план урока "Калмыцкий календарь"
методическая разработка (7 класс) на тему

Лиджеева Кермен Очировна

Кичәлин төр: Хальмг лит

Тема урока: «Калмыцкий календарь»

 

Кичәлин күсл:

Цель урока:

       -  «Хальмг лит»  гидг төрин түрүн цәәлһвр болн олзлх үгмүдиг чееҗдән         батллһн. (

      -   Сурһульчнрин соньмсх урмд төрүлх.(Разбудить интерес)

      - Тулгч схемар иш авад, келҗ чадхин эв-арһ даслһн.

(Используя вспомогательные, схемы научить методам правильной речи)

·      Сурһульч эврән келҗ чаддгин дамшлтыг өргҗүллһн.(Развитие умения правильно говорить)

·      Сурһульчнрин ухалх болн шинҗлх чадвринь гүүдүлх.( углубить умения учащихся думать и исследовать)

      - Эврә үндсни авъяс болн заңшалд соньмслһна сурһмҗ өгх. (Воспитывать интерес к родной культуре, традициям)

      - Төрскн келән дасх сурһульчнрин седкл өөдлүллһн.( Повышение мотивации к изучению родного языка)

Тема урока: «Калмыцкий календарь»

 

Цели:

  • Учебная:
    1. введение и первичное закрепление лексического материала по теме «Калмыцкий календарь»;
    2. отработка умений выстраивать высказывание на основе опорных схем;
    3. развитие навыков монологической речи.
  • Развивающая: развитие навыков аналитического и логического мышления.
  • Воспитательная:
  • воспитание интереса к традициям и обычаям своего народа;
  • повышение мотивации к изучению родного языка.

 

Кичәлд кергтә тоотнь: компьютер, проектор, экран, таблицс, карточкс.

 

 

Кичәлин әңг

Части урока

Кичәлин йовуд

Ход урока

 

I.Мендллһн

Оргмомент

 

 

II.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III.Шин төр

Багшин нүр үг.

Литин цәәлһвр.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-гч таблицар көдлх

 

 

 

 

 

 

Экранд модна зург.

 

 

  

 

Физминутка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Экранд схем

 

 

2-гч таблицар көдллһн.(Долан хонг)

 

 

 

 

Күүкд самбрт һарад, таблицд долан хонгин нерд бичнә.

 

 

 

Экранд «Өдрин цаг» таблиц

 

 

 

 

 

 

 

3 – гч таблицар көдллһн.

 

 

 

 

 

 

3 – гч таблицар көдллһн.

 

 

Батллһн. (самбрт һарад бичнә)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хойр багд эн даалһвр өггдҗәнә.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Герин даалһвр

 

 

 

 

Темдг тәвлһн.

Выставление оценок

 

 

-Мендвт, күүкд! (здравствуйте, дети!)

-Күүкд, эндр өдрин то ямаран? (Какое сегодня число?)

 (үкр сарин 14)  (14 ноября)

-Долан хонгин ямаран өдр?(Какой день недели?)

(Пүрвә өдр) (Четверг)

-Кедүдгч җил? (какой год?) (2015-гч җил)

-Юуна  җил? (год чего?)

(моһа ) (змеи)

Бичәтә тоотынь умшад, кичәлин төриг эврән келҗ үзтн.

(Посмотрите на экран и попробуйте сказать тему нашего урока.)

Экранд: 2015 җил (2015 год)

              Хөн  җил (Год овцы)

              Үкр  сарин арвн дөрвн. (14 ноября)

              Пүрвә өдр.(Четверг)

              Мөрн цаг.(Время лошади)

Тиигәд эндрк мана  кичәлин төр –  Хальмг лит.

(И так, тема нашего урока – Калмыцкий календарь)

Чик хәрүһинь өгсндтн йир байрлҗанав! Ямаран керсү күүкд!

(Я очень рада, что вы дали правильный ответ. Какие вы молодцы!)

Күүкд, девтрән секәд, эндрк өдрин то, кичәлин төринь бичтн.

(Ребята, откройте тетради и запишите число, тему урока)

Үгин көдлмш (Словарная работа)

Лит- календарь

 

Кичәлин күслинь келҗ өгх. (Озвучить  обучающимся цель урока)

·      Эндр кичәлд литин тускар медсән сергәһәд, шин кесг соньн тоот медҗ авхвидн. Хальмг литин тогтацин туск тодрха цәәлһвр өггдх. (Сегодня на уроке мы вспомним все что знаем о калмыцком календаре и узнаем еще много нового)

-Күүкд, юуна төлә лит кергтә? (Ребята, а для чего нужен календарь?)

 

Хальмг лит (

1.Хальмг лит - өвкнрин үлдәсн зөөр. Хальмг күүнә җирһлд лит ик чинртә орм эзлнә. Күн төрхлә,эк-эцкнь хурлд одад,зурхачд күүкдин төрсн өдринь, өдрин кемҗәһинь келәд, неринь заалһна. Хальмг күн ямр нег ик үүлдвр күцәхләрн, зурхачар өдринь, цагинь медүлнә.

(Калмыцкий лунный календарь-это богатство, оставленное нашими предками. В жизни калмыков календарь играет важную роль. При рождении родители обращаются в храм, к астрологу. Астролог, руководствуясь датой и временем рождения ребенка, подбирает ему имя. Калмыки когда

Үлгүрнь: хүрмин өдр, Зулын, Цаһана өдриг бас зурхач келҗ өгнә.

Зурхач – литиг тогтадг күн (астролог) (записать в тетрадь)

 

 

 

2.Күүкд, ода бидн хальмг литин тогтацин тускар күүндхвидн.

Экранд: арвҗн - 60 җил – век

               җил  

               сар 

               өдр

 

арвҗн гидг үг девтртнь бичүлх.

 

Хальмг литәр арвҗн 60 җилмүдәс тогтна.

- Күүкд, орс литәр арвҗн кедү җилмүдәс тогтна?

- Чик,зун җилмүдәс тогтна.

 

Багшин цәәлһврин үг.

Эн таблиц 60 җилин эргциг үзүлҗәх таблиц. Арвҗн 12 җилмүдәс тогтна.. Җил болһн 12 сармудас тогтна.Хальмг литәр сар 30 өдрмүдтә.Орс литин сармуд 30,31, зәрмдән 28,29 өдрмүдәс тогтна.  Җилмүд болн сармуд аңгудын нертә. Җил болһн тавн элементта: модн, һал, һазр, төмр, усн. Тавн элемент болһн өңгәрн йилһрнә. Өңг болһн дотран хойр әңгд хувагдна. Нег элементд дарандан йовх 2 җил орна. Тер хойр җил хоорндан йилһрнә. Түрүн җил- эр җил, хойрдгч җилнь – эм җил.

Үлгүрнь: 2008-гч җил – һазр шар  хулһн  җил; - эр җил.

                  2009-гч җил – һазр шаргчн үкр җил;- эм җил.

 

гчн- эм җил медүлҗәх суффикс.

 

3.Дамшлтын көдлмш.

Даалһвр: Күүкд, тана өмн бәәх таблиц хәләһәд, бийннь,эк- эцкиннь, ах дүүһиннь һарсн җилинь олад, ямаран җилд төрсинь, тер җилин элементынь олтн.

Үлгүрнь: Мини нерн Кермен Очировна. Мини эгч 1950-гч җилд төрлә.

                1950-гч җил – модн көк бар җил, эр җил.

(2-3 кү сурх)

Күүкд, ода эн таблиц хәләһәд, дүнцүллһнә көдлмш давулхмн.Тиигәд, күүкд, хальмг литәр арвҗн гисн кедү җилмүдәс тогтна? Орс литәр кедү җилмүдәс тогтна? Сармудын, өдрин тооһинь дүңцүлхм.

 

4.Нә, күүкд, сәәнәр көдлвт, невчк амрхм.

Экранур хәләтн.

Арвһр- сарвһр модн арвн хойр ацта.

Ац болһн һучад хамтхаста.  Эн юмб?

Эн зург шинҗләд, тәәлвринь олтн. (тәәлврнь 3 үгәс тогтна)

Чик! Җил,сар, өдрмүд.

Басл медрлтә күүкд!

 

Салькн,салькн үләнә, модна ацмуд нәәхлнә. Салькн, салькн номһрна, модна ацмуд урһна.

5.Долан хонг.

 

Экранд долан хонгин таблиц.

- Күүкд,эн үгмүд ю медүлҗәнә? (Долан хонгин өдрмүд)

- Долан хонгин өдрмүдин дарань чикий? (Уга)

- Самбрт һарад, долан хонгин өдрмүдиг даранднь бичтн.

- Күүкд,тадн латин кел болн англь кел даснат.Эн хойр келәр долан хонгин өдрмүд меддвт? (меднәвидн). Самбрт һарад, латин келәр бичтн. Англь келәр долан хонгин өдрмүд яһҗ нерәдгднә?Амн үгәр келҗ өгтн- Чик,йир сән! Йир медрлтә күүкд!

 

Долан хонгин өдр болһн һаргин нерәдлһтә. Һарг – планета

Сарң һарг, Мигмр һарг…

Долан хонгин нерәдлһинь девтртән бичҗ автн.

Күүкд, мана өвкнр йир гүн медрлтә бәәҗ гиҗ келҗ болхмн.

 

 

6.Өдр. Өдрин цаг болһна чинр.

Долан хонгин тускар күүндүвидн. Ода өдрин тускар күүндхм. Күүкд, экранур хәләтн. Хальмг литәр өдр 12 әңгд хувагдна. Әңг болһнь аңгудын нерәдлһтә. Нег әңгнь 2 часас тогтна.(показываю рис.жив.)

Үлгүрнь: бар цаг – 03 час40 минутас – 05 час 40 минут күртл.

Ода кедү цаг? Ямаран аңгин цаг?  (моһа цаг)

Чик! Мини күүкд әвртә!

Һурвн час дөчн минутас тавн час дөчн минут күртл бар цаг (2-3 үлгүр)

Таблицан хәләтн.

 

Өдрин әңг болһн эврә онц чинртә. Эн кемҗәнд ю күцәҗ болхинь эс гиҗ ю эс күцәҗ болхинь медҗ болхмн.

Үлгүрнь: Ода кедү час? Ямаран аңгин цаг?

Моһа цаг(ученики). (Я)Һазр тәкхд сән цаг. Шиидвр авхд бас сән цаг.(Умшулх)

 

 

7. Дамшлтын көдлмш.

Күүкд, би таднд иим даалһвр өгчәнәв.

«Мини өдрин диг – даран» гидг төрәр келвр тогтатн.

Таблицан хәләтн.

Үлгүрнь: 1.Чи юн цагла сернәч?

Би туула цагла сернәв.

Цааранднь мини өгсн сурврмудар һардвр кеһәд, келврән тогтатн. Невчк шулудтн.

2.Түрүн кичәл юн цагла эклнә?

 Түрүн кичәл лу цагла эклнә.

3.Ямаран цагла үдин хотан иднәч?

Моһа цагла үдин хотан иднәв.

4.Кичәлмүд юн цагла төгснә?

 Кичәлмүд мөрн цагла төгснә.

5.Герин даалһвран юн цагла күцәнәч?

 Герин даалһвран мөчн цагла күцәнәв

6.Юн цагла орндан орнач?

 Ноха цагла орндан орнав.

Эн даалһвриг хошадар күцәтн.

Ямаран баг түрүн болҗ хәрүһинь өгхинь тоолдгар тоолад, шүүҗ авхвидн. «Абчн- чибчн, келмн-зелмн, харда –барда чикн таш». Хәрүһинь соңсх.

Күүкд, 3-гч класст Санҗ көвүн бәәнә.Эн көвүн өдр болһн түрүн кичәлдән дутна. Юңгад дутвч гихлә, иим хәрү өгв.

Мини нерн санҗ.

Би моһа цагла сернав.

Герин даалһвран ноха цагла күцәнәв.

Хулһн цагла орндан орнав.

Күүкд, юңгад Санҗ түрүн кичәлдән дутна? Юн гиҗ санҗанат?

(Дегд ора орндан орна, дегд ора сернә)

Санҗд ямаран селвг өгх кергтә?(Өдрин диг-дараһан чиклх, цаглань орндан орх, цаглань серх,цаглань герин даалһвран күцәх.)

 

Күн болһн өдрин кех көдлмшән эртәснь цагар зуралхла, йир сән. Цуг сансн тооттн күцх. Тегәд ямаран ашлвр кеҗ болх? (Күн болһн эврәннь өдрин цаган зуралх зөвтә).

 

 

8. Экранд ишкә герин зург. (На экране картинка калмыцкой кибитки)

·      Күүкд. Ода невч амртн. Би нег соньн юм келҗ өгнәв. Өдгә цагт цагин кемҗәг часар меднәт.Урднь,кесг арвҗн хооран мана өвкнр өдрин цагин кемҗәг ишкә герин харачар түрүн нарна толян туслһар меддг бәәҗ. (Харач- утан һардг орм)

·      (Ребята, а сейчас немного отдохните. Я вам расскажу одну очень интересную историю. В настоящее время мы узнаем время по часам. А много веков назад наши предки узнавали время по первым лучам солнца, которые проникали в кибитку через дымоход кибитки)

Хәләтн. Эн ишкә герин дотрк. Ишкә гер 12 әңгд хувагдна. Әңг болһн цагин кемҗәтә. (Посмотрите. Это внутренне убранство калмыцкой кибитки. Кибитка условно делится на 12 частей. Каждая часть имеет свое время)

Үлгүрнь: нарна толян ишкә герин эн әңгд тусхла, эннь бар цаг медүлҗәнә.)например: если луч солнца попадал на эту часть кибитки –это время барса.

 

·      Хулһн җил хальмг литд бәәнә. Ямаран кевәр хулһн литд орсна тускар тадн меддвт? Тадниг невчк сергәхәр хальмг литин туск домгас тасрха үзүлнәв. Тадн эн домгиг медх зөвтәт.

(Год мышки тоже есть в календаре. А вы знаете, каким образом мышка попала в календарь? Для того чтобы вы немного отдохнули я расскажу и покажу отрывок из  легенды. Наверняка вы знаете эту легенду.)

Җилмүд хувахд хулһн темән хойр хамгин сүл ирв. Негхн җил үлдҗ.Эднд иим даалһвр өггднә. Кен түрүлҗ һарх нар үзнә, терүнд җил күртх. Мектә хулһн темәнә бөкн деер һарад, түрүн болҗ нар үзнә.

(Когда делили года мышка и верблюд пришли самые последние. Остался лишь один свободный год. И им дают задание. Кто первым увидит  рассвет, тому и достанется год. Хитрая мышка залезла на горб верблюда и первая увидела рассвет)

Тиим кевәр мектә хулһн аңхун темәг мекләд, хальмг литд орв. (Таким образом хитрая мышка обманула глупого верблюда)

-Тиим эсий? Хулһн йир байрта бәәнә! (Не так ли? Мышка счастлива!)

 

·      Энүгәрн хальмг литин туск күүндврән төгсәһәд, эндрк кичәлд соңссан, үзсән, шинәс медҗ авсан сергәһәд батлхм. (На этом закончим наш разговор о калмыцком календаре, и все что мы, услышали, увидели, узнали вспомним и закрепим.)

Буруһан сурҗанав «Хальмг үнн» газетас интернетар соңсхвр ирв.

Нааран эс ирсндән икәр харм төрҗәнә. Маңһдур һарх газетд мана кичәлин тускар соңсхвр өгхәр бәәнә. Иим сурврмуд  илгәж. Шулуһар хәрүһинь өгхитн эрҗәнә.

(Извините, по интернету пришло срочное сообщение из газеты «Калмыцкая правда». Они очень сожалеют о том, что не смогли прийти к нам на урок. В выпуске газеты, которая выйдет завтра они хотят написать о нашем уроке. И отправили такие вопросы. С нетерпением ждут ответа.)

1.    Ямаран төрәр кичәл болв?9По какой теме был урок?)

2.    Хальмг литин тогтацинь заатн. (Укажите строение калмыцкого календаря) ( заполнить пустую пирамиду)

3.    Лит кедү элементас тогтна? Ямаран? (Из скольки  элементов состоит кадендарь? Каких?) (заполнить пустой слайд)

4.    Хальмг литд  кедү, ямаран аңгуд орна?(Сколько и какие животные входят в калмыцкий  календарь  (слайд с животными )

5.    Хальмг литд аңгудын нертә юн бәәнә? (В калмыцком календаре что есть с названиями животных?)

6.    Долан хонгин өдрмүд заатн.( Укажите дни недели)

Эн даалһвриг шулуһар күцәхин төлә бидн 3 багд хувагдхмн. 1-гч баг 2-3 сурврмудт хәрү өгх, 2-гч баг 4-5-гч сурврмудт, 3-гч баг 6-7 сурврмудт хәрү өгх.

Для быстрого выполнения этого задания поделимся на 3 группы. 1-ая группа отвечает на 2-3 вопросы, 2-ая на 4-5 вопросы, 3-я группа на 6-7 вопросы.

Ода 1-гч багас эклхмн. Эднә хәрүһинь соңсхм. (Начнем с 1-й группы. Послушаем их ответы

2-гч багин хәрү соңсх. (Послушаем ответы 2-й группы)

3-гч багин хәрү соңсх. (Послушаем ответы 3-й группы)

Чик хәрү өгсндтн икәр байрлҗанав! «Хальмг үнн» газетин көдләчнрин нерн деерәс цугтадтн ханлтан өргҗәнәв.Тана белдсн хәрүһитн би интернетар илгәчкнәв.

 

 

Эндрк кичәлдән соньн юм медҗ авсан тодлад, школын газетд соңсхвр орулҗ өгтн.

Иим сурврмудт хәрү өгтн.(Ответьте на вопросы)

1.    Хальмг Таңһчин хотл балһсн 150-гч  җилин өөн кедүдгч җилд темдглв? (В каком году  столица Республики Калмыкия отметила 150-летие?)

2.    Тер җилин туск цәәлһвр өгтн. (Дайте характеристику этому году)

Ямаран шин үгмүд медҗ аввт? (Какие новые слова вы узнали?)

Таднд эн кичәл таасгдв? (Вам понравился этот урок?)

 

Тегәд мана кичәл төгсв. Сәәнәр көдлсндтн ханлтан өргҗәнәв. Цагин агчм болһниг хәәрләд, олзтаһар  эдлтн.

(Урок наш окончен. Благодарю всех за активную работу. Берегите, цените каждую минуту, используйте с пользой)

Менд байрта харһцхай! (До новых встреч!)

 

 

 

Скачать:

ВложениеРазмер
Файл halmg_lit1.pptx1.83 МБ

Предварительный просмотр:


Подписи к слайдам:

Слайд 1

2015 җил М өрн җил үкр с арин 14 Мигмр өдр Моһа цаг

Слайд 2

Элст, 2014 Хальмг лит

Слайд 3

Хальмг лит – мана өвкнрин үлдәсн зөөр. Хальмг күүнә җирһлд лит ик чинртә орм эзлнә. Күн төрхлә, эк- эцкнь хурлд одад, зурхачд күүкдин төрсн өдринь, өдрин кемҗәһинь келәд, неринь заалһна. Хальмг күн ямр нег ик үүлдвр күцәхләрн, зурхачар өдринь, цагинь медүлнә. Үлгүрнь: хүрмин өдриг, Зулын, Цаһана өдриг бас зурхач келҗ өгнә. Зурхач - литиг тогтадг күн (астролог)

Слайд 4

Хальмг литин тогтац АРВ ҖН – век Җил Сар Өдр Өдрин ц аг

Слайд 5

Арвҗн - 60 җил

Слайд 6

- җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд җил 5 элементмуд АРВҖН 1 2 3 4 5 төмр-железо усн - вода Модн- дерево Һал - огонь Һазр - земля Цаһан (эр җил -муж) Цаһагчн (эм җил - жен) Хар (эр җил - муж) Харгчн (эм- жен) Көк (эр- муж) Көкгчн (эм-жен) Улан (эр- муж) Улагчн (эм- жен) Шар (эр- муж) Шаргчн (эм- жен) элементмуд

Слайд 7

2008 –гч җил – һазр шар җил – эр җил (муж) 2009 - гч җил – һазр шаргчн җил – эм җил (жен)

Слайд 8

1 - гч таблиц 1926 – 1985җ Элемент-муд 12 җил 1 2 3 4 5 төмр-железо усн - вода модн-дерево Һал - огонь Һазр - земля цаһан цаһагчн хар харгчн Көк көкгчн улан улагчн шар шаргчн I 1926 1938 1950 1962 1974 II 1927 1939 1951 1963 1975 III 1976 1928 1940 1952 1964 IV 1977 1929 1941 1953 1965 V 1966 1978 1930 1942 1954 VI 1967 1979 1931 1943 1955 VII 1956 1968 1980 1932 1944 VIII 1957 1969 1981 1933 1945 IX 1946 1958 1970 1982 1934 X 1947 1959 1971 1983 1935 XI 1936 1948 1960 1972 1984 XII 1937 1949 1961 1973 1985

Слайд 9

1986 – 2014 җ элементмуд 12 җил 1 2 3 4 5 төмр-железо усн - вода модн-дерево Һал - огонь Һазр - земля цаһан цаһагчн хар харгчн Көк көкгчн улан улагчн шар шаргчн I Бар 2010 1986 1998 II Туула 2011 1987 1999 III Лу 2000 2012 1988 IV Моһа 2001 2013 1989 V Мөрн 1990 2002 2014 VI Хөн 1991 2003 2015 VII Мөчн 1992 2004 2016 VIII Така 1993 2005 2017 IX Ноха 1994 2006 2018 X Һаха 1995 2007 2019 XI Хулһн 1996 2008 XII Үкр 1997 2009

Слайд 10

Литин тогтац Хальмг лит Орс лит арвҗн җил сар өдр

Слайд 11

Арвһр –сарвһр модн 12 ацта, Ац болһнь 30 хамтхаста. 30 12 Тәәлвртә тууль 1

Слайд 13

Нарн Пүрвә Сарң Бембә Үлмҗ Мигмр Басң

Слайд 14

Долан хонгин өдрмүд Хальмг келәр Орс келәр Латин келәр Англь келәр понедельник monday вторник tuesday среда wednesday четверг thursday пятница friday суббота saturday воскресенье sunday

Слайд 15

Сарң Луна Мигмр Марс Үлмҗ Меркурий Пүрвә Юпитер Басң Венера Бембә Сатурн Нарн Солнце Долан хонгин өдрмүд Һаргуд одн Һарг - планета

Слайд 16

Ноха цаг 19 ч.40м – 21ч.40м. Һаха цаг 22ч.40м. – 23ч.40м. Хулһн цаг 23ч.40м. – 01ч.40м . Үкр цаг 01ч.40м. -03ч.40м. Така цаг 17ч.40м.-19ч.40м . Бар цаг 03ч.40м.-05ч.40м . Мөчн цаг 15ч.40м.-17ч.40м. Туула цаг 05ч.40м.-07ч.40м. Хөн цаг 13ч.40м -15ч.40м. Мөрн цаг 11ч.40м. -13ч.40м . Моһа цаг 09ч.40м. -11ч.40м . Лу цаг 07ч.40м.-09ч.40м . Өдрин цаг

Слайд 17

Моһа цаг .һазр тәкхд йир сән цаг. Туула цаг. Эн кемд тарг (кефир) кехд сән цаг. Мөрн цаг. Эн кемд авсан өгхд сән цаг. Һаха цаг. Экләд хар ң һурхла, утх бүлүдхд сән цаг. Така цаг. Бурхн сәкүсндән нерәдәд ном умшдг цаг, дееҗ өргхд сән цаг.

Слайд 18

1.Чи юн цагла сернәч? Би _______ цагла сернәв. 2.Түрүн кичәл юн цагла эклнә? Түрүн кичәл _________ цагла эклнә. 3.Кичәлмүд юн цагла т ө гснә? Кичәлмүд ________ цагла т ө гснә. 4.Герин даалһвран юн цагла күцәнәч? Герин даалһвран ________ цагла күцәнәв. 5.Юн цагла орндан орнач? ___________ цагла орндан орнав.

Слайд 19

Мини нерн санҗ. Би моһа цагла сернав. Герин даалһвран ноха цагла күцәнәв. Хулһн цагла орндан орнав.

Слайд 20

Җил Сар Өдр Өдрин цаг

Слайд 23

04ч.-06ч. Бар цаг

Слайд 24

Хальмг литин туск домг

Слайд 25

1. Ямаран төр әр кичәл болв? 2.Хальмг литин тогтац инь заатн. 3. Лит кедү болн ямаран элемент ас тогтна? 4. Хальмг лит д кедү, ямаран аңгуд орна? 5. Хальмг литд аңгудын нертә юн бәәнә? 6.Долан хонгудын нерд бичтн. 7. Арвҗн кедү җилмүдәс тогтна?

Слайд 26

Хальмг литин тогтац

Слайд 27

Элементмуд

Слайд 28

Элементмуд

Слайд 30

Шин үгмүд Лит – календарь Зурхач – астролог Арвҗн – век Һарг – планета

Слайд 31

Герин даалҺвр: «Хальмг лит» гидг төрәр келвр бичәд, гимназин газетд орултн.

