«Русь Ярослава Мудрый варислары заманында. Владимир Мономах.»
план-конспект урока по истории (6 класс)

Гайнуллина Гюзель Харуновна

Данный урок разработан в соответствии с требованиями ФГОС. Материалом для разработки послужило пособие "Поурочные разработки по истории России"

Скачать:

ВложениеРазмер
Microsoft Office document icon 6_kl_dres.doc102 КБ

Предварительный просмотр:

Технологическая карта урока «Русь Ярослава Мудрый варислары заманында. Владимир Мономах.»

Автор: Гайнуллина Г

Предмет:  России тарихы

Тип урока: яна белемнәр ачу дәресе

Ңиһазлау : дәреслек, презентация,  эш битләре

Цель: Ярослав Мудрый варислары эшчәнлеген ; Борынгы рус дәүләте таркулыгын  туктатуда Маномахның роле

Максатлар:

Белем бирү:

1. Владимир Манамах идарәсенең  үзенчәлекләр, хронологик рамкалар,

2.Кнәзләрнең ызгыш -талашларының сәбәпләре

3. Любеч съездының нәтиҗәсен анализлау

Үстерелешле:

1. Парларда эшләү күнекмәләре;

2. Тарихи чыганаклар белән эшләү күнекмәләре;

3. Владимира Мономах эшчәнлеге мисалында тарихи шәхесләргә бәя бирү;

4.  карта белән эшләү күнекмәләре;

5.  сәяси таркаулык төшенчәсен аңлату

Тәрбияви:

1.Тарихи үткәнгә хөрмәт тәрбияләү

2.  Владимира Мономах  шәхесе мисалында тарихи шәхесләр сәясәтен күзаллау, хөрмәт тәрбияләү

Эпиграф урока: Бердәм булганда кечкенә дә үсә, аерылганда зур да югала. (Гай Саллюстий Крисп)

Дәрес барышы

 

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

Формируемые УУД

1

Оештыру

Сәләмләү. Укытучы дәрескә хәзерлекне тикшерү.Уку эшчәнлегенә унай халәт тудыру

Укучылар дәрестә эшләр өчен таркатма, эш битләре алалар һәм алар анда дәрес буе эшләячәкләр. Укучылар эш битендә ничек эшләргә кирәклеген карыйлар, дәрескә әзерлекләрен билгелиләр, фикер туплыйлар.

Личностные УУД: укуның кирәклеген төшенү,

2

Белемнәрне актуальләштерү

 дәресне үзләштергәнче безгә алдагыларны искә төшереп узарга кирәк;

1 слайд1 Чылбыр буйлап князләрне  һәм аларның кушаматларын урнаштырабыз

2. Кнәзләрнең исемнәре һәм эшләре буенча урнаштырабыз

Слайд 2 Хәзер дәфтәрләрне ачабыз, число язабыз кечкенә тарихи диктант язабыз

  1. Үзәк хакимият билгеләп куйган җирле идарә башлыгы
  2. Җирле идарәдә билгеләнгән яки сайлап куелган кешеләр(шәһәрләрдә)
  3. Рюриклар династиясе князләренең “өстәл “өчен көрәше
  4. Руста беренче язма законнар җыентыгы

Русның бөек кнәзе, беренче язма законнар төзүче,

Диктантны тикшерү

Биттә үзбәя кую

Үткән дәреснең темасын искә төшерәләр. Сорау ни өчен Ярославны Мудрый дип атаганнар. Тарихчылар ул чорны ничек дип йөрткәннәр?

Сорауга җавап бирәләр. Нәтиҗә ясыйлар:

Наместник

Посадник

Ызгыш-талаш (усобица)

“Русская Правда”

Ярослав Мудрый

Ярослав вакытында Борынгы рус дәүләтенең чәчәк ату чоры булган.

Познавательные УУД: кирәкле информаөияне эзләү.

Коммуникативные УУД: үз фикереңне әйтә алу бер-береңне тыңлу, аңлаешлы сөйләм төзү;

3.

Максат кую , планлаштыру

 Ярослав Мудрый вакытында борынгы рус дәүләте бердәм була. Үләр алдыннан Ярослав балаларына , оныкларына васыять әйтә:

«… Әгәр сез бер-берегезгә карата хөрмәт белән яшәсәгез, Алла сезнең дошманнарыгызны юк итәр …Әгәр бер-берегезне күрә алмасагыз,ызгышсагыз-талашсагыз, шул вакытта сез үзегез дә,  ата-баба җирләрен дә юкка чыгарырсыз…, ну абыйларыгызны, өлкәннәрне тыңлап тынычлыкта яшәгез,».

 докумен буенча сорауу:

Васыяттә  Ярослав үзенен балаларын нәрсәдән сакланырга куша? (Ызгыш-талаштан)

Ни өчен васыятнамә яза?(балар “өстәл “ өчен талашмасыннар дип)

Кайсы кнәзлек главный булып саналган (киев)

Дәреснең темасын формалаштырыгыз

Тарихи документ белән эш . «Замана еллары повесте»  Ярослава Мудрый ” васыяте” хакында.

Җавап: Ярослав мудрый үзенең балаларын ызгыш-талаштан сакланырга кисәтә Дәреснең темасын формалаштырала, максатын билгелиләр

: Ярослав Мудрый варислары эшчәнлеген күзаллау укытучы ярдәме белән план рәвешендә формалаштырыла а:

1.Ярославларның идарә итүе.

2. Кнәзләр арасындагы ызгыш-талаш

3.Кнәзләрнең Любеч  съезды.

4. Киевта Владимира Мономахның идарә итүе

Познавательные УУД: кирәкле информацияне табу,

Коммуникативные УУД: үз  позициясен әйтү;

Регулятивные УУД: самостоятельно дәреснең темасын һәмдәреснең максатын кую

Личностные УУД: әлеге теманың кирәклеген аңлау 

5

Яна күнекмәләр ачу

1. Ярославичлар идарәсе.

 Үләр алдыннан  Ярослав балалары арасында рус җирләрен бүлә. Зур үзәкләр  - өч өлкән абыйга:

Изяслав      Святослав         Всеволод

Киев            Чернигов         Переяславль.

Бирем:

Дәреслекнең 64 битеннән Ярославичлар беренче вакытта әтисенең васыяте буенча идарә иткәнен исбатлагыз

2. Беренче вакытта әтисенең васыятенә тугры калып тынычлыкта килешеп идарә итәләр.ләкин руснең көнягында хәлләр үзгәрә – сугышчан кыпчак кабиләләре үтеп керә,

Укырга  65биттә 2 П. Һәм сорауга җавап бирергә: « Кенәзләр арасындагы ызгыш-талаш, сезнең карашка, Русь чикләре куркынычсызлыгында ничек чагыла?» Ике аргумент китерегә. Нәтиҗә ясарга

Слайд 16,17

3. Кнәзләрнең Любеч  съезды.

Кнәзләрнең ызгыш-талашын чикләү максатыннан Любеч съезды җыела.

. 65-66  биттәге текстан файдаланып эш битләрендә  №1  биремне эшләргә  (см. Приложение 1).

Съездның нәтиҗәсе турында нәтиҗә ясарга.

тикшергәннән соң

лист самооценка битен тутырырга (см. Приложение 2)

4.  Владимира Мономаханың  Киевта идарә итүе

 1113елда  Владимир Мономах идарә иткән вакытта Киевта  восстание  була. Ана бу вакытта  60 яшь була. Өлкән санала. Ни өчен картны киевка идарә итәргә чакыралар?

 Владимир Мономах турындагы өзекне укып эш битендә  №2 

биремне үтибез (см. Приложение 1)

Владимир  Мономахның Борынгы рус дәүләте үсешенә керткән өлеше турында нәтиҗә ясыйбыз.

Биремне тикшергәннән соң үз бәя битен тутырабыз.

(см. Приложение 2)

Җавап: создание нового свода законов «Правды Ярослав ичей№

 . 65бит, 2 пунктны укыйлар , сорауларга җавап бирәләр  (илне саклауның түбәнәюенә,:Изяславның Польшага качуы,кыпчакларга каршы көрәштә бердәмлекнең  булмауына тукталалар)

Нәтиҗә:берөзлексез кнәзләр арасында көрәш башлана,Көрәшкә Ярослав Мудрыйның  балалары аннан оныклары да тартыла . Дәүләтнең таркаулыгын кнәзләрнең берләшүе генә туктатып кала ала.

 (парларда эш)

Нәтиҗә: Руста сәяси таркаулык башлану .

Таблицаны тутыру

Үзбәя кую

  • Дәүләттә идарә итүне саклау һәм ныгыту
  • Башка кнәзләр белән көрәш
  • Кыпчаклар белән көрәш (1111 г.)
  • Реформалар

Нәтиҗә: Владимир Мономахның дәрәҗәсе булу аркасында Борынгы рус җирләренең таркалуы туктатыла

Познавательные: үзләре төрле характердагы промлемаларны чишәргә алгоритм төзиләр;үзара аңлап телдән, язмача белешмәләр төзиләр,эзләнү һәм иҗади эшчәнлек; Регулятивные: планлаштырган вакытта төп кагыйдәләрне истә; 

Коммуникативные: активлык күрсәтәләр,бер берсе белән аралашалар, ярдәмләшәләр,,

Личностные УУД: үз позицияләрен куялар

6

Ныгыту

Эш битендә  №3  биремне эшлибез см. Приложение1, приложение 2)

Тест эшләнә, эталон буенча тикшерелә

Познавательные УУД: үзлектән кирәкле мәгълүматны табалар.

Регулятивные УУД: Үзләренең эшчәнлегенә бәя куялар

Коммуникативные УУД: үз фикереңне ачык итеп әйтә белү 

7

 проблеманы чишү

Укытычы проблемалы сорауны искә төшерә, җавап бирәләр.

Ничек итеп Манамах Рус җирләренең таркаулыгын туктатып тора?

Җавапт:  Ярослав Мудрый вакытында борынгы рус үзенең чәчәк ату вакытын кичерә.  Шулай да ул үлгәннән соң рус җирләре бердәм идарә итүгә, үзара ызгыш-талашлар рус җирләренең таркала башлауына китерә. (+объектив сәбәпләр икенче дәрестә үтелә)

Познавательные УУД: нәтиҗә ясый белү Личностные УУД: проблемага үз фикереңне әйтә белү

Коммуникативные УУД: үз фикереңне әйтү, башкалар фикерен бәяли белү 

8

Рефлексия һәм үзбәяләү

-Сез ничек уйлыйсыз ? Без куелган максатларга ирешә алдыкмы? Дәреснең бурычларын чиштекме ? Әйдәгез планга күз салыйк барысын да төшендекме ? Эш битендә тутыру  (См. Приложение 2)  

Нәтиҗә ясыйлар, эш битен тутыралар.

Личностные:  белемнең кеше өчен кирәклеген аңлау;

Регулятивные: өйрәнелгән материалның үзләштерелүен бәяләү

9

Өй

Мәҗбүри:  68 биттәге 5 нче сорау

Өстәмә сайлап: .69 бит, Уйлыйбыз, чагыштырабыз, фикер йөртәбез рубрикасы

Өй эшләрен язабыз.

Приложение 1

Эш бите   «Русь при наследниках Ярослава Мудрого. Владимир Мономах»

Бердәм булганда кечкенә дә үсә, аерылганда зур да югала.

(Гай Саллюстий Крисп)

)

Фамилия, имя _________________________________________________

Критерии оценивания: 13-15б. – «5», 10-12 б. – «4», 6-9 б. – «3», 0-5б. – «2»

 

          Задание 1. Заполнить таблицу «Любечский съезд князей» - при выполнении задания используйте текст учебника - пункт 2, с. 65.  (4б.)

Дата проведения съезда

Инициатор созыва съезда

Решения съезда

Значение съезда

Задание 2. Прочитайте отрывок из «Поучения» Владимира Мономаха и отрывок  из книги «Мир историка Б.А. Рыбакова о Владимире Мономахе, выполните задания и ответьте на вопросы (54.)

ФРАГМЕННТ ИЗ «ПОУЧЕНИЯ» ВЛАДИМИРА МОНОМАХА

«А теперь поведаю вам, дети мои, о труде своем, как трудился  я в разъездах и на охотах  с тринадцати лет…А всего походов было восемьдесят и три великих, а остальные и не упомню меньших. И миров заключил с половецкими князьями без одного двадцать… а раздаривал много скота и много одежды своей…С отцом охотился на всякого зверя.

…Что надлежало делать отроку моему, то сам делал – на войне и на охотах, ночью и днем, в жару и стужу, не давая себе покоя. На посадников не полагаясь сам делал, что было надо; весь распорядок и в доме у себя также сам устанавливал, и у конюхов, и о соколах и о ястребах заботился.

Также и бедного смерда и убогую вдовицу не давал в обиду сильным и за церковным порядком и за службой сам наблюдал…

Старых чтите, как отца, а молодых, как братьев. В дому своём не ленитесь, но за всем сами наблюдайте; не полагайтесь на тиуна или на отрока, чтобы не посмеялись приходящие к вам ни над домом вашим, ни над обедом вашим. На войну выйдя, не ленитесь, не полагайтесь на воевод; ни питью, ни еде не предавайтесь, ни спанью; сторожей сами наряживайте и ночью, расставив стражу со всех сторон, около воинов ложитесь, а вставайте рано; а оружия не снимайте с себя второпях, не оглядевшись по лености, внезапно ведь человек погибает. Лжи остерегайтесь и пьянства… Больного навестите, покойника проводите, ибо все мы смертны. Не пропустите человека, не поприветствовав его, и доброе слово ему молвите. Жену свою любите… Если будете забывать это, то чаще перечитывайте: и мне не будет стыдно, и вам будет хорошо. Что умеете хорошего, то не забывайте, а чего не умеете, тому учитесь…».

  1. Подчеркните прямой линией фрагмент текста, где говорится о внутренней политике Владимира Мономаха. (1б.)
  2. Подчеркните двойной чертой фрагмент текста, где говорится о внешней политике Владимира Мономаха. (1б)
  3. К кому обращается князь в своем обращении? (1б.)

Б. А. РЫБАКОВ О ВЛАДИМИРЕ МОНОМАХЕ

Пожалуй, ни об одном из деятелей Киевской Руси не сохранилось столько ярких воспоминаний, как о Владимире Мономахе. Народ сложил о нём многочисленные былины...«Шапка Мономаха» стала символом русского самодержавия, ею короновались все русские цари, вплоть до последнего Романова...

Владимир получил хорошее образование, которое позволило ему в своей политической борьбе использовать не только меч рыцаря, но и перо писателя.

Прозвание Мономах Владимир получил в связи с тем, что его мать — принцесса Мария — была дочерью Византийского императора Константина IX Мономаха. Женою Владимира была английская принцесса Гита, дочь короля Гаральда II.

Победоносные походы против половцев принесли Мономаху широкую славу хорошего организатора и блестящего полководца.

Владимир прочно держал всю Русь в своих руках, укрепил её внешний авторитет и внутренний порядок. Со смертью Мономаха закончился период единения Русского государства, в скором времени оно расслоилось на полтора десятка самостоятельных княжеств.

  1. Подчеркните прямой чертой оценку историка Владимира Мономаха.  (1б.)

Задание 3. Решите тест (5б.)

1.Укажите годы правления князя Владимира Мономаха

1) 980-1015 г.        2) 1019-1054 гг.        3) 1078-1093 гг.         4) 1113-1125 гг.

2.Что стало непосредственным следствием Любечского съезда князей?

1) кратковременное ограничение княжеских усобиц

2) перенос столицы из Киева во Владимир

3) военный поход на Византию

4) принятие нового общерусского свода законов

3.Что нового в законодательство вносил «Устав Владимира Мономаха»?

1) установление правила «божьего суда» для раскрытия преступлений

2) ограничение кровной мести

3) запрет обращения свободных людей в холопов за долги

4) наказания за преступления против княжеской собственности

4.В конце XI-XIII в. на русские земли совершали постоянные набеги племена

1) половцев                 2) аваров                 3) гуннов                4) печенегов

5.Чем характеризовалось правление Владимира Мономаха в Киеве?

1) опустошением русских земель в результате набегов половцев

2) временным восстановлением единства древнерусского государства

3) массовым обращением свободных людей в холопство

4) постоянными конфликтами князя с киевскими боярами из-за власти

Дәрескә үзбәя кую бите

Ф.И._______________________________________________________________

Уңышлы

Уңышсыз

Ни өчен уңышсыз

Бирем 1

Бирем 2

Бирем 3

Минем дәрескә үзбәям:         ________

Миңа дәрестә ошады: ________________________________________________

Миңа дәрестә ошамады : ______________________________________________

Дәрескә үзбәя кую бите

Ф.И._______________________________________________________________

Получилось

Не получилось

Почему не получилось

Бирем 1

Бирем 2

Бирем 3

Минем дәрескә үзбәям:         ________

Миңа дәрестә ошады: ________________________________________________

Миңа дәрестә ошамады : ______________________________________________

