Кращі риси українського козацтва на прикладах героїв твору «За сестрою» А. Чайковського
методическая разработка (7 класс) по теме

Дослідження того, як на прикладі козаків розкриваються кращі риси характеру українського народу-патріоту;

 

розвивиток творчого та критичного мислення, уваги, спостережливості, уміння грамотно висловлювати свої думки, враження.

Фотографії заняття за адрессою: http://vk.com/album70649432_169393693

Рекомендований для перегляду фільм Володимира Бортка "Тарас Бульба" який можна знайти тут : http://fs.ua/item/i4SinHrmzXnWLcwd410gBbj

Скачать:

ВложениеРазмер
Microsoft Office document icon tema.doc52.5 КБ
Office presentation icon ukrayinskiy_step_1.ppt2.67 МБ
Office presentation icon ukrayinskiy_step_2.ppt2.92 МБ
Office presentation icon nashi_kozaki_1.ppt2.48 МБ
Office presentation icon nashi_kozaki_2.ppt2.48 МБ
Office presentation icon nezakinchene_rechennya.ppt1.6 МБ

Предварительный просмотр:

Тема:Кращі риси українського козацтва на прикладах героїв твору «За сестрою» А.Чайковського.

Мета: продовжити опрацювання змісту твору; дослідити,як на прикладі козаків розкриваються кращі риси характеру українського народу-патріоту; розвивати творче та критичне мислення, увагу, спостережливість,

уміння грамотно висловлювати свої думки, враження, робити висновки;

виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого рідного краю.

Цілі:

Учні знатимуть:

-зміст твору;

-риси вдачі запорожців;

-їх моральні принципи;

-засоби змалювання героїв;

-авторське ставлення до персонажів;

-визначення поняття «кульмінація».

Учні вмітимуть:

-визначати основні засоби змалювання героїв;

-аргументувати своє ставлення до персонажів, їх поведінки;

-пояснити актуальність твору в наш час.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь, навичок.  

Методи, форми і прийоми роботи: бесіда, «незакінчене речення», критичне мислення, діалог «учитель –учень –текст»-робота зі змістом, розповідь від імені героя, дослідницька робота, «мікрофон».

        Хід уроку

1. Мотиваційний етап.

1Забезпечення емоційної готовності до уроку.

 Вч.Доброго дня всім! Я рада вас вітати на нашому уроці.

-Діти, а ви любите, коли до вас приходять гості? Чому? (бо це весело,

радісно, нові зустрічі, обмін інформацією, побажаннями, ділимося думками  про наше життя…)

Тож давайте привітаємо один одного добрим словом, побажаємо собі успіху, а нашим гостям приємного й корисного перебування у нас.

(Словесний настрій)

2.Укладання «квітки цінностей».

Так, ми, українці, з діда-прадіда були гостинними у свята і в будні;

дотримувалися народних звичаїв та традицій, свято вірили в доброту,

благородство; завжди були життєлюбними…

Подумайте і запишіть, хто або що для вас є найціннішим у житті? Зробіть

це за допомогою словосполучень. (Діти записують на пелюстках свої  

цінності, озвучують,  створюють на дошці «квітку цінностей»).

(Щаслива сім’я, велика дружна родина, усміхнена мама, наша Батьківщина,  край, міцне здоров’я, вірні друзі, любов до ближнього і т. д. )

 

3.Бесіда.

-Якщо у людини є усі названі вами цінності, чи можна назвати її щасливою? (Мабуть, людину, яка має щасливу родину, міцне здоров’я,

вірних друзів, має можливість жити і насолоджуватись життям, займатися улюбленою справою, можна назвати щасливою.)

-А якщо вона втратить бодай одну із пелюсток цієї квітки? (Щастя такої

людини буде неповним.)

-Чи готові ви пожертвувати своїми цінностями? Якими? Коли?

-А чи пожертвували б своїми найбільшими цінностями заради інших?

(Це залежить від вартості цих цінностей і від обставин, адже людина має зробити вибір.)

 

-Чи часто вам у житті доводиться робити вибір? Чи складно це робити?

Чому?

-А чи буває так, що хтось сам зрікається своїх цінностей? Як ви вважаєте, чи буде щасливою така людина?

 

4.Рефлексія діяльності(Незакінчене речення: «Виконуючи це завдання,

ми зрозуміли…»).Виконуючи це завдання ми зрозуміли: варто пам’ятати, що

ми відповідаємо за свої вчинки і їх наслідки. (Саме ці слова можуть

стати визначальними під час характеристики персонажів твору «За сестрою», а також «іменем» уроку).

2  Повідомлення теми та цілей уроку. (Тема та цілі записані на дошці).

Учні вчитимуться:        (Запис у зошити)

-переказувати зміст твору;

-визначати риси вдачі запорожців, їх моральні принципи;

-аргументувати своє ставлення до персонажів, їх поведінки;

-пояснити актуалізацію твору в наш час.

Проблемне завдання:  Підтвердити чи спростувати думку, що моральні

принципи козаків не втратили своєї цінності і у наш час.

3 Опрацювання навчального матеріалу.

-Які епізоди твору вас найбільше вразили? Чим? (Кожен має відповісти

2-3 реченнями, але щоб вони не повторювались).

-Чи хотіли б ви бути героями цього твору? Чому? Якщо так, то ким саме?

Вч. Отже, більшість із вас досить гарно, вдумливо читали твір, бо

зуміли зробити деякі важливі висновки.

5  Асоціювання.

-Діти, я хочу запропонувати вам укласти асоціативні ряди до слів

родина, козаки,татари,війна.Вони підкажуть нам, про що розповідається у творі «За сестрою».

(Учнівські відповіді).

Родина – щастя, любов, діти, злагода, вірність.

Козаки – слава, честь, обов’язок, відвага, сміливість.

Татари – зло, жорстокість, спустошення, полон, ненависть.

Війна – горе, пожежі, смерть.

(Пропонуємо поставити знаки питання навпроти асоціативних рядів до слів козаки, татари, оскільки як серед одних, так і серед інших були мужні, відважні, чесні і справедливі воїни, а були й зрадники. Висновок про це зроблять самі учні після повної роботи над змістом твору, після повного його аналізу на наступних уроках.)

6  Розповідь про історичну основу твору.

(Повідомлення історика або Петра Судака – героя повісті, козака.)

Українська шляхта, яка протягом кількох століть зі зброєю в руках боронила рідну землю від зазіхань володарів-чужинців, поступово втрачала силу. Беззахисною опинилась Україна перед небезпекою, що загрожувала з півдня. Тут, у Причорноморських степах, після розпаду Золотої Орди почувалися господарями татари. З теренів їхньої держави – Кримського ханства – на українські землі щороку, а то й кілька разів на рік, відбувалися набіги, які стали дошкульнішими відтоді, відколи Кримське ханство потрапило в залежність до Туреччини (Османської імперії) – чи не наймогутнішої тогочасної держави. Сталося це 1478 року.

Ординці плюндрували й нищили все на своєму шляху, залишаючи по собі пустку. Грабували, а потім підпалювали міста й села. Чоловіків, жінок, хлопчиків, дівчат забирали в полон, а тих, хто чинив опір, убивали. Гіркою була подальша доля бранців. Вони втрачали все: дім, сім’ю, навіть власне ім’я. Їх таврували, як худобу, давали принизливі прізвиська, примушували приймати мусульманство. Ясир (так турки називали полонених) потрапляв на невільницькі ринки в міста Османської імперії.

Опинившись у рабстві, невільники були приречені. Найчастіше їх чекала виснажлива праця на земляних та будівельних роботах. Козаки зазвичай ставали гребцями на турецьких галерах-каторгах. Жінки та дівчата потрапляли до гаремів. Хлопчиків-підлітків здавали до султанської гвардії, де з них виховували відданих захисників султанського престолу – яничарів, що відзначалися особливою жорстокістю.

Українське козацтво виникло у тяжкі для нашого народу часи, коли Україна втратила державність, а її землі захопили кілька держав, які часто-густо ворогували між собою.

Відчайдушність, сміливість, хитрість, глибокі знання сучасної військової техніки – такими рисами були наділені запорозькі козаки.

У запорізькому війську були сторожова служба й дозір. Козацькі розвідувально-сторожові підрозділи розташовувалися в земляних або дерев’яних укріпленнях на кордонах українських земель. Для спостереження за місцевістю козаки також використовували давні кургани або насипали свої. Винаходом козацтва була система димової сигналізації, що сповіщала населення про наближення нападників.

(Перегляд відеоролика про козаків).

Вч. – Діти, знаєте, коли я читала твір, у мене виникло питання: Чому

А. Чайковський приводить своїх героїв у степ? А, наприклад, не в гай, селище чи до моря? Давайте з’ясуємо.

- Чи доводилось вам бувати в степу? (Перегляд слайдів).

- Що ви відчули?

- То символом чого в повісті є степ? (Волі, простору, мужності, великих можливостей).

7. Робота за змістом твору. Діалог «учитель-учень-текст». Козацтво у творі.

-  Хто є представниками українського козацтва у творі? (Родина Судаків, Семен Непорадний, Андрій Недоля, Остап Тріска, дід Панас).

-  Що їх об’єднує? (Дружба, єдина мета, взаємодопомога, розуміння одне одного).

-  За якими правилами живуть козаки?

(*вірно служити народу, обороняти його від будь-якого ворога;

*допомагати один одному;

*бути чесним, благородним, відповідальним, мужнім;

*стійко витримувати труднощі;

*дотримуватися клятви).

-  Яким у творі зображений рід Судаків? (зачитати)

-  Кого із січовиків автор описує найдокладніше? (зачитати) Що можна сказати на основі цих описів про ставлення письменника до запорожців?

8. Робота в групах (по 4-5 учнів).

1гр. – 4 розділ

2гр. – 5 розділ

3гр. – 6 розділ

Семикласники виписують цитати,заповнюючи таблицю.

Звичаї козаків        Здібності        Духовні якості

Учні зачитують, коментують, які риси характеру мали запорожці.

Вч. То які риси уособлюють у собі козаки? (Честь, вірність, відвагу, силу, героїзм, готовність обороняти православну віру, свій народ навіть ціною свого життя ).

-  Ви молодці. Так, це були справжні лицарі. Їх виховували так змалечку. Знайдіть місце у творі, де про це йдеться.

-  Чи буде Павлусь, на вашу думку, у майбутньому гарним козаком?

9. «Незакінчене речення».

Почни свою відповідь так: (запис на інтерактивній дошці)

читаючи твір, я захоплювався…, дивувався…, був вражений…, дуже засмутився…, відчував радість, біль, образу…, хвилювався…, сумував…,

співпереживав, не міг стримати своїх почуттів…, хотів би опинитися на місці… .

***Уявіть, що ви режисер фільму «За сестрою», скажіть, який епізод буде, на вашу думку, найцікавіший глядачам? Чому?

10. Рефлексивно-оцінювальний етап.

Мікрофон.

-  Що ви взяли для себе з нашого уроку?

-  Чи потрібно було читати цей твір?

-  Чи є, на вашу думку, це оповідання актуальним у наш час?

-  Вернімося до нашого проблемного завдання: хто спростує чи підтвердить думку про те, що моральні принципи козаків не втратили своєї цінності й у наш час. (Відповіді учнів).

Виставлення аргументованих оцінок.

11. Домашнє завдання.

Обов’язково загальне:1.Вибрати цитати до характеристики Павлуся та його родини. 2. Скласти усне висловлювання на тему « Які риси характеру я намагатимусь виховувати у собі».

За бажанням: Намалювати ілюстрацію до твору.

12. Висновок учителя.

-  По-різному складається доля кожного, незалежно у який час ти живеш. Та честь, відданість, мужність, благородство цінувались завжди. І як хочеться, щоб ми були гідними наших пращурів, а не перекотиполем чи полин-травою у нашім краї, у нашому домі, у наших сім’ях. Любіть життя! (На слайдах козаки різних часів. Супровід- «Козацький марш»).


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:


Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

