«Соединённое Королевство Великобритании и Северной Ирландии» Разработка урока английского языка в 6 классе (УМК Н. Н. Деревянко и др. «New Millennium English» 6 класс, издательство «Титул», 2010)
план-конспект урока по английскому языку (6 класс)

Разработка урока английского языка  в 6 классе  (УМК Н. Н. Деревянко и др. «New Millennium English» 6 класс, издательство «Титул», 2010)

Скачать:


Предварительный просмотр:

МБОУ Рассветовская СОШ

Аксайского района Ростовской области

Разработка урока английского языка

в 6 классе

 (УМК Н. Н. Деревянко и др. «New Millennium English» 6 класс, издательство «Титул», 2010)

по теме:

«Соединённое Королевство Великобритании

и Северной Ирландии»

Провела:

учитель английского языка

Ковалева Л.Н.

пос. Рассвет

2012

Конспект урока английского языка по теме: «Соединённое Королевство Великобритании и Северной Ирландии».

УМК Н. Н. Деревянко и др. «New  Millennium English» 6 класс

Цикл: «Англо-говорящие страны»

Выполнила: Ковалева Лариса Николаевна

Урок-викторина в 6 классе.

Цель урока: Организовать общение на английском языке по проблеме «Страны изучаемого языка».

Задачи урока:

Речевая компетенция:

  • Развитие коммуникативных умений в основных видах речевой деятельности.
  •  Говорение: сообщать краткие сведения о стране изучаемого языка.
  •  Аудирование: воспринимать на слух и понимать речь учителя и   одноклассников.
  •  Чтение: читать аутентичные тексты с пониманием основного содержания.
  •  Письмо: употребление формул речевого этикета, принятых в стране изучаемого языка.

Языковая компетенция:

  • Применение правил написания слов.
  • Распознавание и употребление в речи основных значений изученных лексических единиц (слов, словосочетаний, реплик-клише речевого этикета).

Социокультурная компетенция:

  • Представление об особенностях образа жизни, быта, культуры страны изучаемого языка (всемирно известных достопримечательностях).
  • Понимание роли владения иностранными языками в современном мире.

Учебно-познавательная компетенция:

  • Умение действовать по образцу при выполнении упражнений и составлении собственных высказываний.
  • Готовность и умение осуществлять индивидуальную и совместную проектную работу.

Воспитательная компетенция:

  • Приобщение к ценностям мировой культуры на иностранном языке.

Средства реализации поставленных задач:

УМК, аудиозапись, дидактический раздаточный материал, карта Соединённого Королевства, карточки с буквами, картинки с флагами, эмблемами стран, фотографии достопримечательностей.

Ход урока:

T         - Good morning, dear boys and girls! Today we will do a quiz to find out what you know about main English-speaking country, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, its places of interests and traditions. But could you tell me how many parts there are in the UK?

P        -There are four parts in it. They are England, Scotland, Wales and Northern Ireland.

T        -You are right. So let’s divide into 4 groups and choose the captains and the names of your teams. There are four cards with names. Captains, come and choose a card.

OK, I am glad to introduce the teams of “Super Cats”, “Wise Owls”. Who will be in the first team?

Every right answer gives one point to your team and we shall choose the best from the best.

(Little Red Riding Hood is coming into the class)

T        -Hello, Miss. Can I help you?

LRRH  -Hello. Yes, please. You don’t recognize me, do you? I am Little Red Riding Hood.

T        -Oh, yes. Do you need our help?

LRRH   -Yes, I need your help. I don’t want to stay in the forest. There is nothing      interesting in it, only wolves. It is so boring! I want to know more about the world. I want to travel abroad and study English somewhere. Can you help me? Could you tell me where I can go?

T         -I hope we can. Children, shall we help LRRH? Yes? OK.

        

I. Then I have a riddle for you. Each team gets a piece of paper and a pen. I shall turn on the music. While the music plays, you give the pen to each other around the table. When I stop the music, you write down the word I dictate. Please, write the words down in a column. Ready, steady, go!

Union, nation, information, tradition, earth, daffodil, kilt, island, north, geography, date, ocean, map. Thank you. All these words tell us about the world around us. If you read the first letters of the words you have written down, you’ll find the word.

What word do find?

P        - United Kingdom.

T        -Sure, you are right. Now give me you sheets of paper.

So, LRRH, you can go to the UK to study English, and to know more about the world.

LRRH -         But how can I find this country?

T         -I think, our children will help you. They know a lot about it.

We have already said that there are 4 parts in the UK. The letters of these countries names are on this table. Children, please, help.

R.H. find the letters and make up the name of a country on your tables. One person from each team come to me and take the letters. Then glue them on the sheets of paper.

Thank you for your work.

But how can R.H. understand which country she is in? There are things that help us recognize a country. What are they? We call them symbols. One of the state symbols of each country is the flag. Choose a person from your team to find the flag of your country. Come to the desk and find the flags. It is interesting to know about one more flag.

Who can talk about the flag of the UK.

And now about the plants. They are symbols too.

P        -As you know, the national emblem of Scotland is thistle. There is a legend about this plant. In the 8th country Danes invaded Scotland. Once at night they wanted to attach the castle but their bare food Danish raiders stepped on a thistle and cried. This noise alerted the Scots and they defeated the Danes.  

T        -I need one person from each team. You should find pictures of the places of interest in your country and put them on the blackboard under your country’s flag.

LRRH         -Of course, flags are state symbols in these countries. But if I study there, I will have to live in one of these countries. So I want to know more about the countries to make the right choice.

T        -There are places that have also become symbols of their country. Look at the pictures on the blackboard. Do you know these places? Can you name them? And what do you know about these places?

LRRH -I have learnt a lot about these places. I have even made some notes about them. Thank you very much

T (summing up the lesson)        - Now mark your score:

If you score is – you are ready to visit…

If your score is – you will soon be ready to visit…

If your score is – you should work more on your English.

How are you? The work is good. What about your mood? (it’s happy/good/ok) Thank you very much for your work.