооӊ улуг биче үжүктери-биле танышкан. Ма-маа, мо-моо деп ажык слогтарны, мал деп хаалчак слогтуг сөстү номчуп өөренген.





Предварительный просмотр:

Тыва дыл кичээлинин план-конспектизи  4 класс.

Ай, хуну_____________

Кичээддин темазы: Чуве аттарынын падежтерге оскерлири

Кичээлдин хевири (Тип урока) Чаа билиглерни ажыдары

Сорудгалары:

Ооредиглиг: чуве аттарынын падежтерге оскерлирин билиндирер болгаш падежтернин айтырыгларын сактып алырынга мергежилгелер чорудар, оюннар ойнадыр, чангыстын санында чуве аттарын падежтерге оскертирин ооредир.                                                                                                   Сайзырадылгалыг: схемалар, модельдер-биле ажылдап билирин болгаш кыдыраашка бот ажылды кылып билирин сайзырадыр.

Кижизидилгелиг: дириг амытаннарга ынак, оларны ажаап карактаарынга уругларны кижизидер

Дерилгези: кроссворд, таблица чечек предметтиг чуруктар, ужуктер экран, проектор, кыдырааш, ном.

Кичээлдин этаптары

Башкынын ажал-чорудулгазы

Оореникчилернин ажыл-чорудулгазы

Бугу талалыг ооредилге ажыл-чорудулгазы

1.Ооредилге ажыл-чорудулгазынче барымдаа

-Экии, уруглар! Кичээлге белен силер бе? Эр-хейлер!

Кичээлдин девизи:

Дээр-адам

Чер-ием,

Авыралдыг чырык Хунум!

Ажыл-ишчи башкыларым,

Амыр-ла, амыр!

Личностуг (ажылдаарынга белеткендирер, ажылчен олудун организастаары)

Башкарыкчы (сорулга салыры)

Харылзажылга (диалог чугааны ажыглап билири)

2. Билиглернин онза-чугулазы (Актуализация знаний)

-Шупту кичээнгейлиг экранче корунер. Чуну коруп тур силер?

Слайд 2

-Хой сектер орнунга состерни салып тургаш кым номчуптарыл?

- Чуу деп состер ажыгладыввыс?

-Бо состер кандыг чугаа кезээнге хамааржырыл?

-Бо шупту кандыг состер-дир?

-Хуу чуве аттарын канчаар бижиирил?

-Торээн черинерге ынак силер бе?

- Эр-хейлер

Слайд 3

(Диис, теве, малчын, элик, ужудукчу, аът, торга, тудугжу)

- Бо состерни хойнун санынче кииргеш, номчунар.

-Кандыг кожумактарлын-дыр?

Оюн «Кым кичээнгейлигил» Кым? Чуу? Кымнар? Чулер? деп айтырыгларга харыылаттынар состер адаарымга, чангыстын саны болза он холун кодурер, хойнун-солагай холун кодурер.

-Чуу деп теманы катаптатывыс?

Чуну билир мен (что я знаю)

--Домактар коруп тур бис

-Кызыл, Суг-Аксы, Хемчик,

 Чес-Булун, Чогаалчылар

- Чуве ады

-Хуу чуве аттары

Улуг ужук-биле

Уругларнын харыызы

-тер,-лер, -нар, -тер, -лар, -тар, -лар,

-негелдезин езугаар кылыр

-Хуу чуве аттары, чуве адынын саннарга оскерлири

Харылзажылга (бодунун бодалын аас-биле илередири)

Билип алыышкын (оореникчи бодунун амыдыралчы дуржулгазын даянып тургаш билиглерин ажыглаары)

Башкарыкчы (кичээлде кылыр ажылдарнын чурумун чугаалап билири)

3.Ооредиглиг сорулганы салыры (Постановка учебной задачи)

- Ам бээр корунер. Чуну коргускени ол?

-Бо кроссвордту тыптар болзувусса темавысты айтып бээр

Слайд 4.

                   3        4       5

1      2  

1.Ине бурулуг ыяш

2.Хемчик хемнин адыры

3.Ам ижээп чыдар дириг амытан

4.Калбак бурулуг ыяш

5.уне калбан, кире калбан

-Чуу деп сос унуп келди?

-Богун кандыг тема-биле таныжар-дыр бис, уруглар?

-Бо теманы ооренирде кандыг сорулгалар салыр ужурлуг бис.

- кроссворд

- Ийе

-Пош

-Алаш

Адыг

Терек

Эжик

Падеж

-Чуве аттарынын падежтерге оскерлири

- Чуве аттарын падежтерге оскертип ооренир бис.

Угаап-бодаашкын

(кроссвордту коруп оргаш, чаа теманы илередип тывары)

4.Чаа блиглерни ажыдары. Берге байдалдан унеринин проектизин тургузары «Открытие нового знания» (построение проекта выхода из затруднения)

-80 дугаар арында дурумну номчуур бис.

-Дурумну номчааш, чуну билип алдынар.

-ам 209 дугаар мергежилгени баштай аас-биле оон кыдыраашка кылыр бис.

-Тыва дылда каш падеж бар-дыр?

Оореникчилер билир шаа-биле харыылаар

Мергежилгенин негелдезин езугаар кылыр

- 7 падеж бар

Билип алыышкын (чаа билиглерни ном болгаш бодунун чижектеринге даянгаш чедип алыры)

Харылзажылга (бодунун бодалдарын аас-биле илередип билири, оске улустун домаан дыннап билири)

Башкарыкчы класс-биле тургускан планны шын ажыглап билири

5.Сула шимчээшкин

Музыкалыг сула шимчээшкинни чорудар

6.Баштайгы быжыглаашкын (Первичное зекрепление)

Слайд 6 

1.Адыг дилги, инек, бору, буур.

2.Диис,аът, хой, кодан, хаван.                           Оюн «Артык состу тып »

-Тып алган состеринерни аас-биле падежтерге оскертир бис

Кыдыраашка ажыл

Мергежилге 213

-Карартыр парлаан состернин падежин тывар

 

-Артык сос инек

-Артык сос кодан

Уруглар шыдаар шаа-биле оскертир.

Негелдези езугаар кууседир

Харылзыжылга

(бодунун бодалдарын аас болгаш бижимел илередири)

Башкарыкчы

(кичээлде кылыр ажылдарнын чурумун чугаалап билири)

7.Майык ажыглап тургаш бот ажылды хынаары. Бот анализ болгаш бот хыналданы кылыры (Самостоятельная работа с проверкой) по эталону. Самоанализ и самоконтроль

Слайд 7 

Оюн «Чаштына берген состу тып»

-Ам 3 одуруг 3 ангы состу тыпкаш, падежтерге оскертир бис

1 одуруг-рууг (уруг)

2 одуруг-клсса (класс)

3 одуруг-ражыыа (ааржы)

Боттарынын билип сактып алганы-биле состерни падежтерге оскерткеш,  , эталон-биле хынаар (слайд-биле хынаар)

Личностуг

Бодун хынап билири

Башкарыкчы Кылган ажылдарны хынаары

8.Ажыл-чорудулгазынын рефлексиязы

-Бо кичээлде чуну канчап оорендивис? Смайлик-биле ажылынар туннелин коргузунер

-Чуве аттарын падежтерге оскертип ооренген бис

Башкарыкчы (бодунун ажылын шын унелээри)

9.Бажынга онаалга

«5» Падежтерни доктаадып алгащ келир

«4» демдекке-Мергежилге 212 арын 82 «3» демдекке-дурумну доктаадып алгаш келир

Дневниктеринге кузээн онаалгазын бижиир

Суг-Аксы ортумак школазы

Тыва дыл

4 класс

«Чуве аттарынын падежтерге оскерлири»

Даш-Шиви Ш.У.

Суг-Аксы



Предварительный просмотр:

Хурээлел кичээлинин пдан-конспектизи

Ай, хуну_____________

Кичээддин темазы: Кижинин мага-бодунун тургузуу

Кичээлдин хевири (Тип урока) Чаа билиглерни ажыдары

Сорудгалары:

Ооредиглиг: кижинин даштыкы болгаш иштики тургузуу-биле таныштырар; иштики органнарнын ажылынын дугайында эге билигни бээр.

Сайзырадылгалыг: схемалар, модельдер-биле ажылдап билирин болгаш кыдыраашка бот ажылды чорудуп билирин сайзырадыр.

Кижизидилгелиг: кадыкшылды камнап билиринге кижизидер.

Дерилгези: кижинин модели, пластилин, экран, проектор, кыдырааш, ном.

Кичээлдин этаптары

Башкынын ажал-чорудулгазы

Оореникчилернин ажыл-чорудулгазы

Бугу талалыг ооредилге ажыл-чорудулгазы

1.Ооредилге ажыл-чорудулгазынче барымдаа

-Экии, уруглар! Кичээлге белен силер бе? Эр-хейлер!

Кичээлдин девизи:

Хоглуг конга кынгырд кынды

Кичээл шагы эгеледи

Кончуг оожум олурупкаш

Кичээнгейлиг оорениили

Личностуг (ажылдаарынга белеткендирер, ажылчен олудун организастаары)

Башкарыкчы (сорулга салыры)

Харылзажылга (диалог чугааны ажыглап билири)

2. Билиглернин онза-чугулазы (Актуализация знаний)

-Шупту кичээнгейлиг экранче корунер. Чуну коруп тур силер?

Слайд 2

-Даштындан коорге бажыннын чузу бар-дыр?

- Ол болза бажынын даштыкы тургузуу-дур.

-А бажыннын иштинде чуу барыл?

Слайд 3

-Бо бажыннын кандыг тургузуу-дур?

-Эр-хейлер

- А бо чуу-дур?

-Оон даштыкы тургузуу бар бе? Аданар

Машмиа биле самолет боб-боттарынга домей-дир бе?

Чуну билир мен (что я знаю)

- Бажын коруп тур бис

-Сонгалар, крыша, ханалар.

- Стол, сандай, шкаф, орун, телевизор…

-Иштики тургузуу

-Самолет

-Салон, чалгыннар, сонга, креслолар

-Чок, ынчалза-даа оларнын даштыкы болгаш иштики хевирлери бар.

Харылзажылга (бодунун бодалын аас-биле илередири)

Билип алыышкын (оореникчи бодунун амыдыралчы дуржулгазын даянып тургаш билиглерин ажыглаары)

Башкарыкчы (кичээлде кылыр ажылдарнын чурумун чугаалап билири)

3.Ооредиглиг сорулганы салыры (Постановка учебной задачи)

- Ам бээр корунер. Чуну коргускени ол?

Слайд 4.

-Самолет биле бажынга домейлеп болур бе?

-кижи база даштыкы болгаш иштики тургузуглуг болур.

-Богун кандыг тема-биле таныжар-дыр бис, уруглар?

-Бо теманы ооренирде кандыг сорулгалар салыр ужурлуг бис.

- Кижини коргускен

- Ийе

-Кижинин тургузуу-биле таныжар бис

- Кижинин даштыкы болгаш иштики тургузуун сайгарып ооренир бис.

Угаап-бодаашкын

(таблицаны коруп оргаш, чаа теманы илередип тывары)

4.Чаа блиглерни ажыдары. Берге байдалдан унеринин проектизин тургузары «Открытие нового знания» (построение проекта выхода из затруднения)

-Кожа олурар эштеринерже коргеш, даштыкы тургузуун аданар.

-Эр-хейлер.

-Ам иштики тургузуун адап корунерем

-Иштики тургузуу биске костур-дур бе?

Слайд 5

Кижинин мага-бодунун даштыкы болгаш иштики тургузуу

Оореникчилер билир шаа-биле адажыр

-баш, моюн, ижин, оорга, хол, бут

-чурек, баар….

Билип алыышкын (чаа билиглерни ном болгаш бодунун чижектеринге даянгаш чедип алыры)

Харылзажылга (бодунун бодалдарын аас-биле илередип билири, оске улустун домаан дыннап билири)

Башкарыкчы класс-биле тургускан планны шын ажыглап билири

5.Сула шимчээшкин

Музыкалыг сула шимчээшкинни чорудар

6.Баштайгы быжыглаашкын (Первичное зекрепление)

Слайд 6 (даштыкы тургузуун катап адаттырар)

-Ам силерге Билбеспейнин дугайында чугаалап берейн.

Слайд 7 (Билбеспейнин чуруу)

Бир-ле хун Билбеспей маннап олургаш, иштин туттунгаш олурупкан. Эштери аайын тыппайн «чун аарып тур » деп айтырарга иштин туткаш чурээм аарып тур ышкаш дээн.

-Билбеспей бо удаада чуну канчаар ужурлугул?

-Силер бодаарынарга Билбеспейнин чузу аарып турар-дыр?

-Ону билип алыр дизе бистер чуну билип алыр ужурлуг бис?

Ном-биле ажыл арын4-5 Слайд 8 (кижинин иштики тургузуу)

Мээ-будун организмни башкарып чоруур орган (чемненирин, удуурун дээш)

Окпе-(губканы ажыглаар) тыныш органы.

Чурек-дамырларда ханны мага-ботту эргий маннаар кылдыр соксаал чок сывыртап турар мотор-дур. Бир эвес ол мотор ажылдавайн баар болза чуу болурул?

-Эр-хейлер!

Баар-чигген чемивисти арыглап бээр изиг орган 2кг. 1 мин-1,5 кг хан чоруп турар (печь деп состен тывылган)

Ижин- иштики кухня (шар) дээр. Чигген чемивис каяа баар-дыр? Чигген чемнин хой кезиин хайындырар. Ажыктыг будумелдерни организмче тарадыр, чемнин багай кезии кайнаар баар-дыр?

Ижин-шойунду – узуну 8 метр   бээр (хеп азар хендирге коргузер)

Кыдыраашка ажыл

Иштики органнарнын аттарын бижиир

Уругларга пластилин-биле кижинин ниити овур-хевирин туттурар

-Эмчиже баар

Уруглар харыыны бээр

-Кижинин иштики тургузуун билир ужурлуг бис.

-Кижи олуп каар

-Ижинге баар

-Ижин шойундулерже чоруй баар

Харылзыжылга

(бодунун бодалдарын аас болгаш бижимел илередири)

Башкарыкчы

(кичээлде кылыр ажылдарнын чурумун чугаалапбилири)

7.Майык ажыглап тургаш бот ажылды хынаары. Бот анализ болгаш бот хыналданы кылыры (Самостоятельная работа с проверкой) по эталону. Самоанализ и самоконтроль

Болук-биле ажылдаары. Кижинин чуруунга аппликация дузазы-биле кижинин иштики тургузуун коргузер

1б.    2б.        3болук

(болуктер иштинге чаржып чыпшырар)

-Ам чугаалап корунерем, уруглар. Билбеспейнин чузу аарып турган-дыр?

Боттарынын билип сактып алганы-биле иштики органнарны чыпшырып коргускеш, эталон-биле хынаар (слайд-биле хынаар)

-Ишти аарып турган

Личностуг

Бодун хынап билири

Башкарыкчы Кылган ажылдарны хынаары

8.Ажыл-чорудулгазынын рефлексиязы

-Бо кичээлде чуну канчап оорендивис? Смайлик-биле ажылынар туннелин коргузунер

-Кижинин даштыкы болгаш иштики тургузуун ооренген бис.

Башкарыкчы (бодунун ажылын шын унелээри)

9.Бажынга онаалга

«5» демдекке-кроссворд тургузар

«4» демдекке кижини чурааш, иштики органнарын бижиир

«3» демдекке – доктаадып алгаш келир

Дневниктеринге кузээн онаалгазын бижиир

